dążenie do celu

Klucze do sukcesu – dążenie do celu

Upór, silna wola, niestrudzone dążenie do osiągania własnych celów – czy te rzeczy powinny cechować dobrego pisarza?

Decydując się na niewdzięczny los pisarza, musisz być przygotowanym na wiele godzin ciężkiej pracy spędzonej przed ekranem komputera lub nad pustą kartką. Odmówisz sobie wielu rzeczy, by wreszcie skończyć scenę, doprowadzić do końca śledztwo, czy załagodzić spór między kochankami. A później stwierdzisz, że wszystkie zapisane przez Ciebie strony nadają się wyłącznie na podpałkę i zaczniesz od nowa.

Nie sądzę, by ktoś, komu brak silnej woli, mógł pisać na poważnie.

Dlaczego?

Właśnie z powodu tych niezliczonych korekt, poprawek, skreśleń, pisania od nowa, sporządzania kolejnych szkiców. Sądzę jednak, że każdy może wyćwiczyć swoją wolę – czasami zajmie to sporo czasu, ale jeśli naprawdę zależy Ci na kontynuacji pisania, musisz się z tym liczyć.

Niczego nie osiąga się z dnia na dzień

Na początek wystarczy pisać od czasu do czasu, później zwiększyć częstotliwość oraz objętość napisanych stron, a może w końcu zdecydujesz, że wolisz napisać nowe opowiadania, zamiast kolejny raz oglądać Harry’ego Pottera czy Wspaniałe Stulecie. Zmotywuję Cię nieco: pamiętaj, że to wszystko są historie wymyślone przez innych, a Ty możesz napisać tak samo dobrą, jeśli nie lepszą. Może kiedyś inni też będą się nią zachwycać, podziwiając kunszt pisarza?

A co jeżeli zawiedzie nawet silna wola?

Upór Twoim przyjacielem

Trzeba się go trzymać, zaprzeć nogami, a czasem – jednak niezbyt często – założyć klapki na oczy; nie oglądać się na boki. Właśnie przechodzę taki mały kryzys, gdy wokół wszystko się wali łącznie z moim pisaniem. Miałam niezwykle produktywną część poprzedniego miesiąca, dlatego teraz chyba po prostu jestem zmęczona. Potrzebuję odmiany oraz odpoczynku od wykreowanego przeze mnie świata. Ucieczka w drugi wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem. Ale jestem uparta i właśnie z tego powodu, zanim odpocznę, muszę skończyć poprzednią powieść. Do końca niewiele. Dlatego upór jest tak ważny.

To dzięki niemu niestrudzenie dążysz do swojego celu.

Najważniejsza rada jest taka, abyś mimo upadków, potknięć, niepowodzeń, nadal szedł w wyznaczonym przez siebie kierunku. Możliwe, że w trakcie wędrówki napotkasz rozwidlenia i wybierzesz inne, niż byś wybrał na początku, ale właśnie o to chodzi. Tworzenie jest mozolną wędrówką w jednym kierunku, bez możliwości powrotu. Prawdziwy pisarz nie zawróci, ponieważ już nie jest w stanie.

Brak pisania oznacza dla niego koniec istnienia.

A co oznaczałby dla Ciebie brak pisania? Pozbycie się twórczego szału i możliwości budowania nowych, coraz lepszych historii?

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Dlaczego niemal każdy pisarz chce jak najszybciej skończyć swoją powieść? Dla mnie jest to bardzo dziwna sytuacja, taki pośpiech i brak przywiązania do stworzonej przez nas historii. Nie lepiej napisać jedną porządną, siedzieć nad nią latami niż pracować nad kilkunastoma takimi o których świat zapomni? A z oglądaniem Harry'ego Pottera to się zgadzam, choć to w moim przypadku wymaga to silnej woli. Uważam, że nie napiszę lepszej historii jaką stworzyła J.K.Rowling. Chciałabym być taka jak ona lub jak Tolkien. Chcę napisać coś co będzie wartościowe a nie jak reszta książek w przecenach które nikt nie chce czytać…

admin
admin
5 lat temu

Zgadzam się, że często za bardzo się spieszymy. Jednak siedząc kilka lat nad jedną powieścią, nie będziemy mieć czasu na inne. Poza tym zawsze będą istniały błędy, a dążąc do całkowitej perfekcji nigdy nie odważymy się wysłać tekstu do wydawnictwa. To jest bardzo trudny temat i do szerszego omówienia 😉