Poradnik techniczny dla pisarza Cz.1

z 4 komentarze

poradnik, pisanie książki, powieść

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie moja przyjaciółka, która z komputerem, a w szczególności z programem Microsoft Word nie jest w wielkiej przyjaźni. Sama nie jestem geniuszem, ale parę sztuczek ułatwiających pisanie znam. Możliwe, że ty je również znasz i ten wpis nie będzie ci potrzebny. Ale jeśli nie, będzie jak znalazł.

Skróty klawiszowe

Bardzo przydatne i ułatwiające pracę pisarzowi:

1. Ctrl + A – zaznacz wszystko.

Czasem potrzebne jest zaznaczenie całego tekstu, by skopiować go do innego pliku, a
tekst ma może ze 30 stron. Wyobrażasz sobie zaznaczanie tego myszką? Trochę to trwa. Skrót Ctrl + A załatwia tę sprawę w szalenie krótkim czasie.

2. Ctrl + C, Ctrl + V, Ctrl + X – kopiuj, wklej i wytnij.

Podstawowe, najlepsze skróty, jakie wymyślono. Nagminnie przeze mnie używane podczas edycji jakiegokolwiek tekstu.

3. Ctrl + S – zapisz.

Jeśli plik nie ma jeszcze przypisanej nazwy, wówczas pojawia się okienko, by móc nadać mu tytuł. Jeśli ma już nazwę, wtedy zapisuje wszystko to, co doszło do pliku. Jest to uwielbiany przeze mnie skrót klawiszowy. Zdarza się, że musisz szybko odejść
od komputera z różnych przyczyn. Wciśnięcie Ctrl + S spowoduje, że nie stracisz swojej pracy.

4. Ctrl + P – drukuj.

Komenda wywołująca okienko z opcjami drukowania.

5. Ctrl + B, Ctrl + I, Ctrl + U – pogrubienie tekstu, kursywa i podkreślenie tekstu.

Skróty klawiszowe mają to do siebie, że edycja dokumentu przebiega o wiele szybciej niż przy tradycyjnym używaniu myszki, czy touchpada. Łatwiej nacisnąć np. Ctrl + S niż za każdym razem najeżdżać kursorem na Plik, a potem na Zapisz.

Zdaję sobie sprawę, że jest o wiele więcej skróty klawiszowych, ale mnie wystarczają tylko te.

Ilość znaków w dokumencie

Przeważająca większość konkursów literackich określa wytyczne dotyczące objętości tekstu. Najczęściej jest to limit znaków. Albo np. 10 000 znaków ze spacjami, albo 10 000 znaków bez spacji.

W naszych wyzwaniach pisarskich ustalamy różne limity znaków ze spacjami. Ale gdzie to sprawdzić, czy tekst mieści się w pułapie znaków?

W dolnym, lewym rogu znajduje się rameczka z napisem: „Wyrazy: 0”, jeśli w dokumencie jest tekst, wówczas pojawia się np.: „Wyrazy: 402”.

poradnik, pisanie książki, powieść

Po najechaniu na tę ramkę i kliknięciu w nią pojawia się komunikat ze statystyką wyrazów, gdzie spośród dwóch opcji ciebie powinny interesować dwie pozycje: „Znaki (bez spacji)” lub „Znaki (ze spacjami)”.

poradnik, pisanie książki, powieść

 

poradnik, pisanie książki, powieść

Dzięki temu masz pewność , że mieścisz się w limicie znaków i nie odrzucą twojego tekstu.

Zajrzyj jeszcze do drugiej części poradnika.

Zdjęcie: kaboompics.com

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy w thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)