Podsumowanie 2018 roku, czyli o czym pisałyśmy na blogu?

z Brak komentarzy
podsumowanie 2018 roku

Koniec roku zawsze budzi chęć na podsumowanie ostatnich miesięcy – tego, co udało się zrobić i tego, co niekoniecznie nam wyszło. U nas bywało różnie, raz na wozie, raz pod wozem. Jednakże, wyznajemy zasadę, że szklanka jest do połowy pełna, więc skupimy się tylko na pozytywnych stronach 2018 roku.

A więc do dzieła.

Zorganizowałyśmy cztery wyzwania pisarskie, dotyczące różnej tematyki. Kilku osobom pomogły w stworzeniu czegoś większego, co niezmiernie nas cieszy.

A o czym pisałyśmy w tym roku?

1. Skupiłyśmy się na innych bohaterach literackich niż główna postać. Chociażby wzięłyśmy pod lupę szare myszki, które pozwalają na wyeksponowanie najważniejszego bohatera w powieści.

2. Zwróciłyśmy uwagę na postacie, które są zbyt idealne i powodują wrażenie nierealności, przez co czytelnik odrzuca naszą powieść w kąt. O kim mowa? Oczywiście o Mary Sue i Gary Stu.

3. I oczywiście pokazałyśmy kim jest i jak skonstruować dobrego antagonistę, który stoi na drodze protagonisty, żeby ten drugi nie miał zbyt łatwo w dążeniu do zrealizowania swojego celu.

4. Ruszyłyśmy też temat mordowania bohaterów w powieści. Czy warto? A może się wstrzymać? Choć George R. R. Martin wykańczał jedną postać po drugiej i ma się dobrze.

5. Potrzebujecie opisać walkę pomiędzy postaciami? To dobrze się składa, bo o tym również wspominałyśmy i pokazałyśmy jak dobrze ją napisać.

6. Narracja – bez niej nie byłoby książki i nie poznalibyśmy historii poszczególnego bohatera. Zresztą każdy rodzaj narracji rządzi się swoimi prawami i wymusza inne spojrzenie na powieść.

7. Podpytałyśmy kilku pisarzy o tym, czym jest dla nich pisanie, co ich motywuje, ale również jakie mają rady dla początkujących pisarzy.

8. Stworzyłyśmy też mini poradnik pisania książki, zaczynając od samego początku - planowania powieści, tworzenia postaci głównych i drugoplanowych, aż po napisanie, poprawienie i wysłanie książki do wydawnictwa.

9. I co najważniejsze dla każdego pisarza – artykuł o tym na co powinno się zwrócić uwagę, zanim podpisze się umowę z wydawcą. Garść przydatnych informacji.

Jednak, co to by było za podsumowanie roku, bez użycia statystyki?

Płeć czytelników

Wiek czytelników

Czytelnicy z Polski

Czy jesteśmy zadowolone z minionego roku?

Oczywiście, bo każdy artykuł w jakiś sposób pomógł naszym czytelnikom. Skąd to wiemy? Bo wiele razy odbierałyśmy z ich strony pozytywny feedback.

Jak twoje podsumowanie roku? Z czego ty jesteś najbardziej zadowolony?

Z racji tego, że to nasz ostatni wpis w 2018 roku to życzymy sukcesów i niesłabnącej motywacji do pisania. Niech 2019 rok będzie dla ciebie przełomowy!

Zdjęcie: unsplash.com
Monika i Alicja

Monika i Alicja

Dwie dziewczyny nie potrafiące żyć bez pisania. Dzięki niemu zyskały przyjaźń na całe życie. Piszą głównie w nurcie fantasy i dzielą się swoją wiedzą zdobytą na kursach kreatywnego pisania, jak i poprzez własne doświadczenie.
Monika i Alicja