Co zrobić, żeby wydać? Część 4

z 1 komentarz

wydanie książki

Można powiedzieć, że została nam do omówienia jedna istotna kwestia, jeżeli chodzi o sprawy dotyczące procesu planowania oraz tworzenia. Jednak nadal nie omówiliśmy wszystkich czynników, mogących pomóc wydać naszą książkę.

7. Wiarygodna rzeczywistość

Powiem wprost - jestem zwolenniczką dokładnego odwzorowywania detali. Zarówno tych, które dotyczą kreowania przestrzeni, jak i tych dotyczących tworzenia postaci. Uważam, że w każdym opisie powinno znaleźć się coś istotnego, wnoszącego ważny element do powieści. Czasem będą to elementy akcji, jednak częściej będą dotyczyły atmosfery, w jakiej utrzymana jest powieść. Na wykreowanie wiarygodnej rzeczywistości składają się dobrze wyważone opisy. Jak wspomniałam wyżej, powinny być szczegółowe, lecz powinieneś uważać, by z tą szczegółowością nie przesadzić. Przesyt w obie strony może się odbić czkawką i skutkować brakiem płynności podczas czytania tekstu.

Jeżeli piszesz tekst obyczajowy, wiadomym jest, że powinieneś zrobić dobry research zanim przystąpisz do właściwego procesu pisania. W tekstach opartych niemal całkowicie na faktycznym świecie, należy dobrze poznać środowisko, po którym będą się poruszać nasze postacie.

Z rzeczywistością wykreowaną może się wydawać, że sprawa jest o wiele prostsza, lecz muszę temu zaprzeczyć. W porównaniu do naszej rzeczywistości, w rzeczywistości wykreowanej nie mamy wiedzy podstawowej, którą nabywamy często nieumyślnie. Nie musimy się zastanawiać czy latem będzie padał śnieg albo czy woda z kałuży przemoczy nam skarpety, jeśli w nią wdepniemy. W świecie wymyślonym za każdym razem musimy sami siebie pytać: co się stanie jeśli? Czym skutkuje dana sytuacja? Jak zachowa się klimat? Czy zastosuję rozwiązania występujące w prawdziwym świecie? A nawet, kiedy już odpowiemy na te i wiele innych pytań, okaże się, że na każdej kolejnej stronie powieści musimy być czujni i pamiętać wszystkie podjęte na tym etapie przez nas decyzje.

W takim przypadku najrozsądniejszym jest zapisanie sobie wszystkich szczegółów nowo wykreowanej rzeczywistości i zawsze trzymanie notatek pod ręką. Dzięki temu w każdej chwili możemy upewnić się czy nasze postacie nadal zachowują się konsekwentnie, a nawet jeżeli zauważymy pewną nieścisłość, będziemy w stanie znaleźć różnicę i jeszcze raz przemyśleć opracowane niegdyś rozwiązanie.

Dobrze wykreowany świat to świat wiarygodny. To świat, po którym czytelnik stąpa pewnie, zarazem niecierpliwie oczekując na dalszy bieg wydarzeń. Bo któż wie, co wydarzy się za rogiem?

Zdjęcie: stocksnap.io - Snufkin

Zobacz pozostałe wpisy z tego cyklu:

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło