cel bohatera

Intrygujący bohater główny – cel bohatera

Każda książka opiera się na bohaterze głównym, który poprzez pokonywanie trudności pokazuje swój charakter oraz przechodzi zmianę. Dlatego musisz poznać swojego bohatera od podszewki i świat, w którym będzie się obracał. Bohatera możesz zbudować dzięki kwestionariuszowi osobowemu, gdzie umieścisz o nim najważniejsze informacje.

Jednak najdoskonalej zbudowany i poznany przez autora bohater nie zainteresuje czytelnika, jeśli nie będzie opierał się na jednej rzeczy.

Cel bohatera

Coś, do czego bohater będzie dążył. Coś, czego bardzo pożąda i będzie zdolny do walki. Mogą to być zmagania o swoje marzenia, wolność, miłość, przyjaźń, życie…

Cokolwiek to będzie, musi być dla niego ważne, aby ukierunkował swoje działanie właśnie na zdobycie konkretnego celu. Po prostu, żeby miał motywację do jakiegokolwiek działania.

Dlaczego cel jest taki ważny?

Zapytaj sam siebie: czy chcesz czytać o bohaterze, który nie ma określonego celu, tylko poddaje się temu, co los przyniesie? Nie sądzę, bo taki bohater nie jest intrygujący. Taki bohater jest nudny. Nie działa, nie walczy, nie próbuje. A na takiego bohatera głównego nie ma co tracić czasu.

Im trudniejszy cel, tym lepiej

Jednak pozostaje pewna pułapka – cel bohatera nie może być mały, to powinno być coś na tyle trudnego do osiągnięcia, żeby główny bohater musiał się napocić przy jego zdobyciu. To tak, jak w prawdziwym życiu. Przypomnij sobie jedną rzecz, którą zdobyłeś właściwie bez żadnej pracy i drugą rzecz, na którą musiałeś ciężko pracować. Do której masz większy sentyment? Oczywiście, że do tej ciężko wypracowanej. Czytelnicy też wolą czytać o bohaterze zmagającym się ze zdobyciem swojego celu niż o takim, co wszystko dostaje na złotej tacy.

Do czego dąży Twój intrygujący bohater?

O tym, jaki jest cel bohatera głównego, powinieneś zdecydować jeszcze przed rozpoczęciem pisania. Najlepiej zrobić to na etapie planowania i bohatera i fabuły powieści, bo co z tego, jeśli będziesz miał dobrze zbudowanego bohatera i skomplikowaną fabułę, jeśli bohater będzie bez celu błąkał się po książce ciągany przez drugoplanowych bohaterów? To nie bohater, to postać niepotrzebnie zabierająca czas czytelnika.

Co może być celem bohatera?

Wszystko, o co warto walczyć.

1. Przetrwanie podczas niszczącego żywiołu.

2. Złapanie seryjnego mordercy.

3. Odnalezienie zaginionego zwoju, który może uratować świat.

4. Walka bohatera ze śmiertelną chorobą.

5. Próba naprawienia błędów z przeszłości.

Przykładów można byłoby mnożyć, jednak najważniejsze jest, byś Ty, jako autor wiedział, o co walczy twój bohater.

A jaki cel ma Twój bohater? Czy musi się nieźle napocić, żeby uzyskać to, czego pragnie?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze