Intrygujący bohater główny – kwestionariusz bohatera

z 4 komentarze

kwestionariusz bohatera

Kwestionariusz bohatera dla jednych psiarzy jest wymysłem i startą czasu, dla innych rzeczą, bez której nie można się obejść podczas konstruowania powieści. Osobiście należę do tej drugiej grupy pisarzy. Dlaczego? Pamięć jest zawodna, zwłaszcza, gdy nie jesteśmy pewni co do niektórych szczegółów nie tylko z wyglądu, ale i z zachowania bohatera to taki kwestionariusz jest niezwykle przydatny.

 
Czym jest kwestionariusz bohatera?

Zestawieniem w jednym miejscu wszystkich cech zewnętrznych i wewnętrznych postaci grających nie tylko główne role, ale również drugoplanowe. To w nim zawiera się informacje o przeszłości bohatera, jego wadach, zaletach, marzeniach, lecz też o przyjaciołach, rodzinie.

 
Dlaczego warto tworzyć kwestionariusz bohatera?

Ile razy miałeś głowie głównego bohatera zarysowanego ogólnie? Wiedziałeś o nim, że jest powiedzmy antyspołeczny, bo kiedyś mocno go zraniono? Wiedziałeś, że w swojej przyszłości nie planuje bliżej poznawać innych ludzi, bo nie chce znowu cierpieć. Jeszcze mogłeś znać jego wygląd, czy też bliską osobę. Jednak na tym kończyła się twoja znajomość bohatera, a przecież tylu rzeczy jeszcze o nim nie wiesz.

Jakie ma marzenia? Jakie są jego przekonania? Co jest jego słabymi stronami, a co mocnymi? Czy ma poczucie humoru? Gdzie mieszka i dlaczego akurat tam? Jakie jest jego hobby?

 
Poznaj swojego bohatera

Postać główna odgrywa najważniejszą rolę spośród innych bohaterów. To na niej czytelnik skupia uwagę, a więc stworzenie bohatera nie może być potraktowane po macoszemu.

 

Powinieneś znać swojego bohatera jak siebie samego,

a jeszcze lepiej wiedzieć o nim więcej, niż on sam wie o sobie.

Maszyna do pisania, Katarzyna Bonda

 
Jak stworzyć kwestionariusz bohatera?

Zastanów się, jakie detale twojej postaci są ważne dla fabuły i do gatunku, w którym piszesz. Spisz je wszystkie na kartce i ponownie przemyśl, co będzie ci potrzebne. Czy dla powieści będzie ważne zawarcie takiej informacji, jak na przykład – jaką pracę wykonuje, albo jak dużą posiada wyobraźnię? Gdy już uznasz, że wziąłeś pod uwagę wszystkie potrzebne obszary związane z głównym bohaterem możesz je uzupełnić.

Zdaję sobie sprawę, że tworzenie kwestionariusza bohatera nie jest łatwe, więc stworzyłam w miarę uniwersalny kwestionariusz, który możesz pobrać i uzupełnić o potrzebne informacje.

Korzystasz z kwestionariuszy bohatera, czy opierasz się wyłącznie na swojej wyobraźni i pamięci?

Zdjęcie: stocksnap.io - Vilmos Heim
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)