Co zrobić, żeby wydać? Część 1

z Brak komentarzy

co zrobić, żeby wydać

Pisanie ma w sobie jakiś cel, niemal zawsze. Albo chcemy wysłać opowiadanie na konkurs, albo podzielić się naszą prozą z odbiorcami na portalu literackim. A może oczyścić się z uczuć, które nas przytłaczają i nie pozwalają w pełni korzystać z własnych twórczych możliwości? Jednym z takich pragnień jest wydanie książki.

Wydanie książki stanowi jeden z najcenniejszych, najbardziej wartościowych celów, do których większość z nas dąży. Piszę większość, ponieważ znam pisarzy, który wolą pisać dla siebie. Obawiają się pokazania własnej prozy światu. Podejrzewam jednak, mimo że się zapierają, w głębi skrywają te same pragnienia.

Wracając do sedna sprawy. Co zrobić, żeby wydać? Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wskazówki pomogą ci w osiągnięciu wymarzonego celu.

 

1.Pisać, co w duszy gra

Jedna z najbardziej podstawowych zasad skutecznego pisania. Jak we wszystkim, co robimy i w czym pragniemy osiągać rezultaty na odpowiednim poziomie, tak i tutaj nie może jej zabraknąć. Jeżeli próbujesz zmusić się do pisania w nieswoim gatunku może to mieć na ciebie dwojaki wpływ. Albo się rozwiniesz i odnajdziesz nową alternatywę, albo zniechęcisz się do nowo poznanego gatunku, stylu, techniki czy sposobu wyrażania myśli. Na szczęście, częstszym jest pierwsze, chociaż zauważyłam u siebie, że jeśli kilkakrotnie usilnie próbuję tego samego i za każdym razem mi nie wychodzi, bo zwyczajnie nie mam do tego predyspozycji, to czuję się zniesmaczona i zawiedziona. Ta podpowiedź jednak kłóci się w pewnym stopniu z podpowiedzią numer cztery. Niedługo dowiesz się dlaczego.

 

2. Zważać na obowiązujące trendy

Bardzo ważna wskazówka. Przynajmniej, jeżeli marzysz o wydaniu bestsellera. Czasem trzeba pójść na ustępstwa, jeśli czytelnik szuka określonego rodzaju czy tematu w książkach, a ty chcesz ją dla niego napisać. Czasem tak trzeba, nawet jeżeli sam uważasz, że temat został już wcześniej poruszony czy wręcz wyczerpany. Jeśli tak jest, na twojej drodze pojawia się kolejny cel: przedstaw dany temat w na tyle ciekawy i nietuzinkowy sposób, aby czytelnicy chętnie sięgnęli po twoją powieści.

Bo czyż nie tego potrzebuje czytelnik – nowości?

A jednak należy pamiętać, że w tym samym czasie chętnie trzyma się określonej konwencji, która obecnie jest trendy.

Zaciekawiony? Już dziś zapraszam na kolejną część.

 

Zdjęcie: stocksnap.io - Snufkin

 

 

 

 

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło