Motywacja: zaakceptuj swój strach cz.1

z Brak komentarzy

 

Strach towarzyszył człowiekowi już w pradawnych czasach, pozwalając naszemu gatunkowi przetrwać na Ziemi. Jednak strach to nie tylko próba przeżycia, ale również obawa przed dokonaniem czegoś nowego, przed zmianą w życiu.

Jak to się ma do pisania?

Pisarze amatorzy i nie tylko oni codziennie mierzą się z lękiem, że:
a) ich teksty są i będą pełne błędów,
b) pomysły na fabułę są do niczego,
c) na rynku wydawniczym są lepsi od nich,
d) wszystko zostało napisane,
e) „tracę tylko czas”,
f) nie poradzą sobie z krytyką, a tym bardziej z hejtem.

Rozumiem każdą z tych obaw, bo sama przez nią przechodziłam. Władzę nade mną miał strach. Jednak czy miałam się czego lękać?

Nie.

Choć strach jest potrzebny, bo stanowi pewnego rodzaju motor do działa, ale tylko wtedy, gdy nie pozwolisz mu się obezwładnić. Jak odnieść nad nim zwycięstwo?

Zaakceptować go.

Pomyłki, gafy i inne potknięcia

Najczęściej boimy się popełniać błędy. Nie tylko w pisaniu, ale również w innych dziedzinach życia. Należysz do osób, które wszystko muszą mieć zrobione perfekcyjnie? Nie dopuszczasz do siebie możliwości błędu, więc tym samym nie robisz tego, co kochasz?

Powiem szczerze – wyluzuj.

Jak inaczej masz nauczyć się danej rzeczy, jeśli nie próbujesz?
Wskaż mi człowieka nie popełniającego błędów. Ale tak uczciwie. Jest ktoś wśród twoich znajomych, w rodzinie, w szkole, czy w pracy ktoś, kto nigdy nie popełnił błędu?

Oczywiście, że nie ma.

Myślisz, że ja czy Alicja nie mamy z tym problemu. Nawet w postach zdarzają się literówki, a nawet błędy ortograficzne, które skrupulatnie są nam wytykane już nie mówiąc o budowie zdań. Jednak to nie oznacza, że jesteśmy do niczego, a ty już w szczególności. Każdy ma prawo się potknąć.

 

Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.

Napoleon Bonaparte

Co ja znowu wymyśliłem?

Jak z twoimi pomysłami? Sądzisz, że najlepiej schować je do szuflady, albo w ogóle o nich zapomnieć? Dlaczego? Są aż tak złe? Tak szalone? Owszem, nie każdy pomysł ujrzy światło dziennie, ale na pewno nie wszystkie powinny znaleźć się w ciemności szuflady. Sama mam wiele pomysłów na fabuły, które być może nikt nigdy nie przeczyta, ale to nie oznacza, że mam traktować je jak wszelkie zło. A że są wydumane? Nie z tej ziemi? Wzrusz ramionami i napisz tekst oparty na danym pomyśle. Zawsze to ćwiczenie warsztatu. A może w tym czasie przyjdzie nowa idea?

 

Pomysł, który powstał i został wcielony w życie jest ważniejszy od pomysłu, który istnieje tylko jako pomysł.

Budda

Daleko w tyle za najlepszymi

Możliwe, że to jeden z najsilniejszych lęków – „mój warsztat kontra warsztat uznanych pisarzy”. Właściwie po co daleko szukać, przecież w sieci można znaleźć opowiadania potrafiące wbić w fotel. Myślisz, gdzie ja będę się pchać ze swoimi tekstami?

Źle myślisz.

Ode mnie też są lepsi. I co z tego? To oznacza, że mam zapomnieć o swoich marzeniach? A ci co występują w wszelkich reality show, jak The Voice of Poland, Mam talent, Must be the music myślą o tym, że ktoś jest lepszy? Nie, bo chcą spełnić swoje pragnienie o tym, by zostać zauważonym. Jest wielu wspaniałych pisarzy z dawnych jak i tych współczesnych czasów, ale to wcale nie oznacza, że ty nim też nie będziesz. Oczywiście nie zagwarantuję ci, że na pewno odniesiesz sukces, tak samo jak mnie i Alicji nikt nie zapewnił, że blog będzie miał szerokie grono czytelników. Życiem człowieka rządzi niepewność, którą trzeba pokonać.

 

Nie jest najważniejsze, byś był lepszy od innych. Najważniejsze jest, byś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego.

Mahatma Gandhi

 

Trzy lęki ujarzmione. Czujesz się zmotywowany do pracy nad swoim warsztatem? Rozwiałam niektóre wątpliwości?

 

Zdjęcie: stocksnap.io - Teddy Kelley
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

MonikaSyminowicz-podpis

Zobacz inne wpisy o motywacji:
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)