Jak napisać reportaż?

z Brak komentarzy

jak napisać reportaż

Na blogu staramy się poruszać tematy, które pomagają w wielu sprawach związanych z pisaniem. Jednak, czasem dostajemy sygnały, że potrzebujecie dodatkowych informacji nie do końca związanych z pisaniem książek, czy opowiadań. I właśnie tym wpisem spełniamy jedną z takich próśb.

Dlaczego reportaż cieszy się taką popularnością?

Dzięki niemu czytelnicy poznają miejsca i sytuacje, w których raczej nie mają okazji się znaleźć. Poprzez doskonały opis środowiska, nastroju i detali reportaż odsłania przed czytelnikami to, co dla nich nieznane.

Czym jest reportaż?

To gatunek publicystyczny opierającym się na relacji z wydarzeń, w których autor reportażu uczestniczył bezpośrednio, bądź poznał je dzięki rozmowom ze świadkami. W strukturze reportażu można dostrzec zarówno elementy opisu, jak i opowiadania. Mogą pojawić się monologi i dialogi, szczególnie wtedy, gdy autor przywołuje wypowiedzi świadków wydarzeń.

Jakie są cechy reportażu?

Jak już wspomniałam, reportaż jest przedstawieniem pewnych zdarzeń, przez co istotną cechą tego gatunku jest jego wiarygodność. Przedstawiony świat nie jest światem fikcji, a wszystko, co zostało w nim pokazane, powinno być możliwe do zweryfikowania.

Inną ważną, o ile nie najważniejszą cechą uznaje się autentyzm. Można to uzyskać poprzez stosowanie takich form, jak: sprawozdanie, cytowanie dokumentów, wypowiedzi świadków, czy przedstawienie okoliczności towarzyszących zbieraniu materiałów.

Reportażysta powinien dbać o konkretność danych i w swoim materiale podać nazwy miejsc, nazwiska lub imiona osób (czasem z różnych z względów zmienione, o czym informuje), daty, czy też dane statystyczne.

Rodzaje reportażu

Współcześnie można wyróżnić kilka rodzajów reportażu: społeczno-obyczajowy, podróżniczy, popularnonaukowy, sportowy, sądowy oraz wojenny. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się reportaże podróżnicze, w których opisywane są odległe zakątki świata, gdzie szczególną uwagę zwraca się na tamtejsze społeczeństwa, ich wierzenia, obyczaje i systemy wartości.

Temat reportażu

Na dobrą sprawę tematem może być wszystko, co jest aktualne i dla reportażysty wydaje się istotne, charakterystyczne, czy też bulwersujące opinię publiczną. Poprzez skupienie się na wydarzeniu głównym, zmierza do wyjaśnienia jego przyczyn, wskazania skutków i przytoczenia opinii na temat tego zdarzenia.

Jak napisać reportaż?

Najpierw musisz wybrać wydarzenie, które chcesz przedstawić oraz zebrać materiały, które pomogą ci przy napisaniu reportażu: dokumenty, notatki z rozmów, nagrania z dyktafonu itp. i ułożyć je w jakimś określonym porządku. Może to być kolejność chronologiczna, ale również kolejność, w jakiej docierały do ciebie informacje, czy też do świadka, który był twoim informatorem. Oczywiście nie zapomnij o weryfikacji swoich źródeł, bo wiarygodność reportażu musi być na pierwszym miejscu. Osoba, która będzie czytać twój reportaż zakłada prawdziwość w przedstawionej relacji.

Jedyne co teraz pozostaje to przystąpić do pracy redakcyjnej. Oczywiście pamiętaj o równowadze między przedstawieniem danego wydarzenia z twojej perspektywy oraz z perspektywy innych osób, biorących udział w tym wydarzeniu.

To jak? Zabierasz się za pisanie reportażu?

Zdjęcie: pixabay.com - geralt

 

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)