Motywacja – sukces i porażka

z 1 komentarz

 

Przez całe życie doznajesz pozytywnych rezultatów swojego działania, ale również negatywnych. Jednak na ile one wpłyną na twoje zachowanie zależy od ciebie, od twojego nastawienia.

Co dla ciebie jest sukcesem?

Napisanie dziennie 100 słów, czy może skończenie książki przed końcem roku? Co jest dla ciebie porażką? Kolejne niepowodzenie w konkursie? Kolejny w twoim mniemaniu słaby tekst?

Po raz kolejny nie udało ci się wygrać konkursu literackiego? Czy to cię zmotywuje do dalszej pracy nad sobą, nad tekstem, czy rzucisz w ogóle pisanie? A czy wygranie konkursu jest wyznacznikiem tego, że pisanie nie jest twoim powołaniem? Wiele zależy do tego, czy dany tekst spodoba się jury, czy nie. Owszem, próbują oceniać obiektywnie, nie patrząc na to, czy dane opowiadanie jest spod pióra kobiety albo mężczyzny, czy tekst napisał trzynastolatek, czy czterdziestolatek. Jednak ktoś mógł mieć lepszy pomysł, lepsze wykonanie, ale to nie oznacza, że i tobie się nigdy nie uda. Nie traktuj przegranych konkursów jako gwoździ do trumny, ale jako bodziec do szukania nowych pomysłów, jak poprawić swój warsztat.

Kto wyciąga wnioski z porażki, dla tego staje się ona nauką.

Marek Niechwiej

A czym jest dla ciebie sukces? Dla twojego kolegi po piórze może to być napisanie pierwszego opowiadania; dla ciebie ukończenie książki, którą piszesz od kilku lat. Ustal co powoduje, że czujesz iż odniosłeś sukces. Oczywiście nie narzucaj sobie zbyt rygorystycznych wytycznych, których nie spełnisz, bo wywołasz u siebie tylko frustrację, a nie zadowolenie. A kiedy osiągniesz to, co zamierzałeś, możesz być pewny, że motywacja sama przyjdzie.

To jak jest z twoją definicją sukcesu i porażki? Skupiasz się na tym, co osiągnąłeś, czy na tym, że po raz kolejny się nie udało?

Na koniec prezent. Kolejna motywacyjna tapeta, dla potrzebujących tzw. "kopa".

Zdjęcie główne: stocksnap.io - Teddy Kelley
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz
Tapeta do pobrania - Monika Syminowicz

Zobacz inne wpisy o motywacji:
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)