Blog z tworczością – nazwa bloga

z Brak komentarzy

nazwa bloga

Chcę mieć blog! Ta myśl towarzyszy ci już od dłuższego czasu. Nawet określiłeś cel swego bloga oraz grupę docelową, więc już chcesz go zakładać.

Poczekaj!

Najpierw masz do zrobienia kolejną ważną rzecz, czyli nazwa bloga. Radzę, abyś nie wymyślał jej na szybko. Wierz mi, to jak będzie nazywał się twój blog ma ogromne znaczenie dla czytelników.

Nazwa musi być:

a) łatwa do zapamiętania,
b) dość krótka,
c) mówiąca o czym będzie blog.

Możesz też publikować teksty pod własnym imieniem i nazwiskiem, zresztą takie blogi są coraz popularniejsze (jasonhunt.pl, ewelinamierzwinska.pl, ewelinamuc.com), ale są to raczej blogi life stylowe i te, które poruszają wiele odrębnych tematów jak: DIY, fotografia, podróże, kultura itp. Choć, jeśli twoim celem jest budowanie własnej marki osobistej, to może warto rozważyć taką opcję? Jeśli nie jesteś pewien, co do nazwy bloga pod własnym imieniem i nazwiskiem zajrzyj do Eweliny Mierzwińskiej – Imię i nazwisko jako nazwa bloga – czy to dobry pomysł?

Nazwę bloga dopasuj do tego, co jest twoim celem. Gdybym chciała tylko poznać opinię innych na temat mojej twórczości na pewno nie podpisałabym go własnym imieniem i nazwiskiem. Inaczej sytuacja by się przedstawiała, gdybym chciała zostać rozpoznawalna.

Jednak zastanówmy się nad inną nazwą bloga niż imię i nazwisko.

Najważniejsza zasada – nie wymyślaj dziwnych nazw.

Dlaczego?

Im trudniej zapamiętać, tym większe prawdopodobieństwo, że mało kto będzie odwiedzał twojego bloga, o ile dana osoba nie będzie miała polubionego twojego fanpage’u na facebooku, czy też profilu na Google +, ale o tym w innym poście.

Thereismylife, zycietoniebajkaapieklo, swiatczerwonejmangolii, upita-with-mydreams-33

Pierwsze nazwy, które przyszły mi do głowy. Choć mogłyby się wydawać naprawdę ciekawe i fajne, zastanów się, czy na pewno są łatwe do zapamiętania. Owszem, ty jako autor będziesz je miał w pamięci, ale ktoś kto wchodzi na twój blog niekoniecznie. Im dziwniejsze i im toporniejsze do zapamiętania, tym większa pewność, że twój blog może zostać zapomniany.

Im łatwiej, tym lepiej.

Nie podam ci na tacy najlepszych nazw dla bloga, bo to osobista decyzja każdego, kto stoi przed takim dylematem. Dobrymi wskazówkami na pewno będzie to w jakim gatunku będą twoje teksty i jaką masz osobowość.

Na wybór nazwy bloga daj sobie dość sporo czasu, bo zbyt jej częste zmiany spowoduje, że stracisz wielu czytelników, których wcześniej uzbierałeś.

W przypadku naszego bloga wyjściowymi nazwami były: czarna klawiatura, bądź biała klawiatura. Bardziej podobała mi się druga nazwa, ale czy odzwierciedlała to, o czym miał być blog? Nie, bardziej kojarzyło się z komputerami. Nazwa: Zostać Pisarzem powstała dopiero tydzień przed założeniem bloga i jak widać pozostała.

Prawda, że obecna jest o wiele lepsza?

Dlatego jeśli chcesz, by blog odnosił sukcesy, a nie był kolejnym miejscem, który zginie w gąszczu innych - nie śpiesz się z wyborem nazwy.

PS. Tylko nie zapomnij sprawdzić, czy taka nazwa już nie istnieje.

 

Zdjęcie: unsplash.com- Bench Accounting
Grafika na zdjęciu: Monika Syminowicz

MonikaSyminowicz-podpis

Pozostałe wpisy z cyklu - blog z twórczością:
Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)