Od czego zacząć pisanie?

z 4 komentarze

pisanie książki, notes, kobieta, komórka

Usiądź przy biurku i zacznij pisać. Bo:

Najważniejszy w każdym działaniu jest początek.

Platon

Prawda, że proste?

I tu właściwie mogłabym zakończyć swój wywód. Ale to nie do końca takie łatwe. Zadowolony siadasz przy biurku, otwierasz powiedzmy notes i…

No właśnie. Pusta kartka, długopis obgryziony. Rzeczy znajdujące się na biurku przestawiłeś już ponad pięćdziesiąt razy. I nic. Pustka, pustka i jeszcze raz pustka.

Jeśli w twojej głowie nie siedzi historia do opowiedzenia, to ją wywołaj. Spójrz, co leży obok ciebie. Gazeta? Kilka długopisów leżących w nieładzie? A może obok biurka stoi zasuszony kwiat pragnący chociażby kropelki wody?

Zacznij od tego, co najlepiej znasz. Wyobraź sobie, że to pokój twojego bohatera.

Może do środka weszła kobieta i ze złością rzuciła na biurko gazetę. A wielki nagłówek krzyczy o wypadku samochodowym spowodowanym właśnie przez nią?

A może to pokój mężczyzny, który jest strasznym bałaganiarzem i ciągle zapomina podlać kwiatka w doniczce?

Co byś powiedział na pokój ucznia, który próbuje odrobić pracę domową, a jak na złość wszystkie długopisy wypisane, a sklepy już nieczynne?

To twój prywatny skrawek domu, a ile historii dzięki niemu można opisać.

Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę i napisać opowiadanie na dziesięć lub dwadzieścia stron. Zacznij od jednej, dwóch lub trzech.

Potem pozostaje już przeczytać swój tekst i go poprawić.

Zdjęcie: kaboompics.com

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy w thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)