Stworzenie wciągającej i oryginalnej fabuły powieści to nie przelewki. Nieraz spędziłam długie godziny na wymyślaniu niebanalnej historii do opisania. Chodziłam z kąta w kąt, obgryzałam długopis, bawiłam się włosami, byle tylko coś ciekawego stworzyć. I niestety wiele razy przegrywałam. Ale… Istnieją ćwiczenia, dzięki którym łatwiej znajdziesz inspirującą historię.
Skorzystaj z 10 skutecznych ćwiczeń na stworzenie ciekawej fabuły i twórz wspaniałe historie.
1. Przejrzyj prasę, obejrzyj wiadomości lub program reporterski, wysłuchaj audycji radiowej
Nigdy nie wiadomo, czy czasem tam nie natrafisz na ciekawy temat. Zakochany mężczyzna oryginalnie oświadczył się swojej wybrance? Pies lub kot uratował małemu dziecku życie, ostrzegł przed pożarem, wyczuł chorobę właściciela? Okradający samochód złodziej w nim zasnął?
Jak to mówią: szukajcie, a znajdziecie.
2. Spisz listę problemów, jakimi obarczony jest świat i wybierz te, które najbardziej Ciebie poruszają
Konflikt zbrojny? Zbyt duża ilość reklam firm farmaceutycznych? Ocieplenie klimatu? Nadużywanie władzy? Korupcja? Pandemia?
A może interesują Cię sprawy bardziej lokalne? Sąsiad znowu wraca pijany do domu? Wujek nie może rzucić palenia? Puszczone w samopas dzieci niszczą klatkę schodową lub plac zabaw?
Potem spójrz na te problemy z dwóch stron. Idealnym przykładem będzie tu branża farmaceutyczna. Większość bloków reklamowych pokazywanych od rana do późnego wieczora zawiera coraz więcej reklam suplementów diety, tabletek na uśmierzenie bólu. Pojawiają się też spoty reklamowe leków na gorączkę lub katar sienny. Cóż, firmy farmaceutyczne chcą zarobić poprzez coraz większą sprzedaż swojego towaru, a konsumenci chcą ładniej wyglądać, być zdrowsi, nie odczuwać bólu.
Zastanów się, czy dany problem nie mógłby być dobrym tematem na fabułę Twojej powieści, może dłuższego opowiadania?
3. Podążaj za modą
Podążaj, ale nie na ślepo. Orientuj się, co jest teraz na czasie i wybierz to, co Ciebie interesuje. I tutaj wracamy do punktu pierwszego – prasa, telewizja, radio, media społecznościowe. Po prostu szukaj modnych tematów, a pomysł może pojawić się nieoczekiwanie.
4. Chciałbym napisać, o…
Najlepiej zrobić to ćwiczenie z samego rana, po wstaniu z łóżka. Wtedy jesteś wypoczęty, zrelaksowany, a Twój mózg podczas snu posegregował Twoje wspomnienia. Weź długopis do ręki i kilka pustych kartek. Spisuj wszystko, co pierwsze przyjdzie Ci do głowy. Nawet jeśli ociera się o banał. Nie ograniczaj się. Spuść swój mózg ze smyczy.
Potem zostaw zapisane kartki na kilka godzin, a nawet dni. I wróć do nich. Wybierz te pomysły, które najbardziej się Ci spodobały. Może kilka z nich połączysz w jedną fabułę?
5. Pomieszaj gatunki literackie
Każdy gatunek literacki rządzi się swoimi zasadami. A co by było, gdybyś je ze sobą złączył? Kryminał z sici-fiction? Romans z przygodą? Fantasy z horrorem?
Baw się gatunkami literackimi, scalaj je, mieszaj. Tylko pamiętaj o jednym! To musi mieć ręce i nogi. Bo nic nie wyjdzie ze wkomponowania jednego gatunku w drugi, jeśli nie przemyślisz dobrze fabuły.
Wykorzystuj taki zabieg w opowiadaniach na konkursy literackie. Możesz też pokazać swoim fanom, że czerpiesz z różnych gatunków i potrafisz stworzyć coś naprawdę ekstra.
6. Wymyśl tytuł i napisz do niego historię
Tytuł już jest jakimś zaczątkiem historii, kieruje Cię w określoną stronę, oczywiście, jeśli nie jest zbyt ogólny.
Morderstwo w pociągu w pewnym sensie narzuca pisanie kryminału, ale tytuł: Jej ostatnia nadzieja może tyczyć się kryminału, obyczaju, romansu, czy również świata fantasy.
Nie masz pomysłu na tytuł?
Napisz na kartce 10 słów, jakie tylko przyjdą Ci do głowy. Byle nie tylko same rzeczowniki, chociaż Nóż mordercy nie jest złym tytułem.
7. Napisz prolog
Prolog ma to do siebie, że nie zawsze przedstawia głównego bohatera, ale kompletnie inną scenę. Najważniejsze, żeby zaciekawił czytelnika. Musi doprowadzić do tego, że ktoś będzie chciał dalej czytać. Nie może przedstawiać zwykłej sceny, gdy kobieta szykuje sobie śniadanie. Chyba że podczas tej czynności zdarza się coś niezwykłego – ostry pisk hamulców samochodu, trąbienie klaksonu i ogromny rumor, gdy ciężarówka wjeżdża w jej dom. W kabinie kierowcy znajduje mężczyznę zabitego przez bełt z kuszy.
Prolog masz, czas na dalszą historię.
8. Bo najważniejszy jest bohater
Nawet najlepsza fabuła nie ujrzy światła dziennego bez bohatera, z którym czytelnik się identyfikuje. To on poprzez swoje uczynki rozwija historię, tworzy nowe sceny, nowe rozwiązania i dąży do punktu kulminacyjnego.
Stwórz postać, nadając jej wady i zalety, cechy charakteru, własne przekonania i myśli. Wzoruj się na swoich przyjaciołach, rodzinie, obcych ludziach, ale ich nie kopiuj. Nie wrzucaj w swoją powieść prawdziwego człowieka. Nie tędy droga. Gdy już stworzysz bohatera, zastanów się, w czym jest dobry, jak jego zalety lub wady można wykorzystać. Albo, jakie ściągnąć na niego kłopoty.
9. Obsesja bohatera
Czy Twój bohater ma obsesję na danym punkcie? Nie? Może czas najwyższy dać mu coś, do czego będzie dążył mimo przeciwności?
Chce za wszelką cenę wyglądać młodo mimo upływającego czasu? Pragnie zdobyć bogactwo, mimo że wszystkie jego interesy kończą się plajtą? A może pożąda kobiety i zrobi wszystko byle ją zdobyć?
Możliwości jest wiele.
10. Co by było, gdyby…
Najstarsza gra świata. Podobno ulubiona przez kobiety. „Kochanie, a co by było, gdybym ważyła o dwadzieścia kilogramów więcej i miała krzywe zęby?”
Stawianie takiego pytania w prawdziwym życiu źle skończy się dla związku, ale przy tworzeniu fabuły jest idealnym ćwiczeniem. Czasem pojawiają się absurdalne pomysły, ale kto powiedział, że ta szalona idea nie stanie się ciekawą książką rozchwytywaną przez czytelników?
Sam Stephen King ujawnia w książce Pamiętnik rzemieślnika przykłady z własnej pisarskiej praktyki. Co by było, gdyby wampiry zaatakowały małą wioskę w Nowej Anglii? – mamy Miasteczko z Salem. Albo: co by było, gdyby policjant w małym mieście w Nevadzie oszalał i zaczął zabijać na oślep? – fabuła Desperacji.
Wypróbuj każde ćwiczenie i wybierz te, które najlepiej z tobą współgrają. Bo:
Zawsze znajdzie się coś, co pasuje.
Henning Mankell

Wciąż poszukujesz ćwiczeń, które rozbudzą Twoją wyobraźnię? Pobierz edytowalny zeszyt ćwiczeń 15 genialnych ćwiczeń pisarskich i korzystaj z nich do woli.
Uwielbiam łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jestem przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Oprócz pisania powieści i opowiadań działam jako Menadżerka Kreatywności, pisząc teksty na strony internetowe oraz tworząc strony internetowe oparte na WordPressie.
W jakim roku został napisany ten artykuł?
Gdzieś na początku funkcjonowania strony, w 2015 roku. 🙂 Dokładnie 9.03.2015 roku.