opowiadanie jak napisać

Najpierw opowiadanie, potem powieść

Uznałeś, że chcesz pisać. Gniecie Cię to od środka i tylko czeka, aż w końcu złapiesz za długopis i spiszesz swoje myśli. Fabuła jest rewelacyjna, a psychologia bohaterów powala? Tylko czemu napisałeś do połowy i nie dokończyłeś? Albo co gorsza, historia rozjechała się w połowie i nie możesz tego skleić? A przecież to miał być bestseller!

Jeśli dopiero zaczynasz i stawiasz pierwsze kroki w pisaniu, to odpuść sobie dłuższy tekst. Jeśli napisanie kilku stron sprawia Ci trudność, skoncentruj się na krótkich formach. Nie od razu Kraków zbudowano. Nie napiszesz powieści liczącej ponad 300 stron, jeśli w pocie czoła naskrobałeś może ze dwie strony i jesteś wykończony jak po maratonie.

Zacznij od krótkich form

Zastanów się, na ile stron możesz napisać. Dwie? Pięć? A może dziesięć? Na początek powołaj do życia bohatera. Wystarczy na razie jeden. Mężczyzna, kobieta, dziecko, pies, czy nawet robot. Wymyśl przygodę dla bohatera i ją opisz. Nie musisz wprowadzać innych bohaterów w swoje krótkie opowiadanie. Gdy poczujesz się pewniej, wtedy na scenę wprowadź kolejnego aktora. Po jakimś czasie kolejnego. Powoli wprowadzaj dialogi pomiędzy postaciami, opisuj coraz więcej szczegółów otaczającego świata. 

Idź małymi krokami

Metodą małych kroczków dojdziesz dalej. Nie wrzucaj sam siebie w głęboką wodę. Ta metoda również działa, ale tylko na niektórych. Jak mnie próbowano nauczyć pływać i wrzucono do głębokiego jeziora, to skończyło się na tym, że o mało nie utonęłam. Tak samo Ty nie utoń w zbyt rozbudowanej historii.

A pisanie powieści? Przyjdzie i czas na to.

Co, jeśli czuję, że jestem gotowy na powieść?

Spróbuj. Zobacz, czy dasz radę. Jednak, jeśli wciąż będziesz przerywać, odkładać to na później, znajdować wymówki, wtedy odpuść sobie na jakiś czas i weź się za opowiadanie, które ma swoje zalety, jak i wady.

Jak jest z Tobą? Zacząłeś pisać powieść? A może zacząłeś od opowiadań?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze