Co zrobić, żeby wydać? Część 5

z Brak komentarzy

Tym razem zajmiemy się następującymi po samym etapie tworzenia i planowania. Porozmawiamy o redakcji, przygotowaniu plików do wysyłki, a także o tym, jak ważne jest wsparcie innych.

Gotowy? A więc kontynuujmy!

8. Odpowiednie przygotowanie plików

Czynnik, o którym wielu początkujących pisarzy zapomina, a często po prostu nie zdaje sobie z niego sprawy. Zazwyczaj na portalach czy stronach internetowych danych wydawnictw powinieneś bez problemu znaleźć wytyczne odnośnie sposobu przygotowania danego tekstu oraz preferowanego formatu. Należy jednak pamiętać, że każde wydawnictwo, każdy portal organizujący konkursy pisarskie może mieć swoje własne wytyczne i z tego powodu, nie powinno się kierować raz znalezionymi informacjami. Zawsze sprawdzaj, jakie wytyczne musi spełnić twój tekst, aby ktoś zechciał go przeczytać i ocenić. Jeżeli natomiast taka informacja odnośnie przygotowania plików nie jest nigdzie podana, warto zastanowić się, co zrobić, aby tekst wyglądał estetycznie. Najlepiej używać podstawowej czcionki jak Times New Roman, a także wielkości 12. Co więcej, chcę zaznaczyć, że interlinie są również istotne. Zawsze ustawiam interlinię na 1,5, dzięki czemu tekst czyta się o wiele łatwiej. Nie zapomnij również o wyjustowaniu tekstu, a jeżeli chcesz, możesz zastosować również wcięcie pierwszego wiersza w każdym akapicie. Najpopularniejszym formatem jest .doc lub .rtf.

Tak przygotowany tekst wysyłamy nie tylko do wydawnictw, ale również do bet.

Uwierz mi, tak przygotowane teksty czyta się o wiele sprawniej, a co za tym idzie przyjemniej. Pamiętaj, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

 9. Przesłanie powieści do bet

Jak już wspomniałam wyżej kolejnym etapem, przez który musi przejść tekst, jest przesłanie go do beta - readerów. Zachęcam, aby wybierać sobie na ich miejsce osoby zaufane, a zarazem znające się na literaturze oraz warsztacie pisania. Na dodatek dobrze by było, gdyby lubiły czytać gatunek, w jakim zdecydowałeś się napisać powieść. W takim przypadku jest o wiele prościej znaleźć z nimi wspólny język, a tym samym ich własna wiedza i oczytanie mogą pomóc ci wpaść na nietypowe rozwiązania. Wystrzegaj się proponowania przeczytania tekstu przyjaciołom czy bliskim, którzy nie znają się na słowie pisanym. Uzyskasz od nich wiele komplementów, lecz wcale konstruktywnej krytyki. A przecież nie o to chodzi.

Ten etap może trwać naprawdę długo. Powieść raz przeczytana przez bety jest odsyłana do autora, który, po wprowadzeniu poprawek, przesyła ją na powrót do bet. Wszystko po to, żeby ulepszyć tekst. Uzbrój się więc w cierpliwość, bo z pewnością ci się przyda.

Zdjęcie: stocksnap.io - Snufkin

Zobacz pozostałe wpisy z tego cyklu:

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło

Latest posts by Alicja Wlazło (see all)