Intrygujący bohater główny – jak go stworzyć? Część 2

z Brak komentarzy
tworzenie bohatera głównego

Wygląd zewnętrzny, ludzie i świat, otaczający bohatera, wyjątkowość oraz słabość to pierwsze cztery rzeczy, jakie trzeba zawrzeć podczas konstruowania bohatera głównego, który zapadnie w pamięci czytelników.

Jednak istnieją jeszcze cztery ważne punkty. Co zrobić, by bohater stał się bardziej interesujący?

5. Zmiana

Wrzucić go w wir wydarzeń, na które nie jest przygotowany. Zahartować go jak stal. Spowodować, że będzie musiał zmierzyć się z własnymi ograniczeniami, czy lękami. Niech wszystkie kłopoty, jakie na niego spadają, pokażą jego charakter, system wartości, czy zasady postępowania.

W powieści przedstawimy historię bohatera, który przechodzi zmianę. Staje się kimś innym, zaczyna zachowywać się w taki sposób, o jaki by siebie nie posądził.

Co zrobi nastolatek, kiedy zaatakują jego wioskę? Czy policjant o niezłomnym charakterze podda się żądaniom porywaczy, którzy przetrzymują jego rodzinę? Czy kobieta, marząca o dziecku od wielu lat, będzie w stanie zapłacić dużą sumę pieniędzy, by kupić dziecko? Czy mężczyzna zrezygnuje z zemsty za śmierć swojego dziecka, kiedy na świecie pojawi się kolejne?

To są zdarzenia mogące pogrążyć bohatera, ale również spowodować, że powstanie jak osławiony feniks z popiołów.

6. Nie zwraca uwagi na to, co mówią inni

Ma swój sposób bycia i nie zmienia go, nawet jeśli otoczenie tego nie akceptuje. Nie przejmuje się opiniami innych. Jego zachowanie jest niczym magnes, bo nie jest sztampowe, a wręcz przeciwnie – przyciąga, nawet jeśli bohater jest gruboskórnym chamem, krzywdzącym innych ludzi, albo jest osobą o silnym charakterze, nie zmieniającym swoich zasad.

7. Bohater - wróg samego siebie

Bohater mierzy się sam ze sobą. Czasem poprzez swoje gburowate zachowanie w stosunku do innych, może stracić zaufanie ludzi, na których mu zależy, lecz także poprzez życie przeszłością może spowodować, że doprowadzi do sytuacji, z której nie będzie odwrotu, czyli zatraci samego siebie.

8. Ma poczucie humoru

Cecha, która potrafi przekonać czytelnika do bohatera. Choć postacie z mroczną przeszłością, szorstkie i gburowate mają w sobie pewną magię, to jeśli dodasz do tego szczyptę humoru, wierz mi, że czytelnik będzie kibicował głównemu bohaterowi do samego końca.

Dlaczego kabarety odnoszą takie sukcesy? Bo ludzie uwielbiają się śmiać, kpić z pewnych sytuacji, czy ludzi. Śmiech jest naturalną obroną, pozwalającą zachować zdrowie psychiczne.

Dlatego warto wprowadzić do historii elementy komiczne. Obojętnie czy będzie to komizm słowny, czy sytuacyjny. Grunt, żeby czytelnik się uśmiechnął.

Zdjęcie: stocksnap.io - Vilmos Heim
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)