Natura pisarza – strach przed odrzuceniem

z 3 komentarze

ręce, pierścionek, bransoletka, człowiek

Piszesz, poprawiasz, wyrzucasz, tniesz, rozbudowujesz, zmieniasz, a wszystko po to, by spełnić marzenia i pokazać własną pracę innym. Właśnie, a przypadkiem nie boisz się pokazać swojego tekstu po raz pierwszy innym ludziom?

Jak to z tobą jest?

Ludzkie zachowanie warunkuje psychika, a ta u każdego jest inna. Mimo to, można określić ogólny podział przynajmniej na dwie przeciwstawne grupy.

Grupa ludzi niecierpliwych

Osoby, które strasznie się śpieszą z ukończeniem tekstu, poganiają fabułę, często popełniając błędy wynikające głównie z pośpiechu, a wszystko po to, aby wreszcie przedstawić swoje dzieło wybranym. Wybrani to czytelnicy, dla których pisali książkę i, którzy, jak sądzą, będą się nią zachwycać. Często tacy pisarze mają przerost pewności siebie, nie dopuszczając możliwości popełnienia jakichkolwiek błędów. Po prostu uważają, że napisali naprawdę porządną, wciągającą powieść. Nie spodziewają się, że ich praca mogłaby się komuś nie spodobać, skoro im podoba się tak bardzo, że aż dostają gęsiej skórki na samą myśl o niej.

Niestety zaliczam się do takich osób, a przynajmniej składam się z takiego niecierpliwca w większej części. Niestety, ponieważ przykrość jest tym większa, im bardziej wierzysz we własne dzieło; im bardziej uważasz je za dobre. Ale na szczęście pierwsza, oraz kolejna, krytyka nauczyły mnie brać więcej z drugiej grupy.

Grupa ludzi niepewnych

Często wolą poprawiać swoje teksty w nieskończoność, doszukując się nawet nieistniejących błędów, lub co gorsza chowają szkice w szufladzie. Dlaczego to robią? Ponieważ na wyjście z ukrycia nie pozwala im niepewność oraz obawa przed odrzuceniem. Są to ludzie najbardziej narażeni na wszelką krytykę, z powodu niezwykłej wrażliwości. Boją się jak inni przyjmą ich teksty, czy się spodobają, co powiedzą i czy powiedzą cokolwiek. U takich pisarzy trzeba zacząć od budowania pewności siebie, zapewniając o dobrych stronach tekstu, ponieważ jeśli zaleje się ich morzem popełnionych błędów, skłonni będą zaprzestania pisania na zawsze.

Oczywiście, bardzo uogólniłam powyższy podział, jednak miał mi posłużyć do końcowych wniosków.

Mianowicie, że wszyscy jesteśmy mieszanką obu tych grup, a zdobycie wiedzy na ten temat niezwykle ułatwia pisarzom pracę. Wiedząc, że reagujesz na krytykę zbyt butnie, pracując nad sobą, będziesz w stanie poprawić własny warsztat, nie przyjmując krytyki zbytnio do siebie – pamiętaj, krytyka dotyczy napisanego przez ciebie tekstu, a nie ciebie samego.

Poznanie samego siebie stanowi ważny czynnik, nad którym warto popracować w drodze do doskonalszego posługiwania się słowem.

Historie zaczynają się w tobie, a więc dbaj o źródło. Nie pozwól mu wyschnąć.

 

Zdjęcie: stocksnap.io - Drew Hays
DOBRY PODPIS
Alicja Wlazło