Przepis na idealne notatki

z 1 komentarz

idealne notatki

Czy istnieje przepis na idealne notatki? Czy jest jakiś sposób, by zorganizować wszystkie luźne kartki, pomysły, postacie w jedną całość?

I tak, i nie.

Na pewno nie ma jednej recepty na posortowanie notatek, bo pisarze są różni i mają kompletnie inne sposoby na swoje uwagi i komentarze do tworzonej historii.

Ale istnieje kilka sposobów, by móc je w miarę usystematyzować.

1. Zeszyt i jeszcze raz zeszyt

Potocznie też zwany brudnopisem. Obecnie wykańczam już trzeci zeszyt A4, w którym jest pełno skreśleń, znaków zapytania, krótkich fragmentów opatrzonych odpowiednim komentarzem, by potem wiedzieć, co do czego należy. Mogą to być również małe zeszyty, typu A5, ale w większym jakoś łatwiej mi się odnaleźć.

W dodatku w księgarniach można znaleźć zeszyty z zakładkami, gdzie można zawrzeć różne informacje i nie szukać po całym zeszycie odpowiedniej informacji. Na przykład: żółta zakładka dotyczy tylko bohaterów, zielona fabuły, a niebieska mapy świata, jeśli piszesz fantastykę.

2. Kalendarz

Wykorzystuję go często, kiedy opisuję historię w świecie fantasy, dziejącą się na przestrzeni kilku miesięcy lub lat. Zaznaczam w nim najważniejsze wydarzenia, czasem też krótko opisuję pogodę, by przez kilka tygodni nie padał tylko deszcz, albo cały czas świeciło słońce.

3. Segregator z przegródkami

Podobne działanie co zeszytu, lecz segregator ma dodatkowy atut, że w każdej chwili można wpiąć do niego kolejną kartkę z nowym bohaterem. W zeszycie trudniej to zrobić, zwłaszcza, gdy skończy się miejsce.

4. Bullet journal

Czym jest bullet journal? Osobistym planerem, który dostosowuje się do własnych preferencji. W takim zeszycie tworzysz własny kalendarz, rozrysowujesz własne listy i układy. Tutaj nie ma jednego systemu, robisz tak, jak chcesz, a wolność to coś, co pisarze kochają najbardziej.

 

5. Dyktafon

Przy tej metodzie trzeba lubić jedną rzecz – słuchanie własnego głosu, którego ja osobiście nie cierpię. Zresztą znam mało osób, kochających słuchać siebie z dyktafonu. W używaniu notatek z dyktafonu jest też pewne utrudnienie - trzeba skupić się na tym, co zostało nagrane, a czasem jest się zmuszonym do odsłuchania ich kilka razy.

Jak widać, nie ma jednej najlepszej metody dla wszystkich. Każdy z nas musi wypracować własny sposób organizowania notatek. Jak dla mnie wciąż wygrywa zwykły zeszyt.

Znalazłeś swój sposób na organizowanie notatek?

Zdjęcie: stocksnap.io - Matthew Henry

 

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy w thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)

  • A propos Bullet Journala – są specjalne systemy i grupy na Facebooku dedykowane pisarzom – np. Bullet Journal Writers i NaNoWriMo Bullet Journaling.