Motywacja, a konstruktywna krytyka

z 2 komentarze
 
 

Motywacja - mityczny stwór, bez ktorego wiele rzeczy nie istniałoby na tym świecie. Jednak, czym jest naprawdę?

Motywacja to proces, gdzie w początkowym etapie pojawia się potrzeba do zrealizowania, a potem następuje działanie. Przypomnij sobie to wewnętrzne ciśnienie, kiedy pomysł na określoną historię kołatał się ci po głowie od dłuższego czasu. Nie odpuszczał, dopóki nie nakręciłeś się na maksimum i nie usiadłeś, by zacząć pisać.

Motywacja potrafi przybrać różne formy, ale każda tworzy procesy w naszym umyśle, by pobudzić nas do określonego działania poprzez konkretne zachowania.

Chcesz zdać egzamin – uczysz się; jesteś głodny – robisz sobie coś do jedzenia; boisz się horrorów to ich nie oglądasz.

W skrócie:

 Jest bodziec, jest reakcja.

Najważniejszą rzeczą w motywowaniu samego siebie jest ustanowienie celu, do którego dążysz. Nie wydumanego, ale realnego, który uda ci się osiągnąć.

A co ma konstruktywna krytyka do motywacji?

Wiele, bo to ona jest jednym z głównych bodźców napędzających do pisania. Oczywiście, jeśli jest to krytyka, która nas rozwija, a nie demotywuje.

Jeśli ktoś zaczyna mówić: „jesteś do niczego”, „daj sobie spokój z pisaniem”, „z pustego nic nie wylejesz” i tym podobne rzeczy to wtedy odwróć się od takich ludzi i znajdź tych, którzy potrafią wskazać co robisz dobrze, a co źle.

Nikt, powtarzam, nikt nie urodził się z genialnymi zdolnościami. Każdy miewa potknięcia, gorsze dni, złe rozeznanie. Zastanów się ile czasu popełniałeś ten sam błąd w pisaniu, dopóty, dopóki ktoś nie uzmysłowił ci, że to należy poprawić, bo w ten sposób się nie pisze? Chociażby ulubione przez początkujących pisarzy czasowniki „być” i „mieć”.

Dlatego uciekaj jak najdalej od krytyki, która nic nie wnosi, a kieruj się w stronę konstruktywnej, gdzie podkreśla się twoje mocne strony oraz wskazuje miejsca w twoich tekstach, którym należy się więcej uwagi.

Na koniec motywacyjna tapeta na pulpit, dla tych, którzy potrzebują nowych bodźców.

 
konstruktywna krytyka
Zdjęcie główne: stocksnap.io - Teddy Kelley
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz
Tapeta do pobrania - Monika Syminowicz

Zobacz inne wpisy o motywacji:
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)