4 typy antagonisty

z Brak komentarzy

4 typy antagonisty

To, że opowieść potrzebuje zarówno bohatera głównego i antagonisty wie każdy, bo z czym ma walczyć główna postać?

Jednak, czy antagonista to zawsze zły człowiek, który podkłada kłody bohaterowi, bo to go zwyczajnie bawi?

Niekoniecznie.

W książkach pojawiają się różne typy antagonistów – można wyróżnić cztery główne.

Antagonista – diabeł wcielony

Najlepiej znani przez większość czytelników – Sauron, Lord Voldemort, Biała Czarownica. Pozbawieni emocji złoczyńcy, dla których liczy się tylko jeden cel: niszczyć. To najprawdziwszy złoczyńca, nie przejmuje się nikim, jego motto to: „cel uświęca środki”. Krzywdzi innych, by zaspokoić własne pragnienia, zemścić się, czy zwyczajnie wywołać chaos.

Takiego antagonistę najczęściej spotyka się książkach fantasy, science fiction, czy powieściach przygodowych.

Antagonista – odcienie szarości

Nie każdy przeciwnik głównego bohatera to przesiąknięta złem istota. To również ludzie, dla których nie jest najważniejsze, by siać zamęt. Nie wszystko można włożyć w prostą skalę czarno – białych działań. Tacy przeciwnicy również chcą odnieść sukces, jak główny bohater, jednak udaje się to tylko jednemu. Ich działania o wiele lepiej zrozumieć i łatwiej wybaczyć. Dobrymi przykładami takich złoczyńców to Severus Snape z Harry’ego Pottera, Draco Malfoy, ale również Bucky Barnes z Kapitana Ameryki.

Antagonista – nieprawy system

Czy główny bohater zazwyczaj walczy z jedną osobą?

Nie zawsze.

Po drugiej stronie może stać organizacja, sąd danego kraju lub system społeczny. Taki antagonista chce pokonać protagonistę, by utrzymać się lub zdobyć władzę, bogactwo, sukces, albo zwyczajnie się zemścić.

Choć Katniss Everdeen uważa prezydenta Snow za swojego najważniejszego wroga to tak naprawdę walczyła z całym systemem, gdzie elity wykorzystywały dystrykty. Katniss stała się symbolem rewolucji, która zatrzęsła systemem ustrojowym Panem.

Taki typ złoczyńcy jest podobny do antagonisty zła wcielonego, ale tutaj nie występuje jako jednostka, lecz jako organizacja/system.

Antagonista – wróg samego siebie

Zło, które główny bohater musi pokonać niekiedy nie pochodzi z zewnętrznych źródeł. Ciemność może istnieć w samym protagoniście, który toczy wewnętrzną walkę z samym sobą. Najczęściej taka walka pojawia się w romansach, czy we współczesnych powieściach, gdzie bohater musi zmierzyć się z wątpliwościami, strachem, wadą lub żalem. Jedynym sposobem na znalezienie przez niego szczęścia lub odniesienia sukcesu jest pokonanie własnych demonów.

Przykladami takich bohaterów – antagonistów może być Thorin z Hobbita, który zostaje pochłonięty przez demona bogactwa lub też Dorian Gray, gdzie jego próżność prowadzi go do zguby.

Jak widać, antagonista również może mieć wiele twarzy i jego motywacja niekoniecznie sprowadza się tylko do „bij, zabij, nie miej litości”. W dodatku złoczyńca nie musi być jednostką, czy też zewnętrznym antagonistą. Głowny bohater czasem może być groźniejszy dla samego siebie niż najbardziej przebiegły i bezlitosny złoczyńca.

A twój antagonista? Do którego typu pasuje?

Zdjęcie: unsplash.com

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)