Wokół nauki pisania wciąż istnieje wiele kontrowersji, że przecież rodzimy się pisarzami i jak ktoś nie potrafi napisać dobrego tekstu, to żadne nauki mu nie pomogą. Niestety jest to krzywdząca opinia, bo wielu początkujących pisarzy bez odpowiedniego pokierowania ich warsztatem nie próbuje swoich sił, chociażby w konkursach literackich.
Nie oszukujmy się, szkolne wypracowania to nie to samo, co pisanie powieści, czy opowiadania. Często na lekcjach polskiego naciska się na to, by nie powtarzać imienia bohatera i stosować sztuczne zamienniki, które w prozie są błędem.
Dlatego tak ważne jest, by znaleźć źródła, mówiące o tym, jak dobrze napisać książkę i nie popełniać podstawowych błędów. Jednym z takich źródeł są kursy pisania.
Jednak oprócz kursów są inne metody zdobywania wiedzy o pisaniu. Blogi innych pisarzy, ale również książki o pisaniu książek.
Książki o pisaniu książek
Pierwszą książką o pisaniu książek polecam Galeria złamanych piór autorstwa Feliksa W. Kresa. Jest to zestawienie felietonów, które opublikowano w Feniksie i w Science Fiction. Ogólnie polegało to na tym, że początkujący pisarze wysyłali do niego próbki swojej twórczości, dzięki czemu dało się zauważyć najczęstsze błędy w pisaniu. Jeśli szukasz miejsca, gdzie będziesz miał najczęstsze błędy początkujących pisarzy podane na tacy, to ta książka na pewno otworzy Ci na nie oczy, jak chociażby na pasywne czasowniki być i mieć.
To właśnie ta książka i jeszcze jedna, o której powiem za chwilę, otworzyły mi oczy na tak podstawowy błąd, jak chociażby zawieranie w moich tekstach zbyt dużo czasowników pasywnych: być i mieć.

Dlaczego jeszcze warto ją przeczytać? Chociażby ze względu na humorystyczny ton autora i pokazane najczęstsze błędy, które większość pisarzy popełnia na początku swojej drogi.
Co potem?
Niestety, Galeria złamanych piór nie nasyci całkowicie głodu wiedzy, więc warto, żebyś sięgnął po inną książkę – Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować? Dwighta V. Swaina. Ta książka na pewno różni się od Galerii złamanych piór, chociażby tym, że nie skupia się już tak mocno na popełnianych błędach, ale pokazuje jak napisać książkę i dlaczego każdy element powieści jest tak ważny. Jest tu mowa nie tylko o budowaniu konfliktu, bohaterach powieści, ale również konstruowanie fabuły oraz przygotowanie się do pisania.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów. Na początku każdego z nich znajdują się pytania, na które autor książki odpowiada. Jest to dość dogodna forma, bo każdy aspekt związany z książką jest omawiany w pewnym porządku i łatwiej przyswoić wiedzę, a w razie czego powrócić do tych pytań, by odnaleźć odpowiedź na pytanie. Wszak, ludzka pamięć jest zawodna.
Czy to wszystko?
Oczywiście, że nie. Trzecią książką, która na pewno wpłynie na Twoje pisanie, jest cegła od Jakuba Winiarskiego i Jolanty Rawskiej. Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller. Składa się z sześciuset stron wiedzy o pisaniu książki. Jest to jedno wielkie kompendium wiedzy, ale nie tylko o samym pisaniu, ale również o pisarzu, natchnieniu i sednie pracy pisarza.
Oczywiście, znajdziesz tu też informacje o fascynującym bohaterze, fabule, planowaniu powieści – o którym wielu pisarzy zapomina -, ale również o narracji, dialogu i pokazywaniu zamiast opisywaniu, bo to, że napiszesz: Tomek był smutny, nic nie daje czytelnikowi, ale kiedy pokażesz jego smutek, stworzysz żywą scenę.
Pierwsza część książki jest skierowana głównie do początkujących autorów, potem pojawia się część dla zaawansowanych, gdzie autorzy książki opisują, jak stworzyć dobrą intrygę, dlaczego warto pisać z humorem i jak napisać dobrą scenę erotyczną.
Co jeszcze?
W tej książce znalazło się również miejsce na rozdział o przygotowaniu maszynopisu dla wydawców i jakie błędy popełniają pisarze, przesyłając teksty do wydawnictw. Wspominają również o agentach literackich oraz o podpisywaniu umów z wydawcami.
Czy kiedykolwiek zaglądałeś do tych książek? A może znasz je doskonale i czerpiesz z nich swoją wiedzę o pisaniu?
PS. Oczywiście wiem, że na rynku znajdują się inne książki uczące pisania książek, jak chociażby Stephena Kinga Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, jednakże nigdy jej nie czytałam i nie mam wyrobionej o niej opinii.
Czytałeś którąś z nich? Poleciłbyś jeszcze jakieś?
Uwielbiam łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jestem przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Oprócz pisania powieści i opowiadań działam jako Menadżerka Kreatywności, pisząc teksty na strony internetowe oraz tworząc strony internetowe oparte na WordPressie.
„Pamiętnik rzemieślnika” jest właśnie pamiętnikiem. Pierwsza połowa, to opis życia Kinga, jak próbował wywalczyć publikacje pierwszych opowiadań, jak poznał swoja żonę itd. Druga połowa, to luźna dyskusja o pisaniu. Ale to nie jest podręcznik. To po prostu biografia. .
Dwoje ludzi, o których istnieniu i książkach nie miałbym pojęcia, nie przeczytawszy tego wpisu (i pewnie nie jestem pod tym względem osamotniony), pisze książkę o kuszącym podtytule „Jak napisać potencjalny bestseller”.
To tak jakby podszedł do ciebie menel i zaoferował własnoręcznie napisany poradnik „Jak zostać multimiliarderem”.