Motywacja: pozytywne nastawienie

z 2 komentarze

 

Pewnie nie raz słyszałeś, że pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. I to nie jest kłamstwo!

Ile razy słyszałeś, że ktoś cudownie ozdrowił się sam? Ile razy spełniła się przepowiednia, że mi się nie uda?

Wszystko zależy od naszego myślenia. Tak, wiem, zaczynam gadać banały. Jednak czemu ludzie wciąż poszukują nowych dróg do motywacji?

Jeśli na samym początku drogi powiesz sobie: nie, na pewno się nie uda, nawet za to się nie biorę – to w ten sposób nigdy nie dojdziesz do zamierzonego celu. Nie ruszysz się z miejsca. A nie o to przecież chodzi. Chcesz stawiać kroki naprzód, a nie do tyłu, nieprawdaż?

Jednak czym jest pozytywne nastawienie?

Nie osądzasz

Próbuj dostrzec u innych ludzi i w różnych sytuacjach dobre, a nie złe strony. Wiem, że to tak łatwo się mówi: każdy ma zalety, a i tak rzeczywistość jest inna – ludzie nawzajem robią sobie na złość. Sama zresztą pracuję w obsłudze klienta, więc doskonale znam różne typy ludzi. Jednak, czy przez to mam mówić, że każdy jest zły, że wszystko co mnie spotka w życiu, czy od ludzi będzie dla mnie niedobre? Nie. To tylko my się tak nastawiamy.

Panujesz nad sytuacją, w której się znajdujesz

Jeśli jesteś pewny, że chcesz pisać, to to po prostu robisz, a nie czekasz na przyzwolenie. Zresztą nikt nie domyśli się, że chcesz pisać, zwłaszcza jak o tym w ogóle nie mówisz. Chcesz pisać, to pisz.

Umiesz radzić sobie ze zmianami i wprowadzasz je w życie

W naturze człowieka zakodowane jest, by bać się zmian, bo wszystko to co nowe nas przeraża, bo nie wiemy co czeka za rogiem. Jak pokonać ten strach? Wziąć pod uwagę, że zmiana to jedna z pewnych rzeczy w twoim życiu. Z roku na rok się starzejesz, zmieniasz szkoły, pracę, partnera, miejsce zamieszkania, środek lokomocji. Mimo, że życie może wydawać się nudne, to zawsze pojawi się coś, co obróci twój świat o 180 stopni. To jest prawo życia – ciągła zmienność. Trzeba ją zaakceptować, nastawić się, że dana zmiana może przynieść korzyści, zmieni cię na lepsze. Sama przeszłam przez taką zmianę i z perspektywy czasu cieszę się, że stało się jak się stało, bo możliwe, że ten blog w ogóle by nie istniał.

Pytanie: czy pozytywnego nastawienia można się nauczyć?

Oczywiście. Niektórzy od urodzenia się osobami, które widzą w przyszłość w jasnych barwach, a inne w ciemnych, ale jesteśmy istotami inteligentnymi, które mogą wpływać na swoje życie.

Zawsze mamy wybór.

To od nas zależy, czy zrobimy krok do przodu, czy będziemy stali w miejscu.

A ty jakie masz nastawienie? Ruszasz do boju, czy nieustannie czekasz na odpowiedni moment?

Zdjęcie: stocksnap.io - Teddy Kelley
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

 

Zobacz inne wpisy o motywacji:
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)