co zrobić żeby wydać

Co zrobić, żeby wydać? Pomyśl, o czym chcesz pisać

Pisanie ma w sobie jakiś cel, praktycznie w każdym przypadku. Albo chcesz wysłać opowiadanie na konkurs, albo podzielić się Twoją prozą z odbiorcami na portalu literackim. A może oczyścić się z uczuć, które Cię przytłaczają i nie pozwalają w pełni korzystać z własnych twórczych możliwości? Jednym z takich pragnień jest wydanie książki.

Wydanie książki stanowi jeden z najcenniejszych, najbardziej wartościowych celów, do których większość z początkujących pisarzy. Piszę większość, ponieważ znam pisarzy, którzy wolą pisać dla siebie. Obawiają się pokazania własnej prozy światu, ale nie zawsze to jest przyczyną; czasem po prostu wystarcza im pisanie samo w sobie.

Ale wrócę do sedna sprawy. Co zrobić, żeby wydać? Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wskazówki pomogą Ci w osiągnięciu wymarzonego celu.

1. Pisać, co w duszy gra

Jedna z podstawowych zasad skutecznego pisania. Jak we wszystkim, co robisz i w czym pragniesz osiągać rezultaty na odpowiednim poziomie, tak i tutaj nie może jej zabraknąć. Jeżeli próbujesz zmusić się do pisania w nie swoim gatunku, może to mieć na Ciebie dwojaki wpływ.

Albo się rozwiniesz i odnajdziesz nową alternatywę, albo zniechęcisz się do nowo poznanego gatunku, stylu, techniki czy sposobu wyrażania myśli. Na szczęście, częstszym jest pierwsze, chociaż zauważyłam u siebie, że jeśli kilkakrotnie usilnie próbuję tego samego i za każdym razem mi nie wychodzi, bo zwyczajnie nie mam do tego predyspozycji, to czuję się zniesmaczona i zawiedziona. Ta podpowiedź jednak kłóci się w pewnym stopniu z podpowiedzią numer cztery. Niedługo dowiesz się dlaczego.

2. Zważać na obowiązujące trendy

Bardzo ważna wskazówka. Przynajmniej jeżeli marzysz o wydaniu bestsellera. Czasem trzeba pójść na ustępstwa, jeśli czytelnik szuka określonego rodzaju prozy czy tematu w książkach, a Ty chcesz jedną z nich dla niego napisać. Czasem tak trzeba, nawet jeżeli sam uważasz, że temat został już wcześniej poruszony czy wręcz wyczerpany. Jeśli tak jest, na twojej drodze pojawia się kolejny cel: przedstaw dany temat w na tyle ciekawy i nietuzinkowy sposób, aby czytelnicy chętnie sięgnęli po twoją powieści.

Bo czyż nie tego potrzebuje czytelnik – nowości?

A jednak należy pamiętać, że w tym samym czasie chętnie trzyma się określonej konwencji, która obecnie jest trendy.

3. Zrobić rozeznanie odnośnie gatunków

Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace dotyczące powieści, zastanów się, w jakim gatunku chcesz pisać, a następnie zrób rozeznanie. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do horroru, jeśli tylko on cię interesuje. Dlaczego? Ponieważ debiut jest jeden i warto wiedzieć jakie gatunki się sprzedają, a jakie nie.

Nie piszę tego po to, aby odwieść Cię od kierunku, w jakim chcesz pisać, lecz, żebyś wiedział jakie powieści są obecnie na czasie. Np. ciężko jest sprzedać powieść fantasy w epoce, gdzie królują kryminały, choć to też nie zawsze stanowi regułę. Taka wiedza da Ci jednak pewną informację – jeżeli chcesz pisać fantasy, a nie czas na nie, możesz poświęcić swojej książce więcej czasu i odłożyć wysłanie jej do wydawnictw, powiedzmy o kilka miesięcy. A jeśli nie chcesz odkładać? Dodaj wątek kryminalny.

Zawsze szukaj rozwiązania najlepszego dla Ciebie i twojej powieści.

4. Wybrać gatunek, w którym dobrze piszesz, a nie zawsze ulubiony

Można rzec, że zastosowanie się do tej rady często bywa najtrudniejsze. Część z początkujących pisarzy od samego początku swojej pisarskiej wędrówki postanowiło kształcić się w danym gatunku i nie wyobraża sobie innej drogi.

Sama mam podobne zdanie i bardzo ciężko jest mi sobie wyobrazić siebie w innym gatunku niż fantastyka. A jednak nie przekreśliłam takiej możliwości i dzięki temu na rynku ukazał się mój romans sensacyjny, pierwszy tom z cyklu W cieniu melodii, który jest już w sprzedaży.

Nim nadejdzie świt Alicja Wlazło powieść

Ty również możesz się upierać, że nigdy nie napiszesz obyczaju. Jednak co wtedy, gdy Twoi pierwsi czytelnicy będą chwalić twoje teksty właśnie za ich realizm oraz sposób przedstawienia problemów postaci? Może to kolejny gatunek, w którym dobrze się czujesz, choć nigdy o nim nie myślałeś? Czy nie warto pozwolić sobie na coś nowego?

Gdzie możesz spróbować swoich sił w innych gatunkach? Weź udział w konkursach literackich, których jest naprawdę sporo. Poza tym, ciekawą opcją jest zorganizowanie własnego wyzwania wśród znajomych pisarzy, którzy mogą ocenić, czy rzeczywiście powinieneś eksperymentować z różnymi gatunkami, czy lepiej trzymać się gatunku wybranego na początku.

Czy ten punkt nie kłóci się trochę z pierwszym? Niestety pisarstwo nigdy nie było łatwą drogą dla nikogo.

Czy już wiesz, w jakim gatunku chcesz pisać? W tym, co zwykle, czy może masz zamiar spróbować coś nowego?


Chciałbyś spróbować swoich sił w różnych gatunkach, ale nie masz pomysłu na historię?

Skorzystaj z naszego zeszytu ćwiczeń z wyzwaniami pisarskimi.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze