Kurs kreatywnego pisania – warto? Cz.5

z 5 komentarzy

Gadam i gadam o kursie kreatywnego pisania i skończyć nie mogę. Co ja poradzę, że tak wiele dobrych rzeczy dzięki niemu zyskałam?

Na początku bałam się kursu, potem byłam zachwycona, bo czułam się tam jak u siebie w domu, spotykając ciekawych ludzi, ale również mogłam zadawać pytania, na które od dłuższego czasu szukałam odpowiedzi.

Jednak na kursach oduczono mnie strachu przed krytyką. Paskudną rzeczą, przed którą drży każdy, który tworzy. Obojętnie czy jest to malarz, piosenkarz, czy rzeźbiarz. Każdy z nich boi się krytyki. Pisarze również.

Czasem cieżko pogodzić się z nieprzychylnymi słowami, bo w swoją pracę włożyłeś nie mało czasu, a tym bardziej serca.

Ale krytyka jest bezcenna, bo dowiadujesz się gdzie popełniasz błędy. Wiesz, gdzie występują braki w konsekwencji w tekście, a gdzie bohater nie jest dopracowany.

Czego jeszcze mnie tam nauczyli?

Innego patrzenia na swoje teksty.

To już nie jest bezkrytyczny zachwyt nad własnym tekstem. Teraz to jest obiektywne patrzenie na sceny, zdania, czy użyte słowa. Owszem, zdarzają mi się momenty kiedy jestem tak zachwycona tekstem, że przez parę dni jestem z siebie dumna, że wymyśliłam ciekawą historię. Jednak potem we mnie odzywa się jedna z osobowości pisarza - Rzemieślnik.

Wówczas widzę rażące błędy jak literówki, brakujące przecinki, czy bezsensowne zdania, które nic nie wnoszą do fabuły, albo są tak zagmatwane, że nawet ja nie wiem o czym jest mowa.

Po kursach kreatywnego pisania patrzę na teksty dojrzalszym okiem. Wcześniej czułam jakbym błądziła we mgle, teraz mam silne światło, które prowadzi mnie przez ciemne ścieżki błędów.Na sam koniec mogę powiedzieć, że okazjonalne pisanie tekstów zamieniło się pasję życia. Za co jestem im bardzo wdzięczna.

Pozostałe wpisy z cyklu:

 

 

Zdjęcie: stocksnap.io - Alirio García Diseño Gráfico
Grafika na zdjęciu: Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)