Mnogość idei, a brak czasu cz.1

z 3 komentarze

Przechodzisz przez ulicę i jesteś świadkiem kłótni dwojga ludzi. Siedzisz przed komputerem i znajomy publikuje na Facebooku niezwykle inspirujące zdjęcie. Budzisz się z ciekawego snu, który byłby idealny na opowiadanie. Tak wiele inspiracji, a tak mało czasu. Jak więc dokonać właściwego wyboru?

Na początku możesz mieć problem ze znalezieniem pomysłów, które mógłbyś wykorzystać w napisaniu niepowtarzalnej historii. Jednak zdarzają się tacy pisarze, którym wena nie daje wytchnienia i niemal co chwilę podsuwa nowe pomysły na wyśmienite opowiadania czy powieści.

Ja jestem jednym z takich przypadków.

Na początek chciałam przypomnieć, skąd można czerpać pomysły. Monika mówiła o nich, a ja rozszerzę nieco jej myśl:

Podpatrując ludzi w ich codziennym życiu - jest to metoda, dzięki której nie tylko poznasz zwyczaje ludzi oraz ich problemy, specyficzne zachowanie, ale również będziesz w stanie zauważyć sposób, w jaki prowadzą dialog i dzięki temu ulepszyć własne dialogi.
Czerpiąc ze snów - twoja podświadomość często zauważa rzeczy, których sam nie dostrzegłeś i zwraca ci na nie uwagę właśnie poprzez sny. Dzięki temu zyskujesz dostęp do pomysłów nie dość, że oryginalnych to otwartych tylko dla ciebie.
Filmy oraz książki - tak naprawdę wszystko zostało już wymyślone, dlatego tak ciężko jest nam zaskoczyć i zadowolić czytelnika. Z tego też powodu głupstwem byłoby nie szukać inspiracji w dziełach innych pisarzy, czy też w filmach. Musisz jednak pamiętać, że istnieje ogromna różnica między inspirowaniem się, a naśladownictwem. Uważaj, by nie popaść w to drugie.
Internet - żyjemy w czasach, w których odpowiedź niemal na każde pytanie znajduje się właśnie w internecie. Jest to bardzo wygodne i dzięki temu możesz łatwo i szybko zainspirować się grafiką, artykułami, innymi blogami, czy czasem przypadkowym wpisem znajomego na social mediach.
Praca - dla niektórych może się wydać dziwnym ten punkt, jednak dla mnie jest on jak bardziej na miejscu. Praca pozwala ci na oderwanie się od rzeczywistości pisarskiej oraz na odpoczynek dla umysłu. Poza tym obcowanie ze współpracownikami, rozmowy z nimi, a czasem dokumenty, jakie przeglądasz mogą naprowadzić cię na idealne rozwiązanie problemu w książce, czy też dostarczyć pomysł na nową.
Własne doświadczenie - książki oraz opowiadania napisane na podstawie własnych doświadczeń są najczęściej najbardziej autentyczne, ponieważ doskonale znasz świat, który opisujesz oraz specyfikę praw, jakie nim rządzą.

Pozostałe wpisy z cyklu:

 

 

Zdjęcie: unsplash.com - Neven Krcmarek
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło