Intrygujący bohater główny – fenomenalność

z 4 komentarze

Na bloga Zostać Pisarzem trafiają czytelnicy z różnymi problemami. Coraz częściej wpisują do wyszukiwarki zapytania o głównego bohatera. Mogłoby się wydawać, że stworzenie postaci nie jest niczym trudnym, lecz trzeba pamiętać, że bohater, na którym skupia się większość fabuły książki musi być inny niż wszyscy bohaterzy, jacy występują w powieści.

Książkę czytamy dla bohatera - nie dla fabuły.

Choć wielu mogłoby się ze mną spierać, to jednak niezliczone rzesze fanów konkretnych książek kocha je za głównych bohaterów, a nie za samą fabułę. Lee Child napisał ponad 20 powieści z Jackiem Reacherem. Tutaj fabuła schodzi na dalszy plan, tutaj ważny jest bohater, zresztą jak w każdej innej książce, bo to on skupia uwagę czytelnika, przyciągając go do siebie.

Ludzie są podglądaczami, a przeżywanie przygód z ulubionym bohaterem to nic innego, jak zaglądanie do jego życia, myśli, uczuć.

 

Czasami wolimy bohaterów podobnych do nas,

innym razem zupełnie od nas odmiennych,

którzy np. realizują niespełnione pragnienia i marzenia czytelników.

Pod redakcją Andrzeja Zawady, Jak zostać pisarzem

 

W literaturze występuje wielu głównych bohaterów, którzy wzbudzają w nas emocje, albo wręcz odwrotnie – zapominamy o nich kiedy zamkniemy książkę. Ta druga opcja jest najgorszą z możliwych, bo przecież nie chodzi nam o to, by nasza postać zaginęła w otchłani niepamięci, prawda?

Bohaterów książek jest tylu, ilu ludzi na świecie. Mają różny wygląd zewnętrzny, sposób ubierania, odmienny charakter. Posiadają też inne systemy wartości, którymi kierują się w życiu, a także nawyki, czy ulubione rzeczy.

Jednak, co powoduje, że spośród tysięcy bohaterów literackich niektórzy z nich potrafią podbić serca nawet milionów ludzi na świecie?

Co sprawia, że są jedyni w swoim rodzaju? Fenomenalność.

 

Postać literacka to ktoś wyjątkowy. Niekoniecznie od razu niezwykły, o nadprzyrodzonej mocy. Może być „normalsem” , któremu świat dopiero rzuci wyzwanie, by miał szansę stać się bohaterem.

Katarzyna Bonda, Maszyna do pisania

 

Interesujący bohater jest kompletnie inny od wszystkich – nie ma takiego drugiego na świecie i wykonuje rzeczy, o których możemy tylko marzyć.

Na czym polega fenomenalność?

Popatrzmy na bohaterów, zdobywający wysokie pozycje w „rankingu popularności” nie tylko w literaturze, ale również na wielkim lub małym ekranie.

Harry Potter – już samo to, że przeżył spotkanie z Lordem Voldemortem powoduje, że staje się ciekawszy od wszystkich innych czarodziejów.

Lisbeth Salander – niesamowicie utalentowana hakerka, mająca własny system wartości, nie interesująca się opinią innych.

Doktor House – genialny lekarz, który wyznaje zasadę, że „wszyscy kłamią”; nie zważa na to, co mówią o nim inni, jest uzależniony od vicodinu.

Katniss Everdeen – buntowniczka, nie podporządkowująca się zasadom, ale gotowa bronić swojej rodziny, a zwłaszcza młodszej siostry. Nie każdy miałby odwagę zająć miejsce przeznaczone dla kogoś innego, wiedząc że może zginąć podczas igrzysk - nawet dla bliskiego członka rodziny.

Jack Reacher – posiada własny, kodeks postępowania, który pod żadnym względem nie może ulec zmianie.

Sherlock Holmes – niesamowicie rozwinięty talent dedukcji, a jego jedynym celem jest rozwikłanie zagadek kryminalnych.

Każdy intrygujący bohater posiada w sobie cechę, która odróżnia go od reszty ludzi.

Co jeszcze powoduje, że bohater staje się ulubieńcem czytelników?

Jak to powiedział Jakub Winiarski w swojej książce Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller?

Fascynujący bohater jedzie po bandzie.

Czyli nie jest taki sam jak wszyscy, nie działa jak wszyscy i nie daje się wrzucić w regulaminowe zasady danego społeczeństwa.

Czy ci bohaterzy, których przedstawiłam wyżej pozwalają wrzucić się w pewne ramy postępowania?

Na pewno nie. I takich bohaterów kochamy, bo są nieprzewidywalni.

 

Zdjęcie: stocksnap.io - Vilmos Heim
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)