uniknąć blokady pisarskiej

7 sposobów, by uniknąć blokady pisarskiej

Na blokadę pisarską cierpi naprawdę wielu pisarzy, śmiem nawet stwierdzić, że każdy miał z nią styczność przynajmniej kilka razy. Założę się, że i Ty nieraz miałeś gorszy okres, w którym nie mogłeś zmotywować się, by napisać, chociażby kilka zdań. Dzisiaj chciałabym Ci przedstawić kilka sprawdzonych sposobów, jak można uniknąć blokady pisarskiej.

Możliwe, że zanim natknąłeś się na ten artykuł, spotkałeś się ze stwierdzeniem, że z blokadą pisarską nie można wygrać. W rzeczywistości na pewno nie uda Ci się uniknąć każdej blokady pisarskiej, ale może chociaż z kilkoma wygrasz? A będzie to możliwe, jeśli zadbasz o kilka rzeczy!

1. Plan, plan i jeszcze raz plan

Jest to element w pracy pisarza, który często jest niedoceniany, a zdarza się nawet, że pomijany. Niestety takie podejście do sprawy rodzi jedynie same kłopoty i sprawia, że w pewnym momencie nie unikniesz blokady pisarskiej. Dzieje się tak, ponieważ nawet jeśli wiesz mniej więcej, jak chcesz poprowadzić fabułę i do jakiego zakończenia zmierzasz, to przyjdzie taki dzień, kiedy zwyczajnie usiądziesz nad swoją historią i nie będziesz miał pojęcia, co teraz powinieneś napisać. Znajdziesz się w martwym punkcie, z którego czasem wychodzi się szybciej, czasem trwa to o wiele dłużej. Dlatego nie myśl, że czas przeznaczony na planowanie swojej pracy będzie czasem straconym. Pomyśl o tym, jak o inwestycji, która zaowocuje w płynnej pracy pisarskiej. Zapewniam, że będzie Ci się pisać o wiele przyjemniej.

2. Stwórz sobie nawyk pisania

Kwestia, o której zapewne niejednokrotnie już słyszałeś od innych pisarzy lub na stronach poświęconych pisaniu. Wiem, jak ciężko może być Ci wypracować w sobie nawyk pisania. Wciąż przybywa obowiązków, wciąż jest coś innego, ważniejszego do zrobienia, a czasem po prostu chcesz się zrelaksować jak każdy. Wiem też, że jeśli tylko się postarasz, z pewnością uda Ci się i już w niedługim czasie zaobserwujesz wyniki, które zmotywują Cię do dalszej pracy. Wyrobiony nawyk pisania pomaga w tym, jak uniknąć blokady pisarskiej. Jeśli natomiast potrzebujesz dalszych wskazówek odnośnie do nawyków, zachęcam do przeczytania artykułu o habit trackerze.

3. Odpoczywaj

Jeśli należysz do pracoholików, ta rada jest specjalnie skierowana właśnie do Ciebie! Praca rzeczywiście popłaca, ale musisz również pamiętać, jak ważna we wszystkim jest równowaga; w tym wypadku trzeba zachować równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. W przeciwnym wypadku, jeżeli się przepracujesz, Twój organizm w końcu nie wytrzyma i sam powie Ci dość, uniemożliwiając Ci zrobienie czegokolwiek przez kilka kolejnych dni. Pamiętaj: organizm nie lubi się przemęczać i ma swoje granice, których nie można przekraczać, o ile chce się pozostać zdrowym. Poza tym wypoczęty umysł pisarza potrafi stworzyć o wiele wartościowsze historie niż przemęczony.

4. Rób ćwiczenia fizyczne

Nie mówię o tym, że powinieneś od razu wprowadzić do swojej rutyny codzienne treningi, bo po pierwsze, taka nagła zmiana mogłaby okazać się niezdrowa, a po drugie – wtedy miałbyś jeszcze mniej czasu na pisanie. Chodzi jednak o to, by nie siedzieć ciągle zamkniętym w czterech ścianach i nie wlepiać oczu w monitor. Mózg pracuje dobrze i na najwyższych obrotach wtedy, gdy jest dotleniony, a żeby mu to zapewnić, należy ćwiczyć.

Poprzez ćwiczenia mam tu na myśli nie tylko chodzenie na siłownię, biegi czy wspinaczkę. Czasem wystarczy wybrać się na przejażdżkę rowerową z przyjaciółmi, a czasem przejść na dłuższy spacer po lesie z Twoim pupilem. Sam zobaczysz, że gdy wrócisz, będziesz zupełnie inaczej patrzył na pisarski problem, z którym właśnie się zmagasz. Kto wie, może nawet znajdziesz rozwiązanie?


Nie chcesz zgubić tego artykułu? Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.


5. Pisz bez myślenia

Jak jeszcze można uniknąć blokady pisarskiej? W bardzo prosty sposób: czasem wystarcza wyłączyć myślenie. Zapewne zdarza Ci się zapętlać we własnych negatywnych myślach, które wciąż szepczą Ci do ucha, że powinieneś to zacząć inaczej, że ta scena wyglądałaby lepiej, gdybyś napisał ją w trzeciej osobie, albo że wciąż nadużywasz przymiotników. Takie koło błędnego myślenia, nie zaprowadzi Cię nigdzie, a ponadto może spowodować blokadę pisarską. Jeśli zaczynasz mieć takie bądź podobne myśli, usiądź przed laptopem i zacznij pisać. Co? Wszystko, co tylko wpadnie Ci do głowy! Mogą to być zdania bez sensu, nawet ze sobą niepowiązane, ważne jednak, żebyś pisał. I dzięki temu na pewno nie pozwolisz, by blokada pisarska przejęła nad Tobą kontrolę.

6. Skorzystaj z gotowych ćwiczeń

Doskonale wiem, że pewnie chciałbyś sam uporać się z problemem i dojść do tego, jak można uniknąć blokady pisarskiej. Bardzo możliwe, że rzeczywiście uda Ci się to osiągnąć, może być jednak zupełnie inaczej i przez to Twoja frustracja jeszcze się nawarstwi. Dlatego proponuję skorzystanie z gotowych ćwiczeń, które możesz znaleźć wszędzie w Internecie, a żebyś nie musiał szukać długo, zajrzyj do Pisarskiej Biblioteki. Znajdziesz tak ćwiczenia, które pomogą Ci się rozruszać i pozwolą rozwinąć skrzydła, a przede wszystkim podpowiedzą, jak można uniknąć blokady pisarskiej.7. Wykorzystaj aplikację, żeby się rozbujać

Jeżeli jednak wciąż masz problem z pozbyciem się blokady pisarskiej, zachęcam do skorzystania z aplikacji, która Ci w tym pomoże. Co prawda nie jest darmowa, ale na stronie jest możliwość wykorzystania 14-dniowego darmowego okresu próbnego. A przecież tyle czasu idealnie wystarczy, aby pozbyć się blokady. Aplikacja nazywa się The Most Dangerous Writing App (teraz ma nazwę Squibler) i polega na tym, że masz ograniczony czas na pisanie, a jeśli przerwiesz lub zbyt długo będziesz się zastanawiał, co chcesz napisać, Twój tekst zacznie znikać. Żeby go odzyskać, musisz po prostu pisać! Oczywiście, powstałe w ten sposób teksty nie będą szczyciły się wysoką jakością, ale przecież na nią przyjdzie później. Chodzi tylko o to, jak można uniknąć blokady pisarskiej, lub, jeśli już Cię dopadła, jak sobie z nią szybko poradzić.

Jak zatem widzisz, może uporać się z blokadą pisarską, jeszcze zanim zdąży Cię zaatakować. Wypróbuj, chociaż kilka z przedstawionych wyżej sposobów, a zapewniam, że będziesz siadał do pisania z większą chęcią i motywacją.

Jakie Ty masz sposoby na to, by nie wpaść w blokadę pisarską?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze