Morze czy góry? Jak właściwie wybrać miejsce?

z 3 komentarze

kościół, drzewo, noc, spokój

Nie sama akcja tworzy dobrą powieść czy też opowiadanie. Trzeba umieć rozpoznać, jakie otoczenie najlepiej będzie pasowało do naszych bohaterów oraz do wydarzeń.

Morze czy góry?

Właśnie, co wolisz? Który krajobraz będzie się lepiej nadawał do opowiadania o młodej dziewczynie, pragnącej doświadczyć prawdziwej miłości? Skalista przyroda gór wraz ze swoją surowością, czy też tajemnicze morze, nad brzegiem którego przechadzają się liczne pary, trzymając się za ręce.

Na pierwszy rzut oka morze wydaje się oczywistym wyborem, lecz wszystko zależy od ciebie – oraz od bohaterki, jaką stworzysz. Czy będzie cichą, kochającą wylegiwanie się w słońcu młodą dziewczyną z książką w ręku? Czy może wielbiącą wspinaczkę sportsmenką, której przytrafi się wypadek w górach?

Jak widzisz, wszystko jest uwarunkowane od tego o kim chcesz pisać i jaką historię opowiedzieć.

Wystrzegaj się sprzeczności

Nie osadzisz opowiadania o młodej matce z dzieckiem w samym środku dzikiej studenckiej imprezy. Chyba, że rzeczywiście masz pomysł, jak mógłbyś to wykorzystać. Bo jeśli matka szuka pomocy, uda się do specjalisty. Oczywiście, może również szukać kolegi narkomana. Wie, że aby mu pomóc musi użyć siły. No, tak, ale po co do tego dziecko? Rzeczywiście dziecko może być przeszkodą, lub wzmocnieniem. Wystarczy zadać sobie jedno pytanie: a jeśli to jego dziecko? I cała historia zaczyna się układać w sensowną całość.

Ważne byś wiedział, co chcesz napisać i dlaczego osadziłeś opowieść w danym miejscu.

Nie opisuj wszystkiego

Jako pisarz, nawet amator, musisz umieć wybrać kluczowe elementy otoczenia, bez których powieść nie ruszy z miejsca, a akcja zastygnie w bezruchu.

Opisz je i to na nich skup swoją uwagę. Pamiętaj, nie opisuj wszystkiego, ponieważ w przeciwnym wypadku powstanie coś na wzór przedstawionego powyżej zdjęcia. Czytelnik, rzucony w mnogość detali, nie będzie potrafił rozpoznać tych najistotniejszych. Nie rób tego swoim czytelnikom, po co utrudniać im życie, skoro twoi pierwsi czytelnicy i tak muszą przebrnąć przez sporą ilość błędów.

Także wybieraj mądrze, skupiaj się na najważniejszym punkcie, a nie na wszystkim w około i zaczaruj czytelników swą pasją.

Zdjęcie: unsplash.com
DOBRY PODPIS

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło