Co zrobić, żeby wydać? Część 2

z Brak komentarzy

Przyszła pora na kolejną dawkę wskazówek, które jak sądzę mogą przydać się każdemu pisarzowi, jeśli tylko zamierza wydać swoją powieść.

Nie przedłużajmy.

Co zrobić, żeby wydać?

3. Zrobić rozeznanie odnośnie gatunków

Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace dotyczące powieści, zastanów się w jakim gatunku chcesz pisać a następnie zrób rozeznanie. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do horroru, jeśli tylko on cię interesuje. Dlaczego? Ponieważ debiut jest jeden i warto wiedzieć jakie gatunki się sprzedają, a jakie nie. Zaznaczę, że nie pisze tego po to, aby odwieść cię od kierunku, w jakim chcesz pisać, lecz, żebyś wiedział jakie powieści są obecnie na czasie. Np. ciężko jest sprzedać powieść fantasy w epoce, gdzie królują kryminały, choć też nie zawsze. Taka wiedza da ci jednak pewną informację - jeżeli chcesz pisać fantasy, a nie czas na nie, możesz poświęcić swojej książce więcej czasu i odłożyć wysłanie jej do wydawnictw, powiedzmy o kilka miesięcy. A jeśli nie chcesz odkładać? Dodaj wątek kryminalny.

Zawsze szukaj rozwiązania najlepszego dla ciebie i twojej powieści.

4. Wybrać gatunek, w którym dobrze piszesz, a nie zawsze ulubiony

Można rzec, że zastosowanie się do tej rady często bywa najtrudniejszym. Część z nas od samego początku swojej pisarskiej wędrówki postanowiło kształcić się w danym gatunku i nie wyobraża sobie innej drogi. Ba! Sama mam podobne zdanie i bardzo ciężko jest mi sobie wyobrazić siebie w innym gatunku niż fantastyka. A jednak, nie przekreślam takiej możliwości. Możesz się zapierać, że nigdy nie napiszesz obyczaju. Jednak co w momencie, gdy twój pierwsi czytelnicy będą chwalić twoje teksty właśnie za ich realizm oraz sposób przedstawienia problemów postaci? Niby to nie ma znaczenia, chyba że w tym samym momencie krytykują elementy najważniejsze np. dla kryminału, który właśnie próbowałeś stworzyć. Wtedy warto zastanowić się, a może i spróbować? Do wypróbowania własnych sił w innych gatunkach polecam uczestnictwo w konkursach literackich, które w obecnym roku jest naprawdę łatwo znaleźć. Poza tym, ciekawą opcją jest zorganizowanie własnego wyzwania wśród znajomych pisarzy, którzy mogą ocenić, czy rzeczywiście powinieneś eksperymentować z różnymi gatunkami.

 

Zdjęcie: stocksnap.io - Snufkin

Zobacz pozostałe wpisy z tego cyklu:

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło

Latest posts by Alicja Wlazło (see all)