zostać pisarzem

Czy na pewno chcesz zostać pisarzem?

Chciałbym zostać pisarzem, wydać książkę, stać się sławnym. Ile razy słyszy się takie stwierdzenie od osób, które próbują swoich sił w pisaniu? Dużo. A ilu z nich zostanie pisarzami?

Cóż, różnie z tym bywa.

Nie chodzi o to, że redaktor z danego wydawnictwa uznał, że dana książka nie nadaje się do druku, czy po raz kolejny nie wygrało się konkursu. Chodzi raczej o to, co te osoby robią, aby stać się pisarzem? Piszą, oczywiście. Publikują na masowych platformach lub własnym blogu. I bardzo dobrze, bo od czegoś trzeba zacząć. Mnie zastanawia jedno: czy to wystarczy, by spełnili swoje marzenie?

Chcesz zostać pisarzem?

Czy ty chcesz spełnić swoje marzenie?

Odpowiedziałeś: tak?

To jeszcze jedno pytanie: Czy czujesz, że to twoje powołanie?

Jesteś pewien, że oddasz się pisaniu całkowicie, przeznaczając swój wolny czas na pisanie, a nie na wyjście ze znajomymi, obejrzenie filmu, czy przeczytanie książki? Bo pisanie zabiera bardzo dużo czasu. Owszem, daje pełno radości, relaksuje i pozwalała na odpłynięcie w inny świat. Jednak też powoli, acz systematycznie wyklucza Cię z życia. Nie pisze się książki w jedno czy dwa popołudnia, ale w parę miesięcy, a nawet lat.

Co jeszcze?

Dokształcaj się w pisaniu. Dowiaduj się nowych rzeczy. Nie idź na łatwiznę. Dawaj swoje teksty komuś do przeczytania, kto spojrzy na nie świeżym, ale też surowym okiem, który nie poklepie Cię po plecach i powie: pisz dalej, nie ma błędów. Bo błędy są zawsze! Nie tylko interpunkcyjne, ortograficzne, ale także brak konsekwencji, o której pisała Alicja.

Pisanie nie jest łatwe.

Pisania trzeba się uczyć

Tak! Uczyć. A tym bardziej ćwiczyć, próbować sił w różnych zadaniach, wyzwaniach, ćwiczeniach.

Pisarz to zawód jak każdy inny. Jeśli myślisz, że nie trzeba się dokształcać, poszukiwać nowych informacji, osób, które sceptycznie spojrzą na twój tekst, to nie zostaniesz zawodowym pisarzem.

Możesz o tym marzyć, snuć wizualizacje momentu, gdy trzymasz w rękach wydaną książkę, jak podpisujesz się na pierwszych stronach dla swoich fanów. Możesz nadal żyć mrzonkami, ale nie łudź się, że bez pracy Twoja książka znajdzie się na półkach księgarń.

Nic nie przychodzi łatwo, a tym bardziej pisanie.

Jeśli chcesz pisać dla szerokiego grona oraz aby Twoje teksty sprawiały czytelnikom radość, to przygotuj się, że czeka Cię długa droga najeżona ciągłymi poprawkami, skupieniem się na najważniejszych rzeczach, by nie zamęczyć czytelnika dużą ilością niepotrzebnych informacji.

Lubisz przebywać w mediach społecznościowych

Obecnie to must have każdego pisarza. Pokazuj się ludziom, niech Cię poznają od pisarskiej, ale też prywatnej strony. Nie lubisz stawać przed kamerą? Ja też nie, ale jeśli chcę, by Zostać Pisarzem się rozwijało i pomogło każdemu początkującemu pisarzowi, to muszę to robić.

Przygotuj się, że będziesz popełniać błędy na swoim Instagramie, fanpage’u, na kanale YouTube, czy na innej platformie, gdzie będziesz pokazywać siebie.

To jest droga usiana wieloma pułapkami, którą pokonają tylko ci, którzy mają w sobie wręcz maniakalny upór, a każda porażka ich motywuje. Nieustannie trzeba się rozwijać, mierzyć ze swoimi obawami, strachem przed krytyką, czy ośmieszeniem.

Nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

My też tego nie mówimy.

Nadal chcesz zostać pisarzem? Tak? To super, jesteśmy z Ciebie dumne!


Dołącz do Pisarskiej Ekipy!

Chcesz rozwijać swój warsztat pisarski? Stworzyć niepowtarzalnego bohatera? A może po prostu napisać wciągającą historię? Zapisz się do newslettera i odbierz prezenty, dzięki którym pobudzisz wyobraźnię i poćwiczysz warsztat.


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Bardzo fajny wpis. Pisarzy amatorów jest bardzo wiele jednak jak już co do czego przyjdzie zostaje z nich zaledwie kilkanaście, ci którzy się poddają to pewnie ludzie którzy uświadamiają sobie te wszystkie napisane przez Ciebie powyżej rzeczy. To taka według mnie bardzo fajna selekcja naturalna pisarza… Nie wiem czy dobrze to ująłem. W każdym razie bardzo motywuje myśl abyśmy to właśnie my tą selekcję przeszli 🙂

admin
admin
5 lat temu
Odpowiedx  Anonimowy

"Selekcja naturalna pisarza" – ciekawe porównanie. 😉 Coś w tym jest. Pisanie dla samej przyjemności, a pisanie czysto zawodowe to kompletnie dwie inne rzeczy, dlatego nie każdy zostanie pisarzem. 🙂

Muśnięcie Śmierci

Bardzo dobry post. Zgadzam się w zupełności – obecnie sama pracuję nad debiutancką książką, którą piszę już… o zgrozo nawet nie liczę już ile lat, a wciąż nie jest gotowa. Wciąż dokręcam ją na ostatni guzik, wciąż pracuję nad tym, aby ją skończyć. Zadanie wcale nie jest łatwe, ale ma to swoje plusy. Dzięki niemu wyłaniają się tylko Ci najtrwalsi i oddani 🙂
Pozdrawiam,
~ Muśnięcie Śmierci
http://marzenieliterackie.blogspot.com/

admin
admin
5 lat temu

Tak, tylko najbardziej uparte osoby się ostaną. Jeszcze mi się nie zdarzyło pracować parę lat nad książką, ale jeszcze wszystko przede mną. 😉