3 typy bohaterów

z 2 komentarze

pionki, szachownica, pisanie, bohater, typy bohaterów

Każda powieść bazuje na bohaterach. Są w niej tacy, którzy skupiają na sobie całą uwagę i tacy, o których dowiadujemy się trochę mniej niż o tych pierwszych. I oczywiście tacy, którzy pozostają kukłami, tzw. papierowymi bohaterami.

Jak się nazywają?

Główni bohaterzy

Wszystkie powieści posiadają głównego bohatera, czasem nawet kilku. Ale większość pisarzy skupia się na jednym. Przed czytelnikiem otwiera się historia mierząca czasem nawet do 1000 stron! Fabuła idzie do przodu, pojawiają się pułapki, przeszkody, przeciwni im ludzie. To oni grają pierwsze skrzypce. Wszystko, co się dzieje jest bezpośrednio z nimi związane.

Drugoplanowi bohaterzy

Bez nich główni bohaterzy nie byliby wiarygodni. Żyjesz wśród innych ludzi, wchodzisz z nimi w interakcję, czasem dostosowujesz swoje zachowanie do innych. Tak samo działa główny bohater. A drugoplanowe postacie to przychylne mu osoby, ale też przeciwnicy. Ci pozytywni pomagają, doradzają i wspierają głównych bohaterów. Ci negatywni stawiają wszędzie pułapki, by nie dopuścić do szczęśliwego zakończenia.

Drugoplanowi bohaterzy powinni być wyraziści, ale nie mogą przyćmić głównego bohatera, by nie odebrać mu całej chwały. Ich działania popychają akcję do przodu, wprowadzają nowe informacje, czy też zmieniają punkt widzenia głównego bohatera.

Epizodyczni bohaterzy

O nich wiesz najmniej. Czasem pisarz przedstawia ich tylko z płci, koloru włosów, czy zajmowanej pozycji w społeczeństwie. Czasem jest to gruba kobieta lub żylasty mężczyzna. Albo dziecko z burzą loków na głowie. To są statyści. Ludzie, którzy popijają kawę przy innych stolikach w kawiarni, gdzie główna bohaterka umówiła się z przyjaciółką. To są wojownicy ustawieni w szyku przed bitwą. To jest dziecko, które przejechało rowerem po kałuży i ochlapało naszego bohatera, który musiał wrócić do domu, by się przebrać i przez to spotkał się ze złodziejami.To są kukły, rekwizyty potrzebne do sceny. Nie wywołują u ciebie żadnych emocji. Nie powodują, że razem z nimi płaczesz, bo ich rolą jest tworzenie dalszego tła dla powieści.

Zobacz jeszcze jak stworzyć bohatera 3D, by czytelnicy się z nim utożsamiali i go pokochali.

Cykl wpisów: Jak ożywić bohatera literackiego?

1. Zadbaj o jego wygląd, charakter, ale również talenty.

2. Nie zapomnij o jego przeszłości i przyjaciołach, jak również ulubionych nawykach.

3. Jakie skrywa tajemnice, jakie są jego słabości?

Zdjęcie: kaboompics.com

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy w thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)