kradzież fabuły

Czy można kraść fabuły książek?

Co sobie pomyślałeś, kiedy przeczytałeś tytuł artykułu? Zwariowała? Jak to mam kraść fabuł książek? Do czego mnie namawiasz?

Do czego? Do tego, żebyś kradł fabuły od innych, ale na ich podstawie stworzył swoją historię.

Wiele osób tak robi, tylko po prostu nikt sobie tego nie uświadamia.

Jak kradną wytwórnie filmowe?

Tekst poniżej pokaże Ci, jak słynny Avatar Jamesa Camerona jest oparty na kradzieży fabuły z bajki Disneya.

Źródło: www.joemonster.org

(tłum.: Moonshield):

„Dzieło Disneya Jamesa Camerona Pocahontas Avatar! W 1607 2154 roku, statek wiozący Johna Smitha Jake’a Sully’ego przybywa do bujnego „nowego świata” Ameryki Północnej Pandory. Przybysze poszukują złotaunobtanium pod kierownictwem Gubernatora Ratcliffa Pułkownika Quaritcha. John Smith Jake Sully eksploruje nowe terytorium i napotyka na swej drodze Pocahontas Neytiri. Początkowo jest mu nieufna, ale wiadomość od Babci Wierzby Drzewa Dusz pomaga jej przezwyciężyć wahania. Obydwoje zaczynają spędzać ze sobą czas, PocahontasNeytiri pomaga Johnowi Jake’owi zrozumieć to, co w życiu jest najważniejsze i jak wszystko w naturze łączy się ze sobą, tworząc łańcuch życia. Ponadto uczy go polowania, uprawy ziemi ujeżdżania smoków i własnej kultury. Dowiadujemy się, że jej ojcem jest Wódz Powhatan Eytukan i że ma wyjść za mąż za Kocouma Tsu’Tey’a, świetnego wojownika i poważnego mężczyznę, którego Pocahontas Neytiri nie pragnie. Po jakimś czasie John Jake i Pocahontas Neytiri zakochują się w sobie. Tymczasem w obozie, facet, który uważa tubylców za dzikusów, postanawia ich zaatakować i zgarnąć całe złoto unobtanium. Kocoum Tsu’Tey chce zabić Johna Jake’a z zazdrości, ale później sam ginie z rąk przybyszów. Podczas gdy oni przygotowują się do ataku, John Jake jest oskarżony przez Indian Na’vi i skazany na śmierć. Tuż przed jego zabiciem pojawiają się nowi osadnicy. Wódz Powhatan Eytukan prawie ginie, a John Jake odnosi rany w starciu z Gubernatorem Ratcliffem Pułkownikiem Quaritchem, którego w końcu jednak dosięga sprawiedliwość grad strzał, yo! Pocahontas Neytiri ryzykuje swoje życie, aby ocalić Johna Jake’a. John Jake i Pocahontas Neytiri w końcu są ze sobą i zanika między nimi różnica kulturowa.”

I jak? Kradzież fabuły w biały dzień, prawda?

Ukradnij wzór fabuły

Wiesz, dlaczego tak wielu twórców kradnie fabuły? Bo istnieje 8 głównych wzorów fabuły, na których opierają się wszystkie historie świata.

Piszesz o miłości? Jakie przeszkody postawisz przed bohaterami? Ojciec, który już ma kandydata dla córki? Różnice kulturowe, materialne? Powraca dawny kochanek?

Tworzysz historię z przygodą w tle? Twój bohater musi dotrzeć gdzieś, gdzie musi coś odnaleźć? Zniszczyć? Dowiedzieć się czegoś?

Chcesz napisać kryminał, gdzie policjant próbuje złapać seryjnego mordercę?

Wszystkie te przykłady, to nic innego jak fabuły, które powtarzają się w wielu książkach. Tylko po prostu zostały inaczej ujęte.

Nowość nie zawiera się nigdy w pomyśle, ale w jego ujęciu.

Stefan Napierski

Twórz swoją historię

Czy nie masz szans, by stworzyć niezwykłą historię? Oczywiście, że są. To Twoi bohaterzy, ich uczynki, decyzje oraz kłopoty, które na nich ześlesz, spowodują, że Twoja historia będzie różnić się od pozostałych.

Nie zapomnij też o zakończeniu. Być może, Twoja historia nie skończy się happy endem albo zostawisz otwarte zakończenie, by czytelnik mógł sam sobie dopowiedzieć resztę? To już zależy od Ciebie.

To jak? Bierzesz się za kradzież fabuły?


Potrzebujesz inspiracji, by stworzyć wspaniałą historię? Szukasz sposobu na rozbudzenie wyobraźni? Skorzystaj z naszych 10 pisarskich wyzwań dla ambitnych i twórz opowieści różnych gatunków.


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dominika P
Dominika P
8 lat temu

To mnie zaskoczyłaś 😀 Nie wpadłam na to wcześniej, o kurczę 😀

admin
admin
8 lat temu
Odpowiedx  Dominika P

Żebyś wiedziała jak ja się zdziwiłam, czytając to o Avatarze. 🙂