historia świata

Pisząc fantasy – opis historii świata

Powieść fantasy składa się z wielu składników, z których część stanowi absolutną podstawę, podczas gdy inne są zaledwie ozdobami bądź wykończeniami, nadającymi dziełu jego unikalność. Jaki jest podstawowy element w powieści fantasy, który sama zaniedbywałam zbyt długo?

Opis historii świata

Mam tu oczywiście na myśli opis historii świata oraz nakreślenie historii bohaterów. Nie jest to element, który wchodzi w całości w skład powieści, jaką czytelnik będzie trzymał w rękach, jednak ta wiedza, w odpowiedni sposób uporządkowana, pozwoli Ci, a tym samym czytelnikowi, na głębsze poznanie realiów przedstawionej rzeczywistości.

Czytelnik nie zna Twojego świata fantasy

Powinnam bez bicia przyznać, że sama miałam z tym problem. Oczywiście, wszystko miałam luźno poukładane w swojej głowie… No, dobra, bez ściemy – w mojej głowie panuje jeden wielki chaos, a ja tylko przerzucam pomysły z jednego miejsca w drugie.

I właśnie dlatego, że w ten sposób podchodzę do tematu, miałam niemały problem ze spisaniem opisu historii świata na papierze. Przez cały czas pisania powieści nie zastanawiałam się, czy czytelnik za mną nadąży, czy zrozumie pojawiające się zjawiska lub zachowania danych bohaterów. Nie przejmowałam się tym, ponieważ mylnie zakładałam, że skoro ja o tym wiem, czytelnik na pewno będzie wiedział, co chciałam mu przekazać.

Niestety wielu autorów wpada w tę pułapkę, szczególnie początkujących. W większości przypadków jest to spowodowane brakiem doświadczenia, choć nie tylko – u mnie doszedł jeszcze chaos, który towarzyszy mi przy każdym projekcie pisarskim.

Co może dać ci opis historii świata i historii bohaterów?

Zapewne nie powiem nic nowego, lecz z pewnością wartego zakodowania. Dzięki spisaniu całej (tak, dobrze słyszysz CAŁEJ) historii będzie mógł rozplanować rozdział po rozdziale, otworzą Ci się nowe ścieżki dla poszczególnych wątków, a także pozwoli Ci to spojrzeć na powieść pod zupełnie innym kątem. Umożliwi to doszlifowanie powieści. To tak, jakby zasłonili Ci oczy i kazali ozdobić ciasto. Po dotyku, węchu i smaku wiesz mniej więcej, czego używasz, jednak nie widzisz, co tworzysz. Gdy piszesz historię, opaska spadnie z oczu, a Ty zdasz sobie sprawę, jakie monstrum wyszło spod Twoich palców.

A potem zabierzesz się do pracy jeszcze raz i stworzysz powieść, którą pokochają czytelnicy.

Znasz historię świata, który opisujesz w swojej powieści? Poznałeś swoich bohaterów na wylot, że możesz o nich powiedzieć wszystko ze szczegółami?

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Weronika Śmiecińska

Bardzo ciekawy, przydatny i rzeczowy post oraz cały blog. 🙂

Recenzentki Książek

Ciekawy blog, na pewno będę tutaj zaglądać!