wymówki pisarzy

6 wymówek początkujących pisarzy, czy Ty też je stosujesz?

Co jest charakterystyczne u ludzi, którzy nie chcą czegoś robić? Szukają wymówek! Tak długo je powtarzają, że zaczynają w nie wierzyć. Problem pojawia się, gdy zbyt mocno w nie uwierzą i nie dążą do spełnienia swoich marzeń.

Tak samo jest u pisarzy, zwłaszcza tych początkujących, bo dochodzi jeszcze do tego strach przed nieznanym. Fajnie było napisać i wydać książkę, ale…

Właśnie, te “ale” jest kluczowe. To właśnie po nim pojawiają się najczęstsze wymówki pisarzy.

Wymówka #1 – Moje teksty są pełne błędów

Moje, Alicji, Małgorzaty, czy innych pisarzy również. Pierwszy tekst nigdy nie jest perfekcyjny, a nawet w trzeciej i czwartej wersji znajdziesz wiele do poprawy. Myślisz, że najwięksi pisarze na świecie nie popełniają błędów i są tak genialni, że pierwszy szkic od razu leci do druku? Błędne założenie.

Zresztą możesz szukać pomocy na pisarskich grupach i pracować nad swoimi błędami, czy też dać książkę do profesjonalnej redakcji. Znasz to powiedzenie, że tylko ten, kto nic nie robi, nie robi błędów? Jeśli tak, to dlaczego sam sobie podcinasz skrzydła?

Wymówka #2 – Nie potrafię wymyślić ciekawej fabuły

Fajnie by było, gdyby pomysły przychodziły jak za pstryknięciem palców i najlepiej, żeby do razy zmieniały się w bestseller, prawda? Też tak bym chciała, ale życie jest życiem i musisz napracować się, by zyskać to, o czym marzysz. Nad fabułą też musisz pracować. Możesz wykorzystać 10 skutecznych ćwiczeń na stworzenie ciekawej fabuły, zadawać sobie pytania podczas wymyślania fabuły na powieść, czy też czerpać inspirację z różnych źródeł, jak chociażby Pinterest.

Masz zalążek fabuły, ale nie wiesz, jak ją rozciągnąć? Skorzystaj z metody Płatka Śniegu, by nie rozwodzić się tygodniami nad swoją powieścią.


Potrzebujesz rozruszać swoją wyobraźnię i stworzyć ciekawe historie? Skorzystaj z 10 pisarskich wyzwań dla ambitnych i napisz niesamowite opowieści.


Wymówka #3 – Na rynku są lepsi ode mnie

Zapamiętaj raz na zawsze – zawsze będą od Ciebie lepsi, tak samo, jak są osoby, które lepiej piszą powieści, tworzą bloga, nagrywają ciekawsze relacje na Instagramie niż ja czy Alicja. Jednak to nie powód, by zarzucić działanie. Wiem, wiem, łatwo się mówi. Tylko wiesz co, gdyby ci wielcy też tak myśleli, jak Ty, to nie mielibyśmy w ogóle książek.

Wiem, że czasem ciężko w siebie uwierzyć, jednak, dlaczego masz nie spróbować? Nie musisz od razu stać się drugim Martinem, Kingiem, czy Hemingwayem.

Bądź sobą. To wystarczy, żebyś znalazł ludzi, którzy będą chcieli Cię czytać.

Nie jest najważniejsze, byś był lepszy od innych. Najważniejsze jest, byś był lepszy od samego siebie z wczoraj.

Mahatma Gandhi

Wymówka #4 – Wszystko już było

Owszem, wiele fabuł jest do siebie podobnych, dlatego, że istnieje 8 głównych wzorów fabuły i to właśnie na nich oparte są książki. Jednak, gdyby każdy tak myślał, to w księgarniach nie pojawiałaby się nowe powieści, a wydawnictwa by upadły. Zobacz, ile jest romansów, które w większości są do siebie podobne albo kryminałów, które w głównej mierze opierają się na tym samym – morderca zabił, a policjant próbuje go złapać.

Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do tematu, jakie kłopoty rzucisz swoim bohaterom i jak one wpłyną na główne postacie.

Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób.

Marcel Proust

Wymówka #5 – Ciągle mi się nie udaje i tracę czas

Kiedy po raz enty Twój tekst nie wygrywa konkursu, kiedy niezliczoną ilość razy poprawiasz błędy, a tekst nadal Cię nie satysfakcjonuje, przychodzi myśl, że tracisz czas. Marnujesz go, a mógłbyś robić wtedy kompletnie coś innego, chociażby wyjść z przyjaciółmi do kawiarni albo pójść do kina, bądź zrobić jakąkolwiek inną rzecz.

Po co masz pisać, jeśli nikt tego nie docenia? Dlaczego masz tworzyć historie, których nikt nie pozna, a znajomi i rodzina mówi, że powinieneś zająć się czymś poważniejszym?

To dlaczego sławni sportowcy nie poddali się po pierwszym upadku? Dlaczego wiele niepełnosprawnych osób wykonuje rzeczy, o których pełnosprawni mogą tylko pomarzyć? Bo pomimo wielu nieudanych prób trwali w swoim postanowieniu.

Pierwsze teksty i kolejne nie muszą być dziełem sztuki. Dopiero stawiasz nieporadne kroki w pisaniu. Jednak zapamiętaj – każda próba pisania stawia Cię dalej od tych, którzy nie próbują. Wiesz, ile razy odmówiono Harry’ego Pottera? Aż 12 razy. A pierwszą powieść Stephena Kinga Carrie 50 razy! Gdyby poddali się po pierwszych porażkach, nigdy nie poznałbyś tych pisarzy.

Zanim człowiek osiągnie szczyty, musi przeżyć poniżenie.

 Ellen G. White

Wymówka #6 – Nie dam rady znieść krytyki

Niestety, hejtu i ostrej krytyki nie unikniesz. Choćbyś odprawiał czary, próbował przypodobać się wszystkim (co nie jest możliwe i o tym mówiła Alicja tutaj) czy też wciąż poprawiał i poprawiał swoją powieść, to i tak trafisz na kogoś, kto zmiesza Cię z błotem i powie, że jesteś do niczego.

Tego nie zmienisz, możesz jedynie przejść z tym do porządku. Myślisz, że nie obsmarowywano Zostać Pisarzem, nie mówiono o nas, że jesteśmy grafomankami, że w ogóle powinniśmy zamknąć tę stronę i schować się w najgłębszej dziurze? Działamy od 2015 roku i nie zamierzamy przestać, bo wiemy, że pomagamy. A reszta? Mają prawo nas nie lubić. Tak samo, mają prawo nie przepadać za Twoją twórczością.

Kiedy jest najciężej?

Wtedy, gdy jesteś na samym początku i nie wyhodowałeś sobie grubej skóry oraz, gdy spędziłeś wiele czasu nad dopracowaniem swojej powieści, a i tak ją krytykują. To boli, wiemy o tym, ale na pewno znajdą się osoby, które pokochają Twoje książki i to właśnie na nich powinna być skierowana Twoja uwaga.

Co zrobić, żeby wymówki Cię nie ograniczały? Zamień je na działanie. Nie myśl – nie wymyślę nic ciekawego, ale a może spróbuję pokazać to w taki sposób? Nie nastawiaj się: ciągle mi się nie udaje, lecz pomyśl: za którymś razem musi się udać!

Teraz sobie pomyślisz – tak, łatwo mówić, pokonaj te wymówki, ale to nie jest takie proste. Owszem na początku nie, ale potem jest coraz lepiej. Kiedy powstało Zostać Pisarzem to i ja i Alicja byłyśmy zielone niczym szczypiorek i nie wiedziałyśmy, co nas czeka. Gdybyśmy poddały się na początku, nie czytałbyś tego artykułu, a wiele osób być może nigdy nie wysłałoby swoich książek do wydawnictw.

Znasz te wymówki? Też się z nimi zmagałeś? A może znasz inne, które również uniemożliwiają spełnić marzenia?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze