pewność siebie

Klucze do sukcesu – pewność siebie, a pokora

Zapewne widziałeś wielu autorów czy to w telewizji, czy w internecie, a może na żywo? Zauważyłeś aurę pewności siebie, którą wokół siebie roztaczają? Wydaje się, jakby to był dla nich chleb powszedni i nie sprawiało im to najmniejszej trudności.

Jednak czy każdy pisarz musi być pewny siebie? Odpowiedź jest prosta.

Tak.

A przynajmniej powinien nabrać pewności siebie w miarę szlifowania swojego warsztatu.

Dlaczego to jest tak ważne?

Kiedy wreszcie skończysz pracę nad książką, tą pierwszą, i z dreszczykiem emocji wyślesz ją do pierwszego, dawno upatrzonego wydawnictwa, zostaniesz sam. Ty i Twoja powieść. Jeżeli praca nie spełnia planów wydawniczych na dany rok albo po prostu jest kiepska, dostaniesz zwięzłą odmowę lub brak jakiejkolwiek informacji.

Natomiast, jeśli Twoja książka podbije serca recenzentów oraz redaktorów i otrzymasz propozycję współpracy, bądź przygotowany na rozpoczynającą się lawinę problemów. Co prawda zupełnie innych niż te, które towarzyszyły Ci podczas aktu tworzenia, jednak tak samo ważnych, rozpoczynając od wynegocjowania godnych warunków, poprzez współpracę z korektorem oraz zatroszczenie się o dobrą promocję, aż do oceny czytelników oraz krytyków. I tu właśnie musisz pokazać pewność siebie oraz przekonać, że Twoja książka jest napisana na przyzwoitym poziomie, a historia w niej przedstawiona jest czytelna, intrygująca oraz konsekwentna. Tak, przynudzam z konsekwencją, ale uwierz mi, jest bardzo ważna.

Pewność siebie to jedno, ale nie zapomnij o pokorze

Bądź pewny siebie, ale uważaj, aby nie popaść w pychę i z pokorą przyjmować słowa krytyki.

Stanowi to ważny element zarówno dla Ciebie jako człowieka, jak i jako pisarza.

Jako człowiek poczujesz się lepiej, jeżeli pozostaniesz w miarę normalny, a przynajmniej na tyle, jak dalece można pisarza określić tym mianem. Twoi bliscy również to docenią, na równi z czytelnikami. Nikt nie lubi ludzi zbyt pewnych siebie, wywyższających się.

Jako pisarz odniesiesz wiele korzyści ze słuchania rad innych. Nie dość, że poprawisz własny warsztat, to jeszcze zyskasz przyjaciół, z którymi będziesz mógł godzinami rozmawiać o Waszej wspólnej pasji. Coś na ten temat wiem i wierz mi, opłaca się.

Przyznam, że sama czasem jestem zbyt pewna siebie i często muszę ściągać lejce, aby zanadto się nie zagalopować. Najgorzej jest w domu, gdzie pozwalam sobie na więcej, a moja rodzina na tym cierpi. Muszę nad sobą popracować, aby to zmienić.

A jak jest z Tobą i Twoją pewnością siebie? Co sądzisz o pokorze? Czy pisarz powinien słuchać innych, czy wyłącznie własnego wewnętrznego głosu?

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Nenka
5 lat temu

Trochę tego, trochę tego. Trzeba znaleźć złoty środek, inaczej się nie da.

admin
admin
5 lat temu
Odpowiedx  Nenka

Dokładnie. Dlatego tak istotne jest osiągnięcie równowagi, bo bez niej ciężko jest stworzyć coś naprawdę cennego. 🙂

Ewa Pirce
Ewa Pirce
5 lat temu

Bardzo dobrze napisane. Pisarze którzy nie umieją przyjąć krytyki odrzucają. Nie każdemu musi podobać się ich dzieło. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że osoba wyrażające swoje zdanie na temat danej pozycji (niepochlebnej) jest nazywana hejterem. Płytkie i żałosne. Uważam, że pewność siebie jest ważna, ale często mylą ją w chamstwem, zadufaniem i brakiem pokory.

admin
admin
5 lat temu
Odpowiedx  Ewa Pirce

Zgadzam się w pełni. Ciężko jest się nauczyć pokory i ze spokojem przyjmować krytykę, zwłaszcza, gdy sami uważamy swoje dzieło za przejaw geniuszu, jednak jest to nieodzowną częścią pisarskiego życia 🙂

Ania Wawer
Ania Wawer
5 lat temu

Na ile pisarz może być normalny 😉 Chyba nie może, a wręcz nie powinien 😉

admin
admin
5 lat temu
Odpowiedx  Ania Wawer

I tu przyznaję Ci rację 🙂