Rodzaje narracji – drugoosobowa

z Brak komentarzy

 

Wybór narracji, jaki będziemy stosować w powieści spowoduje, że czytelnik całkiem inaczej odbierze historię, którą chcesz przedstawić. W narracji pierwszoosobowej fabuła, jak i uwaga czytelnika opiera się tylko na jednym bohaterze.

Jednak warto wspomnieć o innych typach narracji.

Rodzaje narracji: drugoosobowa

Oświadczyłaś mi przez telefon, że zabierasz Olę, od nowego roku będzie chodziła do szkoły w Warszawie. Chociaż miałam ci za złe porzucenie córki, to zupełnie sobie nie wyobrażałam rozstania z Olą. Dawno już się rozłączyłaś, a ja stałam, trzymając komórkę, która w tym momencie była dla mnie przekaźnikiem tragicznej wiadomości. Ziemia usunęła mi się spod nóg. Miała jeszcze odrobinę nadziei, że nie zrealizujesz swojego postanowienia, że wydarzy się coś, co ci w tym przeszkodzi.

Hanna Kowalewska, Tego lata, w Zawrociu

Narracja bardzo rzadko używana przez pisarzy ze względu na zbytnie spoufalanie się narratora z czytelnikiem. Jak widzisz na przykładzie powyżej narrator zwraca się do nas na per „ty”, co na dłuższą metę jest drażniące, bo to nie my jesteśmy głównym bohaterem powieści, a jednak w ten sposób to odczuwamy. W dodatku, jeśli narrator w drugiej osobie mówi: Czy czujesz te wspaniałe promienie słońca, które przenikają przez twoją skórę, ogrzewając cię od środka? Wówczas próbujesz wyobrazić sobie i „poczuć” te promienie słońca, ale nie jest to możliwe, bo słyszysz, że za oknem pada deszcz, więc jak wczuć się w historię?

Wszedł wysoki brodacz w cywilu. Podał tłustej jakieś papiery. Coś pomruczała, wskazała cię kciukiem, zaklęła, uśmiechnęła się sardonicznie, zapaliła beznikotynowego papierosa i wyszła z pokoju. Brodacz usiadł na jej miejscu. Potarł długimi palcami nasadę nosa, spojrzał na ciebie bez wyrazu.

Jacek Dukaj, Szkoła

Narracja drugooosobowa świetnie nadaje się do poradników, czy też wykładów. Poucza czytelnika i mówi do ciebie, co zrobiłeś, jak myślałeś oraz jak żyłeś. tutaj ty jesteś uczniem, a raczej nie lubisz być pouczany, prawda?

Jakie masz odczucia co do narratora w drugiej osobie? Czy próbowałeś kiedykolwiek pisać w narracji drugoosobowej? A może czytałeś opowiadanie napisane w tej narracji?

Zdjęcie: kaboompics.com

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy w thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)