Blog z twórczością – platformy blogowe

z 2 komentarze

gdzie założyć bloga

Cel bloga określony, grupa docelowa również, a nazwa wybrana. Teraz trzeba zastanowić się gdzie założyć bloga, czyli na jakiej platformie otworzyć swoje miejsce z opowiadaniami. Wybór jest spory i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jednak nie będę opisywać poszczególnych platform, bo doskonale zrobiła to Introwertyczka w sieci, pokazując wady i zalety danej platformy.

Jednak niezaprzeczalnym faktem jest to, że najwięcej użytkowników ma blogger oraz wordpress, który często kojarzony jest z wszelkim złem, bo przecież to platforma dla profesjonalistów, trzeba tam kodować i w ogóle własny hosting… Tak, strach potrafi sparaliżować, jednak nie jest to wcale tak diaboliczny, jakby mógł się wydawać.

Osobiście przeszłam przez dwie platformy blogowe. Zostać Pisarzem przez 11 miesięcy był na bloggerze, ale w styczniu przeniosłyśmy go na własny hosting i WordPressa.

Dlaczego?

Bo blogger w pewnym momencie zaczął nas ograniczać, a strasznie tego nie lubię i co chwilę szukam czegoś nowego.

Oczywiście, w sieci można znaleźć wiele negatywnych opinii co do bloggera, ale przez cały czas użytkowania nie mogłam powiedzieć o nim złego słowa.

Czy założyłabym konto z opowiadaniami na darmowej platformie, czy płatnej? Sądzę, że na pewno zainwestowałabym w domenę, ale bloga oparła na platformie blogspota. Zrobiłabym tak samo, jak z Zostać Pisarzem.

Dlaczego?

Z tego względu, że gdybym kiedyś chciała przejść na własny hosting wówczas nie musiałabym zmieniać nazwy. Po drugie o wiele lepiej wygląda nazwa z końcówką .pl niż z blogspot.com.

zostacpisarzem.pl                           zostacpisarzem.blogspot.com

Prawda, że pierwsza nazwa wygląda lepiej? Wierz mi, domeny nie są wcale takie drogie, o ile dobrze się poszuka.

Dlaczego radzę ci zrobić podobnie?

Blogi z opowiadaniami mają trudniejszą siłę przebicia wśród innych blogów. W dodatku po jakimś czasie sam będziesz wiedział, czy dalej brnąć w bloga z twórczością, czy nie, więc nie ma sensu wydawać pieniędzy na własny hosting. Zrobisz to dopiero wtedy, kiedy będziesz miał pewność, że prowadzenie własnego miejsca w sieci to coś, co chcesz robić przez dłuższy czas.

 

Zdjęcie: unsplash.com- Bench Accounting
Grafika na zdjęciu: Monika Syminowicz

MonikaSyminowicz-podpis

Pozostałe wpisy z cyklu - blog z twórczością:
Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)