Blog z twórczością – grupa docelowa

z Brak komentarzy

grupa docelowa bloga

Ostatnio mówiłam o tym, jak bardzo ważny jest cel, kiedy zamierzasz tworzyć bloga ze swoimi opowiadaniami. Natomiast jest jeszcze jedna ważna rzecz przed rozpoczęciem pisania na blogu.

Mianowicie – grupa docelowa.

Jeśli chcesz robić coś dla ludzi musisz określić do kogo kierujesz swoje działania. Nie istnieje coś takiego jak opcja „dla wszystkich”.

Po pierwsze – wszystkich nie zadowolisz, bo znajdzie się ktoś, komu nie podpasuje twoja twórczość.

Po drugie – "dla wszystkich" równa się "dla nikogo"; bo tak naprawdę próbujesz dostosować się do każdego, a to ci się nigdy nie uda. Dlaczego? Zerknij ponownie na punkt pierwszy.

Alicja pisała już kiedyś o grupach docelowych, do których można kierować swoje opowiadania czy powieści. Tak samo będzie z blogiem.

Jeśli chcesz publikować na nim teksty oparte na horrorze to nie będziesz o nich mówił osobom lubujących się w romansach czy obyczajówkach. Tak samo jest z innymi gatunkami. Ktoś, kto nie lubi fantastyki czy science – fiction nie będzie go czytał. Dlatego musisz uświadomić sobie dla kogo piszesz?

Dla ludzi lubiących mrok, a może romantyczne uniesienia? Albo dla tych, którzy wciąż żyją Harry Potterem?

Sam doskonale wiesz, co piszesz, więc ustalenie grupy docelowej raczej nie powinno stanowić dla ciebie problemu.

A co, jeśli piszesz w dwóch różnych gatunkach? Tak, może się i tak zdarzyć. Nie zawsze pisarz skupia się tylko na jednym. Wówczas możesz utworzyć dwa oddzielne blogi, albo potworzyć kategorie, pozwalające czytelnikowi na wybranie takiej twórczości, która jemu odpowiada.

Dlaczego tak ważna jest grupa docelowa? Prowadzenie bloga to nie tylko publikowanie postów ze swoją twórczością, ale również promowanie go na różnych forach, czy mediach społecznościowych. Raczej nie będziesz publikował informacji o swoich nowych postach w grupach związanych z prozą osadzoną w dwudziestuleciu międzywojennym, jeśli piszesz historie osadzone w świecie mangi, bo szybko z takich grup zostaniesz usunięty i uznany za spamera. W dodatku stracisz czas, który mógłbyś wykorzystać w promowaniu swojego bloga we właściwym miejscu.

 

Zdjęcie: unsplash.com- Bench Accounting
Grafika na zdjęciu: Monika Syminowicz

MonikaSyminowicz-podpis

Pozostałe wpisy z cyklu - blog z twórczością:
Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)