logika w powieści fantasy

Pisząc fantasy – logika przede wszystkim

Temat logiczności i konsekwencji wraca do mnie niczym bumerang, nie dając o sobie zapomnieć, chociażby przez kilka krótkich chwil. Praktycznie za każdym razem, gdy poprawiam jeden z własnych, bądź czyichś tekstów muszę przeczytać go co najmniej dwukrotnie, ponieważ ciężko się skupić na logiczności, wyłapując jednocześnie błędy językowe.

Logika w powieści fantasy

Jak ważnym elementem każdego tekstu jest logika, możesz przekonać się we wcześniejszych wpisach dotyczących konsekwencji, gdzie niejako poruszyłam ten temat. Stwierdziłam jednak, że skoro piszę fantasy, dobrze byłoby Ci nakreślić, dlaczego logika stanowi ważny składnik powieści fantasy.

Po pierwsze, wymyślając własne światy czy postacie, często naruszasz ogólnie obowiązujące prawa fizyki, grawitacji a czasem także zmieniasz zachowania kulturowe na całkiem przeciwne do tych znanych w rzeczywistym świecie. Chcę uczulić Cię na zachowanie logiki oraz kompetentny research, dzięki któremu o wiele łatwiej odnajdziesz logicznie właściwe rozwiązania powstających problemów.

Research, czyli zgłębianie danego tematu tak, aby nabyta wiedza okazała się wystarczająca w zakresie, w jakim jej potrzebujesz. Zazwyczaj po prostu przeszukujesz internet, poradniki czy czytasz książki na dany temat, z którego wiedzy potrzebujesz. Czasem jednak możesz polegać na zdolnościach i wiedzy drugiej osoby, przez co, zaoszczędzisz nieco czasu. Musisz jednak być pewny tej osoby i jej wiedzy, abyś nie zawarł w swojej książce niepotwierdzonych, a co gorsza, fałszywych informacji.

Uważaj na nieścisłości

Mam czasem wrażenie, że czytelnicy książek fantasy dokładniej niż inni zwracają uwagę na błędy i nieścisłości logiczne. Jest to zapewne spowodowane tym, że oczekują naprawdę rzetelnie napisanej książki i wcale im się nie dziwię. Skoro ktoś pokusił się o napisanie fantasy, musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji podjętej decyzji. Ponadto, na rynku jest tak wiele powieści fantasy, w których nietrudno jest znaleźć nielogiczności. A przecież dążysz do osiągnięcia nieosiągalnego ideału, nieprawdaż?

Pisząc fantasy, nie możesz polegać jedynie na obserwacji codziennego świata, a następnie wiernie przenieść jego założenia na karty powieści. Musisz zawsze dodać coś ekstra, coś, co sprawi, że czytelnik przepadnie do reszty.

Spraw z logiki własną broń, a nikt nie użyje jej braku przeciw Tobie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze