Jak wymyślić tytuł książki?

z 2 komentarze

jak wymyślić tytuł książki

Podczas całego procesu pisania książki okazuje się, że jednym z najtrudniejszych momentów jest wymyślenie tytułu książki, tak by zaciekawił. Zdarza się, że zanim zaczniemy pisać już znamy tytuł książki, albo opowiadania, ale przytrafia się to może w niewielkim procencie wszystkich naszych projektów.

Sama mam ogromny problem, gdy przychodzi moment nadania tytułu danemu tekstowi. Zawsze pierwsze wersje lądują w koszu, a ja nadal siedzę nad zeszytem i myślę, jakby tu nazwać swój tekst.

Na szczęście są sposoby na odwieczne pytanie: jak wymyślić tytuł książki?

1. Wymyśl tytuł dopiero po skończeniu pisania

Nie myśl w ogóle o tytule przed samym pisaniem, bo na pewno zmienisz go nie raz. Zresztą, po co rozmyślać nad nazwą, jak twoja fabuła może się zmienić i od nowa będziesz musiał wymyślić tytuł książki?

2. Burza mózgu

Wypisz wszystkie możliwe wersje tytułu, jakie przychodzą ci do głowy. Nieważne, że niektóre będą niepoważne. Napisz na kartce najbardziej szalony pomysł na tytuł. Potem powykreślaj te, które ci się nie podobają, a zaznacz te, które przyciągają wzrok. Zaufaj swojej intuicji, ona potrafi podpowiedzieć wiele.

3. Wypowiedz na głos

Wypowiadać tytuł? Dziwne, co nie? A jednak to dobry sposób na to, by przekonać się, jak brzmi tytuł książki. Wierz mi, gdy wypowiesz go na głos odbierzesz go całkiem inaczej, niż jak będziesz go powtarzał w myślach. Często, przy korekcie tekstu zaleca się czytanie na głos, bo łatwiej wychwycić błędy. Tak samo tutaj, poznasz, czy brzmi ciekawie i czy może zainteresować potencjalnego czytelnika.

4. Zapytaj o zdanie kogoś z zewnątrz

Nie jesteś nieomylny. W dodatku druga osoba ma świeże spojrzenie, a czasem nawet coś podpowie. Kiedy ja wymyślałam tytuł na opowiadanie konkursowe zapytałam się Alicji, które jest najlepsze. Oczywiście żadne nie było, ale pomogła mi wymyślić tytuł bazując już na tych, które wcześniej ustaliłam.

Jaki ty masz sposób wymyślania tytułu książki lub opowiadania? Pochwal się w komentarzu.

Zdjęcie: pixabay.com - Eriger

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy w thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)