Bohater literacki jak żywy cz.1

z 3 komentarze

Kochasz, bądź nienawidzisz bohaterów książki. Przeżywasz razem z nimi przygody, emocje. Razem z nimi wchodzisz na szczyt kariery, bądź boleśnie spadasz z piedestału. Fabuła bez bohatera nie istnieje, bo to on wprowadza w nią życie.

Ale jak to zrobić, by nie był tylko papierową postacią, a raczej przewodnikiem po powieści? Jak stworzyć bohatera? Cóż, trzeba go ożywić. Zapraszam do pierwszego etapu gry „Frankenstein”.

Wygląd

Jakiej płci będzie twój bohater? Jakiego koloru włosy, oczy? Jaki typ karnacji? Wysoki, niski, przy tuszy, czy może szczupły lub wręcz przeraźliwie chudy? Czy ma znaki szczególne, jak pieprzyki, znamiona, czy może tatuaż? A może jest postacią nijaką, mijaną i nie zapamiętywaną?

A jeśli chcesz pisać o określonej rasie w fantastyce? Nawet jeśli posłużysz się typowymi postaciami takimi jak smoki, krasnoludy, elfy, gobliny itp., to musisz zastanowić się czy w jego wyglądzie jest coś, co odróżnia go od reszty. Może twój smok ma zielone łuski, gdy reszta posiada czerwone? Albo ma niebieskie oczy, a reszta z jego rasy posiada złote?

Charakter

Cechy charakteru, dzięki którym czytelnik będzie mógł się z nim utożsamić i pokochać, bądź poczuć do niego antypatię. Możesz wybierać z pośród wielu cech: arogancki, opryskliwy, cyniczny, życzliwy, optymista, ekstrawertyk… Najważniejsze, żeby dane cechy charakteru pozwoliły na to, aby twój bohater mógł pokonać przeszkody jakie na niego czyhają. Introwertyk nie pójdzie na bal, gdzie znajduje się ogromna ilość ludzi. A nawet jeśli pójdzie to nie będzie się czuł tam swobodnie. Tak samo jak ekstrawertyk nie może przez dłuższy czas przebywać w samotności.

Talent

Jakie umiejętności posiada twój bohater? Genialny komputerowiec, najlepszy czarodziej w królestwie, czy może zdolny uczeń, który dopiero szlifuje swoje umiejętności? Bohater musi się wyróżniać z tłumu, musi mieć talent. Każdy człowiek, którego poznałeś nosi w sobie pewną umiejętność. Ty umiesz pisać, twoja przyjaciółka ładnie śpiewa, a kolega jest genialny w rysowaniu. Tak samo bohater powieści ma określone uzdolnienia.

Potrzeby

Człowiek jest istotą niezaspokojoną. Spełni jedną potrzebę, pojawia się od razu druga. Spełni drugą, chce trzecią. Można wyliczać tak w nieskończoność. Tak samo jest z bohaterem. Podejmuje określone decyzje, bo pragnie czegoś. Władzy? Pieniędzy? Świętego spokoju? A może miłości?

Motywacja/cel

Jednak bez motywacji i odpowiedniego nastawienia nic nie zdziała. Marzy mu się poderwanie najpiękniejszej dziewczyny w szkole? A może chce znaleźć świętą relikwię albo zdobyć puchar najlepszego czarodzieja w szkole magii? Bohater musi na tyle mocno pożądać swojego celu, żeby móc podejmować kolejne decyzje, pomimo że po drodze piętrzą się kolejne przeszkody.

Cóż, pierwszy etap gry „Frankenstein” zaliczyłeś. Posiadasz bazę, do której możesz dorzucić indywidualizm, by twój bohater był unikatowy. A z czego składa się jego odmienność?

Photo: stocksnap.io - Lalesh Aldarwish
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Co jeszcze jest potrzebne do stworzenia bohatera?

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy w thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)