Pisząc fantasy – logika przede wszystkim

z Brak komentarzy

logika w powieści fantasy

Temat logiczności i konsekwencji wraca do mnie niczym bumerang, nie dając o sobie zapomnieć chociażby przez kilka krótkich chwil. Praktycznie za każdym razem, gdy poprawiam jeden z własnych, bądź czyichś tekstów muszę przeczytać go co najmniej dwukrotnie, ponieważ ciężko się skupić na logiczność, wyłapując jednocześnie błędy językowe.

Logika w fantasy

Jak ważnym elementem każdego tekstu jest logika, możecie przekonać się we wcześniejszych wpisach dotyczących konsekwencji, gdzie niejako poruszyłam ten temat. Stwierdziłam jednak, że skoro piszę fantasy, dobrze byłoby wam nakreślić, dlaczego logika stanowi tym ważniejszy składnik powieści fantasy.

Po pierwsze, wymyślając własne światy czy postaci często naruszamy ogólnie obowiązujące prawa fizyki, grawitacji a czasem także zmieniamy zachowania kulturowe na całkiem przeciwne do tych znanych w naszym świecie. Dlatego też pragnę uczulić cię na zachowanie logiki oraz kompetentny research, dzięki któremu o wiele łatwiej odnajdziesz logicznie właściwe rozwiązania powstających problemów. Research, czyli zgłębianie danego tematu tak, aby nabyta wiedza okazała się wystarczająca w zakresie, w jakim jej w danym momencie potrzebujemy. Zazwyczaj po prostu przeszukujesz internet, poradniki czy zwyczajnie czytamy książki na dany temat, z którego wiedzy potrzebujesz. Czasem jednak możesz polegać na zdolnościach i wiedzy drugiej osoby, przez co, zaoszczędzisz nieco czasu. Musisz jednak być pewni tej osoby i jej wiedzy, abyśmy nie zawarli w naszej książce niepotwierdzonych, a co gorsza, fałszywych informacji.

Uważaj na nieścisłości

Mam czasem wrażenie, że czytelnicy książek fantasy dokładniej niż inni zwracają uwagę na błędy i nieścisłości logiczne. Zostało to zapewne spowodowane tym, że oczekują naprawdę rzetelnie napisanej książki i wcale im się nie dziwię. Skoro ktoś pokusił się o napisanie fantasy, musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji podjętej decyzji. Ponadto, mamy na rynku tak wiele powieści fantasy, w których nietrudno jest znaleźć nielogiczności. A przecież dążysz do osiągnięcia nieosiągalnego ideału, nieprawdaż?

Pisząc fantasy nie możesz polegać jedynie na obserwacji codziennego świata, a następnie wiernie przenieść jego założenia na karty powieści. Musisz zawsze dodać coś ekstra, coś, co sprawi, że czytelnik przepadnie do reszty.

Spraw z logiki własną broń, a nikt nie użyje jej braku przeciw tobie.

 

Zdjęcie: stocksnap.io - Yousef Espanioly
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło

Latest posts by Alicja Wlazło (see all)