natura pisarza

Czy znasz naturę pisarza?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o czymś takim jak natura pisarza? Z czym kojarzy Ci się ten zwrot? Na pewno Ty i Twój kolega lub koleżanka po piórze moglibyście powiedzieć kompletnie różne rzeczy. Jednak występują natury pisarza, które są wspólne dla wszystkich osób piszących swoje historie.

Co kryje się w pisarzu?

No właśnie, kim jest pisarz? Co się kryje pod skórą? Co jest wspólne dla wszystkich pisarzy?

Trzy główne postacie, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Trzy postacie, walczące pomiędzy sobą o Twoją uwagę i czasem jedna z nich wygrywa prawie wszystko, a pozostałe są tłamszone i spychane na dalszy plan.

A więc, jakie są 3 natury pisarza?

Natura pisarza – Artysta

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego szaleńca? Jestem przy zdrowych zmysłach, co Ty mi tu imputujesz? Ależ oczywiście, że jesteś zdrowy, chodzi mi tu o pozytywnego szaleńca. Takiego, który popycha Cię do pisania niesamowitych historii i tworzenia wspaniałych bohaterów.

Dlaczego pisarz to szalony Artysta?

Któż normalny podjąłby się kilkugodzinnego siedzenia przed ekranem komputera, podczas gdy przyjaciele urządzają grilla lub idą na miasto?

Kim jest Artysta?

Osobą nieprzewidywalną, chaotyczną, podążająca za nieuchwytną weną, postępującą według własnych pragnień. Artysta nie liczy się z błędami stylistycznymi, nawet wtedy, gdy jest w pełni świadom ich popełniania. Artysta nie śpi po nocach lub ustawia budzik na czwartą rano, po to, aby pisać. Artysta wieczorem, nawet jeśli uśnie, znowu nastawia budzik na dwudziestą trzecią, aby ponownie zasiąść przed ekran komputera. Nie liczą się dla niego inne czynności poza tworzeniem, bo właśnie do tego został stworzony.

Artysta jest przesiąknięty własną istotą.

Jaki jest Artysta?

Szalony, dziki, niepohamowany, nieznający umiaru, dziwny, często chodzi z błędnym wzrokiem, ciągle nie mogąc opuścić opisywanego wcześniej świata. Nadal przygląda się konfliktom, starając się je rozwiązać lub bardziej zaostrzyć. Zastanawia się nad relacjami bohaterów jak obłąkany. Stara się trzymać konsekwencji we własnym pisaniu, lecz często schodzi na manowce; wystarczy, że wpadnie w pisarski szał; okres, w którym musi pisać, bez względu na okoliczność – tworzy pod natchnieniem, w całkowitym zespoleniu z potrójnie podkręconą duszą. Artysta jest egoistą bezwzględnym, wiele wymagającym od człowieka, w którym mieszka. Artysta nagina reguły według własnego uznania.

Artysta to odmieniec, nierozumiany przez społeczeństwo.

Czego pragnie Artysta?

Tworzyć, kreować, być Poruszycielem światów, najważniejszą egzystującą we własnym wszechświecie istotą. Pragnie wznosić się pod niebiosa, sięgnąć chmur, a następnie utkać z nich posłanie dla swojej prywatnej weny. Artysta pragnie być indywiduum, ale zarazem pragnie podziwu. Najważniejszym jednak jego pragnieniem to bezustannie pogrążać się w procesie twórczym, bez żadnych przerw. Pisać, pisać, pisać… Nie przejmować się korektą, wstępnymi szkicami, błędami… Pisać!

Nikt inny nie zrozumie Artysty poza nim samym.

Jak wpuścić do siebie Artystę?

Wyzbyć się wszelkich granic, pozwolić myślom płynąć, wyłapywać najcenniejsze, aby następnie ułożyć je w historię.

Być Artystą znaczy tyle, co uwolnić pisarską duszę z okowów codzienności.

Czy ta natura pisarza nie jest Ci bliska? Czy nieraz wpadałeś w szał pisania bez wytchnienia? Na pewno i bardzo się z tego cieszę, ale do Artysty musi dołączyć inna natura pisarza.

Natura pisarza – Rzemieślnik

To ta mniej ulubiona część natury pisarza, taki nauczyciel z linijką, który wypatrzy najmniejszy błąd i od razu wytknie. Istota, która czasem zwycięża nad Artystą i zbyt mocno trzyma się ciągłych poprawek.

Kim jest Rzemieślnik?

Istotą na wskroś podporządkowaną wszelkim normom i zasadom. Dba o przejrzystość tekstu oraz o pisanie zgodnie z ustalonymi regułami. Zachowuje umiar i równowagę. Jest kolekcjonerem wyszukanego słownictwa, które przechowuje na najlepszą okazję. Rzemieślnik to budowniczy, który niestrudzenie, aczkolwiek mozolnie, dąży do ukończenia prac; bardziej jednak interesuje go powolne udoskonalanie, niż szybkie osiągnięcie mety.

Rzemieślnik to nadzorca dzieła.

Jaki jest Rzemieślnik?

Niestrudzony, dokładny, rzetelny, perfekcjonista w każdym calu, starającym się przejrzeć kolejny ruch Artysty. Jest jego podporą, ale także drutem kolczastym, niepozwalającym na zbyt częste wychodzenie poza ramy. Jest dyktatorem, próbującym narzucić swą wolę pozostałym naturom pisarza, lecz nie zawsze mu się to udaje. Jest introwertykiem, zamkniętym we własnej kuźni. Cichy, spokojny, poważny i rozważny, nadający ważność każdej, nawet najmniejszej czynności.

Rzemieślnik jest głosem rozsądku, utrzymującym Artystę w ryzach.

Czego pragnie Rzemieślnik?

Przejrzystości tekstu, nienagannej struktury, konsekwencji w każdym słowie, braku sprzeczności, a także szeroko rozumianej nielogiczności. Pragnie, by fabuła została pieczołowicie zbudowana, podpierając się o powtarzającą się korektę i redakcję tekstu. Pragnie godzinami dopracowywać dzieło, spędzając nad każdym zdaniem długie godziny, wypróbowując każdą wersję; dobierać słowa spośród szerokiej gamy synonimów, zastanawiając się nad każdym z nich, pragnąc wybrać to jedno jedyne, idealnie pasujące do danego fragmentu. Pragnie czuć, jak szale na wadze się wyrównują. Waga jest jego miarą oceny tekstu.

Rzemieślnik pragnie równowagi oraz rzetelności.

Jak wpuścić Rzemieślnika?

Koryguj przy każdej możliwej okazji, okazuj swoim dziełom szacunek, doszlifowując każdy fragment, troszcząc się o nie niczym o własne dzieci; pamiętaj jednak, by być surowym i sprawiedliwy. Tylko wtedy osiągniesz cel.

Polubiłeś się z Rzemieślnikiem? Doświadczyłeś już jego działania? Poprawiałeś, ile wlezie bez wytchnienia?

To już dwie natury pisarza, jaka jest trzecia?

Natura pisarza – Planista

O ile Artysta jest pozytywnym wariatem, a Rzemieślnik srogim nauczycielem, to Planista plasuje się jako ten, który trzyma wszystkich w ryzach.

Kim jest Planista?

W pełni wykształconym dobrze wykwalifikowanym latającym człowieczkiem, który z tymi swoimi zielono-żółtymi skrzydłami oraz bajecznym zielonym garniturem przywodzi mi na kształt wróżkę z Piotrusia Pana. Jednakże z pewnością jest mężczyzną; tak samo, jak Rzemieślnik. Jest osobą utalentowaną, posiadającą nienaganny zmysł orientacji, który przydaje się w planowaniu pracy pisarza, ale często też jego analityczny umysł podsuwa rozwiązania, na jakie zarówno Artysta, jak i Rzemieślnik nigdy by nie wpadli, tocząc bezustanną walkę o władzę. Stanowi on niezbędny element. Czasem zostaje zepchnięty na drugi plan, z powodu braku tak bardzo cenionego przez niego czasu.

Planista jest tkanką łączną pomiędzy istotą Artysty oraz Rzemieślnika.

Jaki jest Planista?

Ruchliwy, szybki, nieoglądający się wstecz, stale zapisujący nowe informacje, ciągle noszący ze sobą mały notatnik oraz gęsie pióro. Odhacza wykonane zadania, skorygowane rozdziały, przygotowane prace, a w ich miejsce zawsze wstawia nowe, których nie sposób zliczyć. Jest inteligentny, błyskotliwy, śmiały, zadziorny, a czasem działa spontanicznie, nie spodziewając się zaistniałych sytuacji. Planuje w chwili pojawienia się problemu; myślami odpływa daleko, nie próbując utrzymać kontaktu z rzeczywistością.

Planista jest szybki niczym lśnienie; i tak samo jasny.

Czego pragnie Planista?

Aby wszyscy postępowali zgodnie z wyznaczonymi przez niego harmonogramami. Żeby się nie spóźniali, nie odwlekali, ale zawsze wykonywali zadania na czas. Pragnie bycia dostrzeżonym przez Artystę oraz Rzemieślnika, którzy często patrzą na niego z góry, nie zdając sobie sprawy z istotności roli, jaką pełni. Nie rozumieją, że to dzięki niemu, jedno nie wbiło zatrutego sztyletu w drugie.

Planista pragnie zrozumienia i wolności.

Jak wpuścić Planistę?

Zapisuj, twórz schematy oraz mapy, trzymaj się terminów, a także nie ulegaj pokusie chwili, by zmienić raz zaplanowaną rozpiskę. Twórz zbiór informacji, może przydać Ci się do tworzenia nowej, logicznie konsekwentnej fabuły. Fabuły dokładnie zaplanowanej.

Mam nadzieję, że dotrwałeś do tego momentu; momentu, w którym skupię się na połączeniu wszystkich natur pisarza, aby przedstawić ci Pisarza moimi oczyma. Pisarza idealnego dla mnie.

Kim jest Pisarz?

Złożonością w każdym calu, przejawem wielorakości intelektualnej, niewyczerpanym źródłem pomysłów, z którego może czerpać garściami, tworząc niesamowite historie. Jest twórcą, a zarazem pierwszym odbiorcą własnych dzieł; pierwszym krytykiem i adoratorem, pierwszym zakochanym w skrupulatnie zaplanowanej fabule oraz wyraziście wykreowanych postaciach. Kochankiem własnego dzieła, umiejącym w jednej chwili obedrzeć z niego bogate szaty, zostawiając prostotę i piękno struktury. Jest znawcą tematów, o których pisze, nowych języków, których używa, historii, którą nakreśla.

Pisarz jest architektem własnego świata i wykonawcą planu zarazem.

Jaki jest Pisarz?

Odpowiedzialny, konsekwentny, ochoczo współpracujący z Czarną Panią, jaką to postać przybiera dla niego wena. Umiejącym wybrać spośród wielu pomysłów ten jeden, najlepszy, mogący dać mu twórcze spełnienie. Wierny własnym dziełom oraz pracy, którą wykonuje. Dokładnie i rzetelnie wykonuje wiele korekt, aby stawać się z dnia na dzień lepszym pisarzem. Jest marzycielem, często bujającym w obłokach własnych światów, niechętnie spadającym do realnej rzeczywistości. Jest idealnym organizatorem, umiejącym pogodzić życie pisarza oraz życie człowieka. Zwykłego, maluczkiego człowieka, który czasem potrzebuje zjeść, wyjść do pracy, czy obejrzeć film. Stanowi niezaprzeczalną sztukę samą w sobie poprzez własne dzieła. Bywa egoistą, częściej niż by chciał.

Pisarz jest realnym optymistą.

Czego pragnie Pisarz?

Pragnie dotrzeć do każdego człowieka, pisząc o rzeczach ważnych, przekazując piękno zawarte w ludziach. Pragnie cierpieć i kochać wraz z własnymi bohaterami. Pragnie z nimi podróżować, odwiedzać dalekie kraje i krainy, nie bacząc na nałożone na niego ludzkie ograniczenia. Pragnie wolności słowa oraz szerszej możliwości publikacji dzieł wartościowych, napisanych językiem dobrym. Pragnie nowych, silnych doznań.

Pisarz pragnie ciągłego pragnienia.

Jak być Pisarzem?

To zadanie należy do Ciebie, bo moja rola właśnie się skończyła.

Nadszedł czas, byś poznał własnego Pisarza.

Jaki jest? Chętnie poznam go Twoimi oczyma.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Vela
8 lat temu

Niesamowicie ciekawy post, kto by pomyślał, że twórca może mieć tak złożoną osobowość. Bardzo jestem ciekawa odkrycia każdej z nich, czekam na kolejny post. 🙂

admin
admin
8 lat temu
Odpowiedx  Vela

Nawet nie wiesz, jak miło się czyta takie komentarze! Dziękujemy! Cieszę się, że post się spodobał i obiecuję, że niedługo pojawią się kolejne odsłony pisarza, opisane szczegółowo 🙂