Konsekwencja cz.2

z 3 komentarze

W poprzednim wpisie zaczęłam mówić o konsekwencji oraz logiczności, którymi powinien się cechować dobry tekst literacki. Dzisiaj omówię tę kwestię nieco szerzej.

Bądź konsekwentny.

Tylko w czym?

Najprostsza odpowiedź jest więcej, niż oczywista - we wszystkim. A dokładniej:

Bądź konsekwentny w kreowaniu postaci

Aby bohater zyskał na realności, powinieneś stworzyć go od podstaw i prowadzić konsekwentnie raz wytyczoną ścieżką. Od samego początku, aż do rozwiązania problemu. Jeżeli Maja jest nieśmiałą dziewczyną, pełną kompleksów, która boi odezwać się w dużej grupie ludzi, to jako czytelnik, nie uwierzę, jeśli postawiona w takiej sytuacji nagle zacznie ze wszystkimi rozmawiać, jakby znała ich od dziecka. Bardziej prawdopodobną jest sytuacja, w której będzie stała na uboczu, starając ukryć się przed ciekawskimi spojrzeniami.

Ale wszystko zależy. Pierwsza wersja również może być możliwa, jeśli na Maję zadziała właściwy czynnik, np. alkohol. Wtedy może nie tylko ze wszystkimi rozmawiać, ale również świetnie się przy tym bawić. Może nawet wda się w kłótnię?

Wracając jednak do sedna. Oczywiście, bohater nie zawsze musi pozostawać dokładnie taki sam przez całą historię, a co więcej, zdarza się to rzadko. Każde opowiadanie przedstawia mniejszą lub większą zmianę w bohaterze, czy też w jego odbieraniu świata zewnętrznego. Trudność tkwi w szczegółach oraz proporcjach. Trzeba zdać się na wyczucie, aby wychwycić, czy zmiana nie nastąpiła np. zbyt szybko.

Rozwijaj swojego bohatera konsekwentnie - może tu pomóc kwestionariusz osobowy postaci, w którym przedstawisz pokrótce cechy charakteru oraz wygląd.

Bądź konsekwentny w relacjach

Wszystkie postacie mają swoich przyjaciół, współpracowników, rodzinę, czy też wrogów. Nie można o tym zapomnieć w budowaniu ich relacji. Odpowiednio dobieraj bohaterowi słowa w zależności z kim rozmawia, bądź też o kim myśli. Ale podejrzewam, że robisz to automatycznie, podparty własnym doświadczeniem oraz intuicją.

Bądź konsekwentny w doborze narracji

Przyznaję, że piszę to niejako w niezgodzie z własnymi przekonaniami, ale czuję, że tak trzeba.

Na początku swojej pisarskiej przygody będzie ci łatwiej trzymać się przynajmniej zarysu zasad dotyczących budowania dobrego tekstu i dlatego też prościej będzie, jeśli od początku do końca będziesz używał danej narracji, na którą zdecydowałeś się w swoim tekście.

Nie jest to jednak sztywną regułą. Ciężko byłoby znaleźć jakiekolwiek sztywne reguły odnośnie pisania.

Dlaczego? Bo pisanie jest, było i będzie sprawą stricte indywidualną, dlatego wszystko trzeba traktować jako wskazówki, które pomagają w odkryciu jedynego prawdziwego sposobu pisania - własnego.

 

Zobacz pozostałe wpisy:
Zdjęcie: unsplash.com - Damian Zaleski
Grafika na zdjęciu: Monika Syminowicz

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło