Cykl wpisów o redakcji tekstów

Redakcja - znienawidzona przez większość pisarzy, zarzucana obelgami i nie traktowana z należytym szacunkiem. Dlaczego tak bardzo utrudnia nam życie, a jednocześnie jest niezbędnym elementem pracy każdego pisarza?

Istnieje kilka podstawowych zasad, wartych zapamiętania. Pierwsza to nie wysyłanie do wydawnictw pierwszej wersji tekstu. Druga - tekst musi odleżeć, aby można było na niego spojrzeć z dystansem.

Jak zwiększyć swoje szanse w wydawnictwach? Na pewno zrobić redakcję tekstu, bo nawet bez autorskich poprawek, tekst nie ma szans na przejście do dalszego etapu. Warto też, nie zapominać o beta - readerach.

Tekst o redakcji w samej sobie, czyli, jaka powinna być? Pięć cech idealnej korekty.

Poprawianie tekstu stanowi trudny temat i jest często unikany, bądź jest mu przypisywane błahe znaczenie w całym procesie powstawania książki. Jak zabrać się do redakcji, aby była efektywna?

Ulepszanie tekstu to jedna z podstawowych czynności pisarza. Bez niej nie ma możliwości stworzenia łatwego do czytania opowiadania, czy książki. Dlatego zdaj się na swoją pisarską intuicję.

Napisałeś w swoim życiu wiele tekstów, lecz do prawek w tekście podchodziłeś z niezbyt dużym entuzjazmem? Cóż, bez tego nie ma dobrych książek. Dlatego, czytaj swoje teksty na głos i podczas redakcji odłóż uczucia na bok.