Cykle artykułów

Jak stworzyć bohatera literackiego?

Jak stworzyć bohatera literackiego z krwi i kości? Czego nie można pominąć podczas kreowania nowej postaci? Na czym się skupić? Zobacz, że bycie twórcą nowej osoby to nie tylko praca, ale również dobra zabawa.

cykl artykułów intrygujący bohater główny

Intrygujący bohater główny

Co łączy Harry’ego Pottera, Katniss Everdeen, Jacka Reachera i innych znanych bohaterów? Jakie mają cechy wspólne? Jak stworzyć takiego bohatera, który wywrze wrażenie na czytelnikach i zapadnie im w pamięć?

cykl artykułów antagonista

Antagonista

Kim jest przeciwnik głównego bohatera? Czy powinien być silniejszy? Czy antagonista bohatera zawsze występuje pod postacią człowieka? Jakie są typy antagonisty? Jak stworzyć dobrego przeciwnika bohatera głównego?

cykl artykułów jak ożywić tekst

Jak ożywić tekst?

Jak pisać, żeby Twój tekst „żył”? Wprowadzał czytelnika w opisywaną przez Ciebie historię? Dlaczego konkret jest lepszy niż ogólne opisywanie?

cykl artykułów błędy pisarskie

Błędy pisarskie

Wielu początkujących pisarzy wciąż popełnia te same błędy, nawet o tym nie wiedząc. Na co zwracać uwagę, by już na początku drogi ich uniknąć?

Redakcja tekstów

O jakim elemencie nie powinieneś zapomnieć po napisaniu powieści? O zredagowaniu jej, poprawieniu słabszych scen i usunięciu niepotrzebnych wątków.

cykl artykułów - kurs kreatywnego pisania

Kursy kreatywnego pisania

Przekonaj się, że kursy kreatywnego pisania wcale nie muszą oznaczać zmarnowanego czasu. Poznasz tam wielu ciekawych ludzi i nauczysz się przyjmować krytykę.

Strona autorska

Myślisz o założeniu strony autorskiej z twórczością? Tylko jak się do tego zabrać? Którą platformę wybrać? Gdzie się udzielać? Jak często publikować?

cykl artykułów blaski i cienie pisarza

Blaski i cienie ścieżki pisarza

Czy ścieżka pisarza jest usłana tylko różami albo… kolcami od róż? Jak zwykle prawda znajduje się pośrodku. Pisarz Wojciech Gunia zdradza, jak to naprawdę wygląda.

cykl artykułów poradnik jak napisać książkę

Poradnik: Jak napisać książkę?

Poradnik opisujący krok po kroku proces pisania książki: od momentu pomysłu, researchu, aż po samo pisanie, poprawianie, wysyłanie do wydawnictw. Zobacz, czy nie pominąłeś żadnego kroku?

cykl artykułów pisanie powieści fantasy

Pisanie powieści fantasy

Dużo osób myśli, że napisanie powieści w świecie fantasy to nic prostszego. Jednak jest wiele rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, żeby historia była logiczna, a świat spójny.

cykl artykułów co zrobić żeby wydać

Co zrobić, żeby wydać?

Jakie trzeba podjąć kroki, żeby zwiększyć swoje szanse bycia wydanym? Czy tylko głównie chodzi o nienaganną polszczyznę? Dobrze skonstruowane zdania i brak rażących błędów?

Rodzaje narracji

Ogólnie wyróżnia się 4 rodzaje narracji: pierwszoosobowa, drugoosobowa, trzecioosobowa i mowa pozornie zależna. Czym się różnią? Która jest lepsza dla początkujących pisarzy?

cykl artykułów konsekwencja w pisaniu

Konsekwencja w pisaniu powieści

Co odróżnia dobrego pisarza od tego, który ma problem ze swoją powieścią? Konsekwencja. W tworzeniu bohatera, w kreowaniu miejsca, w którym dzieje się akcja, czy też konsekwencja w udzielaniu informacji.

Mnogość pomysłów a brak czasu

Zdarza się, że pisarzowi brakuje pomysłów, ale czasem przychodzi moment, gdy jest ich za dużo, a czasu strasznie mało. Jak znaleźć złoty środek pomiędzy mnogością pomysłów a brakiem czasu?

Klucze do sukcesu

Co powoduje, że jedni osiągają sukces, a inni wręcz przeciwnie? Jak ważna jest upartość w dążeniu do celu oraz odwaga, by marzyć o wielkich rzeczach?