pisarskie postanowienia

7 trików, żeby wytrwać w pisarskich postanowieniach

Styczeń jest o tyle magicznym miesiącem, bo niczym pierwsza strona dobrej książki przynosi ze sobą nowe możliwości. Po raz kolejny otwiera się nowe 12 miesięcy, w których możesz dokończyć swoją powieść, wydać ją lub wygrać konkurs literacki.

Pisarskie postanowienia

W Sylwestra lub nawet w Nowy Rok obiecujesz sobie, że w tym nowym roku wszystko się zmieni. Snujesz plany i wizje tego, jak spędzisz cały rok, dbając o pisarską strefę swojego życia.

A potem mijają 2 lub 3 tygodnie…

Motywacja spada. Dołącza się szare życie — szkoła, praca, rodzina. Odkładasz swoje plany na jutro, pojutrze, za miesiąc.

Przychodzi kolejny grudzień i już wiesz, że Twoje postanowienia pisarskie nigdy się nie spełniły.

Smutne, prawda? A co powiesz na to, żeby jakimś sposobem wytrwać w swoich postanowieniach?

Mam dla Ciebie ratunek i aż 8 trików, by wytrwać w swoich pisarskich postanowieniach.

1. Zapomnij o porażkach

Nie wiem dlaczego, ale większość ludzi uwielbia pielęgnować w sobie wszystkie porażki — nie napisałem opowiadania, moja powieść leży odłogiem od miesięcy, nie wygrałem konkursu literackiego. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać, ale wolę zadać Ci pytanie:

Po co wypominać sobie porażki?

Owszem, one uczą Cię wielu rzeczy, ale nie mogą być Twoim hamulcem. Pomyśl sobie: dobrze, tym razem się nie udało, ale to nie oznacza, że jestem do niczego. Ten rok będzie należał do mnie!

Łatwo powiedzieć, trudno zrobić? Na początku pewnie tak, ale potem będzie Ci łatwiej. Przeszłości nie zmienisz, ale przyszłość już tak, więc wejdź w nowy rok z otwartą głową i wiarą w to, że zrobisz to, co sobie zaplanujesz.

2. Weź pod uwagę niespodzianki

2020 rok doskonale pokazał wszystkim, że co by sobie człowiek nie zaplanował, to może dostać ładnego kopniaka od życia. W każdych planach nie tylko pisarskich bierz pod uwagę niespodziewane wydarzenia. Oczywiście życzę Ci jak najlepiej, jednak pamiętaj, że lepiej zaplanować mniej niż za dużo.

O wiele łatwiej będzie Ci spełnić plan napisania opowiadania na konkurs, który zajmie niewiele czasu, niż napisanie od nowa Twojej powieści, bo starsza wersja przestała Ci się podobać. Dodaj sobie więcej czasu, niż naprawdę by Ci to zajęło. Jeśli piszesz opowiadanie w ciągu 2 tygodni, to zaplanuj pisanie historii na 3 tygodnie, a nawet więcej. Nawet gdy wyskoczy Ci coś niespodziewanego, to masz jeszcze czas, by spełnić swoje pisarskie postanowienie.

3. Wybierz priorytety

Myślę, że chociaż raz zaplanowałeś sobie zbyt wiele pisarskich rzeczy do zrobienia i frustrowałeś się, gdy nie udało Ci się tego zrobić. Zgadłam?

A może brałeś się za te rzeczy, które były mniej ważne, ale zajmowały mało czasu, przez co ta najważniejsza rzecz wciąż pozostawała w szufladzie. Zgadłam ponownie?

Jak sobie z tym poradzić?

Ustal priorytety. Spisz wszystkie swoje plany na kartce i oceń, które plany są priorytetem, które mniej ważne, a które możesz całkowicie odpuścić. Od razu zobaczysz, na co warto przeznaczyć więcej czasu, a na co mniej.

Ustalenie priorytetów pozwoli Ci też na łatwiejsze rozplanowanie całego pisarskiego roku.


Nie chcesz zgubić tego artykułu? Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.

pisarskie postanowienia

4. Małymi kroczkami do celu

Wiem, że możesz natknąć się w sieci na artykuły, które namawiają, żeby robić duże kroki, bo to one popchną Cię do Twojego celu. Osobiście preferuję metodę małych kroczków, bo dzięki nim masz większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Owszem, nie przeczę, że duże kroki są potrzebne, ale wciąż pozostanę przy małych.

Dlaczego mówię o małych krokach?

Wiele osób lubi planować wiele rzeczy i wyobrażają sobie, że w ciągu dnia będą pisać po 10 tysięcy znaków, że powieść powstanie po dwóch miesiącach, a motywacja nigdy nie spadnie. Jak doskonale wiesz, to są mrzonki i dość szybko plany skończą się na planach.

A przy małych krokach plany nie umrą śmiercią naturalną?

Jeśli rozplanujesz rozsądną liczbę znaków do napisania, to masz o wiele większe szanse na ukończenie swoich pisarskich postanowień. Jeśli codziennie będziesz pisać po 2000 znaków (czyli jedną stronę), to po 30 dniach masz aż 60 000 znaków, czyli około 33 strony. Tak właśnie działają małe kroki.

5. Wyrób nawyk pisania

Już wspomniałam o tym w poprzednim w punkcie, ale wyrabianie nawyku zwiększa Twoje szanse na utrzymanie pisarskich postanowień i dokończenie Twojej powieści lub zaczęcie nowej.

Jak wyrobić nawyk?

Ustal dzienny limit znaków do napisania, może to być 2000 znaków, a nawet 1000 znaków. Ustal taką liczbę, której jesteś pewny, że spokojnie dasz radę wykonać. Moja mała rada — nie szarżuj. W pierwszych dniach możesz mieć chęć rzucenia się na pisanie do oporu i stukać po 8000 czy nawet 10 000 znaków, ale zabraknie Ci pary na dalsze dni.

Z skąd to wiem? W grudniu przeprowadziłam z Alicją wyzwanie motywacyjne i w pierwszych dniach było jedno wielkie pisanie, szał tworzenia i stukania ogromnej liczby znaków. Co stało się potem? Gdzieś w połowie wyzwania wiele osób wyhamowało, bo przyszło prawdziwe życie, święta i coraz mniej osób chwaliło się swoimi wynikami. Nie chcę, by to samo Cię spotkało.

Jak wspomóc się przy wyrabianiu nawyku? Skorzystać z habit trackera, czyli dziennika wyrabiania dobrych nawyków. Możesz go pobrać, klikając przycisk poniżej albo przeczytać artykuł o tym, jak wyrobić nawyk codziennego pisania.

6. Wyznacz sobie nagrodę

Za pracę powinieneś dostać wynagrodzenie. Za ukończenie historii czy napisanie określonej liczby znaków przydzielaj sobie nagrody. Mogą to być małe nagrody, ale mogą też być duże. Wszystko zależy od tego, jak wiele pracy musisz wykonać, żeby uznać swoje pisarskie postanowienie za zakończone.

Pamiętaj o tym, żeby nagroda była równa do włożonego wysiłku. Jeśli będziesz nagradzać siebie dużymi nagrodami za małe osiągnięcia, a małymi za dużą pracę, to Twoja motywacja mocno ucierpi.

7. W grupie raźniej

Znajdź kogoś, kto wraz z Tobą będzie dążył do osiągnięcia pisarskich postanowień. Wspólnie będziecie się wspierać w gorszych momentach i przyjemnie jest pochwalić się przed kimś, że napisałeś określoną liczbę znaków lub stworzyłeś plan nowej historii. Jeśli nie masz lub nie wiesz, gdzie znaleźć taką osobę, to w każdą niedzielę na fanpage’u Zostać Pisarzem jest możliwość pochwalenia się swoimi pisarskimi sukcesami. Dlaczego by nie skorzystać?

Domyślam się, że wytrwanie w pisarskich postanowieniach nie jest łatwe, sama przez to wiele razy przechodziłam, ale spróbuj powyższych trików, żeby za kilka miesięcy móc powiedzieć: Tak! Wykonałem swój plan! Czas i tak upłynie, ale nie musi upływać na bezczynności, niech tworzą się nowe historie, nowi bohaterzy, nowe sceny.

Czy w tym roku planujesz coś szczególnego? Zamierzasz spełnić swoje pisarskie postanowienia? Skorzystasz z któregoś triku?

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Justyna
Justyna
2 lat temu

Oj tak. Małymi kroczkami do celu zawsze się sprawdza. 🙂

Paweł
Paweł
1 rok temu

Kurcze dziewczyno, mądre słowa. Te nagrody mnie przekonały. Mając cały czas przed sobą myśl, że jak osiągnę cel to coś tam sobie kupię, czy coś tam zdobędę daje kopa. Wydaje się to proste i wyrachowane, ale chyba tak działa nasz mózg – nagroda = motywacja :p