blokada pisarska

5 oznak, że blokada pisarska dopadła i Ciebie

Brak pomysłów, wena nie chce do Ciebie przyjść, a jeszcze na dodatek milion spraw na głowie, które powodują, że kiedy wreszcie uda Ci się wyłuskać, choć odrobinę wolnego czasu na pisanie, siadasz przed pustą kartką i… nic! Jedno wielkie przerażające nic! Frustracja rośnie z każdą kolejną zmarnowaną przez Ciebie minutą, a przeczucie, że przecież mogłeś już tak wiele napisać w tym straconym czasie, tylko jeszcze bardziej odsuwa Cię od pisania. Sprawia, że nie potrafisz oczyścić umysłu i mimowolnie się blokujesz.

Wiesz, o czym mowa? Ja wiem doskonale, ponieważ niedawno sama przechodziłam blokadę pisarską i to w dość ciężkiej postaci, ponieważ nie opuszczała mnie przez pół roku.

Czym tak właściwie jest blokada pisarska?


Jest to chwilowe – choć czasem może trwać ono naprawdę długo – zwątpienie we własne siły, a także w to, że uda Ci się osiągnąć zamierzone cele. Co więcej, gdy dopadnie Cię blokada pisarska, odczuwasz zanik lub zmniejszenie natchnienia, a co za tym idzie Twoje chęci i motywacja do działania, spadają na łeb, na szyję.

Skąd bierze się blokada pisarska?

I tu Cię zapewne zaskoczę, mówiąc, że nie bierze się ona znikąd, a na dodatek często ma bardzo konkretne źródło. Blokada jest zjawiskiem subiektywnym i może istnieć naprawdę wiele przyczyn, z powodu których zaatakowała właśnie Ciebie. Z racji tego, że może mieć swoje źródło w wielu miejscach, dlatego też istnieją różne sposoby, by się jej pozbyć. Na wstępie jednak zaznaczę, że nie są to sposoby na całkowite i definitywne się jej pozbycie. Możliwe, że czasem będziesz musiał staczać walkę kilka razy w roku, w innym przypadku co miesiąc, a czasem będzie to codzienna walka o Twoją twórczość.

Źródła blokady pisarskiej

Z własnego doświadczenia wiem, że na pisarza oraz to, jak pisze i czy w ogóle jest w stanie to robić, ma wpływ bardzo wiele czynników. W większości są one związane z Twoimi emocjami, a także otaczającą Cię rzeczywistością czy też relacjami międzyludzkimi.

Emocje

Pisarz, jak i każdy artysta, jest bardzo wrażliwą osobą. To właśnie dzięki tej cesze swojego charakteru jesteś w stanie tworzyć zapadające w pamięć historie i dzięki temu patrzysz na świat w inny sposób od większości ludzi. Nie zawsze jednak ta cecha będzie Ci wszystko ułatwiać. To właśnie w chwilach zwątpienia pożałujesz, że zostałeś obdarzony ogromną wrażliwością, przez którą każdy problem się wyolbrzymia, a jego rozwiązanie wydaje się nieosiągalne. Emocje mają na Ciebie silny wpływ i często może być Ci bardzo trudno sobie z nimi poradzić.


Nie chcesz zgubić tego artykułu? Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.


Gdy ciągle słyszysz „nie”

Negatywne odczucia, jeśli chodzi o pisarstwo, mogą brać się np. ze zwątpienia we własne siły, spowodowanego przegraną w konkursie literackim, na który wysłałeś swój najlepszy tekst. Może również chodzić o liczne odmowy z wydawnictwa, które raz za razem podkopują Twoją pewność siebie. Nikt nie lubi ciągle słyszeć „nie”, a to słowa bardzo źle wpływa na Twoją psychikę i Twoje nastawienie, w tym przypadku, do pisania. W tych przypadkach bardzo ciężko może być Ci przejść nad problemem do porządku dziennego i znów zacząć pisać.

Radzę Ci skupić się na pozytywnych aspektach Twojej pracy. Może jest ktoś, komu bardzo podobają się Twoje dzieła i kto czeka, kiedy wreszcie napiszesz coś nowego? Jeśli jednak nawet to nie stanowi dla Ciebie odpowiedniej motywacji, zachęcam, by ta osoba, dla której chcesz coś napisać, zadała Ci zadanie domowe. Tak, dobrze słyszysz! Najlepiej niech wymyśli, co chciałaby przeczytać i dobrze, aby było to coś zupełnie odmiennego od tekstu, którym jesteś rozczarowany. Dzięki temu odetniesz się od niego i będziesz w stanie napisać coś świeżego.

Dodatkowo pamiętaj, że zarówno konkursy literackie, jak i wydawnictwa rządzą się własnymi prawami: w pierwszych trzeba trafić w gusta jury, u drugich trzeba wstrzelić się w plan wydawniczy oraz target, do jakiego celuje konkretne wydawnictwo. Dlatego, jeśli nie wygrałeś lub jeśli Twój tekst nie został przyjęty do wydania, nie oznacza to, że jest do niczego. Może potrzebuje trochę szlifu, a może jeszcze nie nadszedł jego czas?

Gdy obawiasz się krytyki

Negatywne emocje są również często związane z obawą przed krytyką. Może się zdarzyć, że jeszcze nawet nie pokazałeś nikomu swojego tekstu, a już i tak boisz się, co takiego ludzie będą mieli o nim do powiedzenia. Na dodatek w Twojej głowie przewijają się same czarne scenariusze i wątpisz, że komukolwiek spodobają się Twoje wypociny.

Przestań.

Złym myśleniem nie sprowadzisz na siebie nic dobrego, a tylko przyciągniesz złe rzeczy. Postaraj się myśleć pozytywnie, a jeśli masz z tym kłopot, porozmawiaj z kimś – trzymanie wszystkiego w sobie, niczego Ci nie ułatwi, a może tylko spowodować, że Twoja pisarska blokada będzie trwała jeszcze dłużej.

Przeszłość i przyszłość również wpływają na Ciebie

Przeszłość oraz to, co przeżyłeś i czego jesteś nauczony, również ma ogromny wpływ na to, jak i czy piszesz, a także, czy będziesz w stanie przezwyciężyć blokadę pisarską. W szkole nauczyciele mogli mówić Ci, że nie potrafisz pisać, że źle składasz zdania, że wymyślone przez Ciebie historie są banalne. Ważne, żebyś zapamiętał i przetłumaczył sobie dwie rzeczy:

  • to było kiedyś, a teraz jesteś innym człowiekiem, jesteś pisarzem, lub kroczysz po odpowiedniej drodze, by nim zostać,
  • to nie musiała być prawda. Owszem, mogłeś popełniać błędy, lecz zapamiętaj, że wtedy miałeś kilkanaście lat, a teraz, nawet jeśli jesteś starszy zaledwie o rok czy dwa, to jesteś również bogatszy o doświadczenia.

Przyszłość również może przysporzyć Ci niemałych problemów, a czasem jest ona największym sojusznikiem powstawania blokad pisarskich. Dzieje się tak dlatego, że jako pisarz chcesz coś osiągnąć, wyznaczyłeś sobie cel, może nawet kilka i obawiasz się, że nie będziesz w stanie ich osiągnąć. Już na wstępie zamartwiasz się, że spotkasz się tylko z odmową lub trudnościami, a przez to jeszcze bardziej zniechęcisz. Powtórzę, takie myślenie do niczego Cię nie zaprowadzi. Jeśli nie spróbujesz, jeśli nie odnajdziesz w sobie siły, by postawić ten pierwszy najważniejszy krok, nigdy się nie przekonasz, gdzie leżą granice Twojego pisarstwa.

Rzeczywistość i relacje

Potrafi nieźle namieszać w planach każdego twórcy. Rzeczywistość składa się z codzienności, a na nią składają się Twoje codzienne role, których nie możesz ot tak porzucić i wesoło skakać po łące, po każdej napisanej scenie. Jeśli masz swoją drugą połówkę i dzieci to na pierwszym planie zawsze będzie rodzina, a także dom. Jeśli nawet spróbujesz zachwiać tę równowagę, może się to okazać dla Ciebie zgubne – pamiętaj, że inni mogą nie rozumieć Twojej pasji, a przez to nie zrozumieją setek godzin spędzonych ochoczo przed ekranem komputera, podczas gdy reszta familii bawi się świetnie na grillu na świeżym powietrzu. Dobrze jest w takim wypadku ustalić z partnerem, kiedy poświęcacie czas na swoje pasje. Dobrym pomysłem, jeśli macie inne pasje, robić to w tym samym czasie, dzięki temu wciąż zostaje czas dla Ciebie i Twojej rodziny.

Zadbaj o balans pomiędzy pisaniem a relacjami z bliskimi

Czasem znajdziesz się w amoku pisarskim, z którego trudno Cię będzie wyciągnąć. Będziesz pisał po kilka, kilkanaście godzin dziennie i nie będziesz umiał się oderwać. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Równowaga pomiędzy życiem w swoich powieściach a życiem realnym jest bardzo istotna. Dzięki jej zachowaniu będziesz czuł się szczęśliwy – Ty i Twoja rodzina, a także przyjaciele. Relacje międzyludzkie to takie ciekawe zjawisko, że wciąż trzeba o nie zabiegać, aby nie znikły porwane przez wiatr. Pamiętaj zatem, by dbać o bliskich. Mówię o tym, dlatego że każdy konflikt z bliską Ci osobą również może spowodować pisarską blokadę. Jeśli czujesz dyskomfort, nie będziesz umieć skupić się na przelewaniu słów na papier. Pamiętaj, najpierw oczyść umysł i serce, a dopiero potem oddaj się pasji.

Dziel czas pomiędzy pisanie a obowiązki

To samo tyczy się pracy czy szkoły, jeśli wciąż do niej uczęszczasz. Dobrze, byś najpierw wykonał powierzone Ci obowiązki, a dopiero potem brał się za pisanie. Chociaż… sama robię inaczej, przynajmniej jeśli chodzi o obowiązki domowe. Gdybym posprzątała cały dom, zrobiła obiad, upiekła ciasto i jeszcze nastawiła dwa prania, to z pewnością zabrakłoby mi jakichkolwiek sił i chęci do pracy pisarskiej. Dlatego tak ważna jest równowaga. Ja np. robię sobie przeplatankę: załóżmy, ogarniam kuchnię i śniadanie, a potem siadam na godzinkę, dwie do pisania, w międzyczasie robi się pranie. Później przerwa na obiad i kolejne ogarnięcie – i tu zazwyczaj schodzi często do wieczora, gdy jeszcze jest ładna pogoda, bo idziemy na rowery lub nad jezioro – ale wieczorem znów znajduję trochę czasu, by popracować.

Ważne też, żebyś nie myślał, że codziennie piszę. Staram się, to prawda, ale często planuję albo ogarniam pisarskie sprawy jak promocja czy social media. Każdy pisarz powinien się z nimi zaprzyjaźnić.

Uważaj na social media

Kolejny składnik rzeczywistości: obecność pisarza w mediach. Jeśli piszesz już od jakiegoś czasu i masz swoje miejsca w sieci, a może dopiero zaczynasz o tym myśleć, przygotuj się, że social media są pożeraczem czasu. Warto, żebyś o tym pamiętał, gdy będziesz musiał napisać posty, czy odpowiedzieć na komentarze lub wiadomości czytelników. Nie rób sobie wtedy wymówek, ponieważ to również są ważne czynności, które składają się na Twój wizerunek autora. Niestety social media również mogą być źródłem blokady pisarskiej. Jeśli wpadniesz w ich pułapkę i zaczniesz za dużo przebywać na grupach pisarskich, zabraknie Ci czasu na pisanie. Dlatego warto ustalić sobie konkretny plan, co i kiedy robisz, abyś zawsze znalazł, chociaż chwilę na swoją pasję.

Zaufanie to podstawa

Kolejną przyczyną blokady pisarskiej jest jakość współpracy z osobami, które pracują z Tobą nad Twoją powieścią. Bardzo ważne jest, abyś miał do nich zaufanie, a także wiarę w ich umiejętności. Zaufanie powinno być dwustronne, bo jeśli raz zostanie zachwiane, może być Ci bardzo ciężko pokonać taką blokadę. Obie strony powinny mieć do siebie szacunek i pamiętać, że każdy ma ograniczony czas na wykonywanie powierzonych zadań.

Zastanów się, co powoduje Twoją pisarską blokadę i przemyśl, co możesz zrobić, by z niej wyjść.

Jak rozpoznać, że dopadła Cię blokada pisarska?

Znajdziesz aż 5 oznak, że blokada pisarska zaciska się wokół Ciebie coraz bardziej.

1. Odwlekanie

Jeśli po raz kolejny zaczynasz odkładać pisanie na następny dzień, wiedz, że coś jest nie tak. Oczywiście czasem możesz mieć zły dzień, lecz jeżeli sytuacja się przeciąga, a Ty w ciągu tygodnia nie napisałeś nawet akapitu, powinieneś zastanowić się dlaczego. A może znasz już przyczynę, lecz nie wiesz, jak przestać odkładać pisanie na potem? My znamy aż 8 technik, by przestać odkładać pisanie na później.

2. Skaczesz od pomysły do pomysłu

Ten pomysł jest taki wspaniały! A tamten? A Ci bohaterowie dobijają się już do Ciebie od miesięcy, przecież nie możesz ich zawieść, prawda? Prawda?!

Niektórzy pisarze rzeczywiście potrafią pisać kilka powieści/opowiadań jednocześnie, zdecydowana większość jednak stanowczo się w tym nie odnajduje. Takie skakanie pomiędzy pomysłami powoduje tylko frustrację oraz kilka rozgrzebanych historii, z których żadna nie zbliża się do finału. A przecież niedokończonej historii nikomu nie pokażesz, a już tym bardziej nie wyślesz jej wydawnictwu. Usiądź zatem i zastanów się, którą historię chcesz pisać najpierw, opracuj plan i działaj; i, co ważniejsze, trzymaj się go!

3. Pusta kartka

Jeśli któryś raz z rzędu siadasz do pisania i zamiast zapełniać stronę literami, wpatrujesz się w nią bez wyrazu, możliwe, że i Ciebie dopadła blokada pisarska. Często się zdarza, że pusta kartka jest spowodowana strachem przed napisaniem czegoś głupiego. Może nigdy nie uczyłeś się pisać i sądzisz, że Twój warsztat jest do niczego? Nie przekonasz się, jeśli nie zaczniesz. A może spotkałeś się z ostrą krytyką i boisz się, że to, co napiszesz, będzie tak samo złe lub jeszcze gorsze? Poza tym, jeśli nie będziesz ćwiczył, nigdy się nie poprawisz. Jeśli masz problem z pustą kartką, spróbuj zapisać ją, czymkolwiek przyjdzie Ci na myśl, możliwe, że w ten sposób się odblokujesz.


Potrzebujesz gotowych ćwiczeń, dzięki którym rozruszasz swoją wyobraźnię i się rozpiszesz? Skorzystaj z 10 pisarskich wyzwań dla ambitnych i stwórz niesamowite historie!


4. Poprawiasz milion razy

Twój tekst wciąż wymaga poprawek i wciąż słyszysz od swoich pierwszych czytelników, że jeszcze trzeba by coś poprawić. Może dodać jakiś wątek? A może przepisać powieść i zmienić w niej narrację? A ta bohaterka to jest taka jakaś… Może nawet to Ty sam dążysz do perfekcji, która jest nieosiągalna? Pamiętaj, poprawki są dobre, ale gdy się nie kończą, do niczego Cię nie zaprowadzą. Musisz stawić czoła temu, że kiedyś będziesz musiał skończyć swój tekst i że nadal nie będzie on idealny. Dlaczego? Bo to niemożliwe.

5. Siadasz do pisania, ale… zaglądasz na media społecznościowe.

Prawdziwa zmora pisarzy, ba! Ludzi w ogóle. Często to właśnie media społecznościowe tak bardzo Cię rozpraszają, że nawet jeśli się już od nich oderwiesz, nie będziesz w stanie niczego napisać. Czasem jest jednak inaczej, czasem specjalnie wchodzisz np. na Facebooka czy Instagrama, byleby nie musieć pisać. Wtedy rzeczywiście możesz być pewien, że dopadła Cię blokada pisarska. Dobrym i bardzo prostym sposobem na nią jest wyłączenie internetu.

Blokada pisarska jest nieodłącznym elementem pracy każdego pisarza, w tym także i Twojej. Pamiętaj, że będziesz musiał stawiać jej czoła wiele razy, jednak ważne, byś rozumiał, czym została spowodowana. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyeliminować problem i znów cieszyć się bezstresowym pisaniem!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze