Poradnik: Jak napisać książkę? Część 1

z Brak komentarzy

Na Zostać Pisarzem ludzie trafiają przez zadawanie różnych zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę. Ostatnio najczęstszym pytaniem jest – jak napisać książkę. Mało tego, najlepiej, aby poprowadzić za rękę i krok po kroku pokazać, jak to się robi.

Właściwie najprostsza odpowiedź to –  siadaj i pisz! Bo bez pisania nie powstanie żadna książka, czy chociażby żadne opowiadanie.

Jednak chcemy postanowiłyśmy, że pokażemy jak wygląda cała droga, prowadząca do napisania książki, ale najpierw trochę o konstrukcji powieści.

Ogólnie książka składa się z trzech aktów:

a) rozpoczęcie,

b) rozwinięcie i

c) zakończenie.

I choćby nie wiem, jak bardzo chciałbyś zrobić inaczej, po prostu się nie da. W nawet naszym życiu podlegamy trzem aktom. Idziesz do szkoły (rozpoczęcie), uczysz się przez kilkanaście lat (rozwinięcie), by w końcu ją ukończyć (zakończenie). Nawet, kiedy się urodzimy (rozpoczęcie), przeżywamy różne sytuacje (rozwinięcie), aż w końcu umieramy (zakończenie).

Już kiedyś dokładniej o tym opisywałam, więc teraz nie będę się zbytnio na tym skupiać.

Tyle tytułem wstępu, ale jakie są kroki tworzenia książki?

1. Pomysł

Bez niego, nie ma co myśleć o napisaniu czegokolwiek. Jak to mówią – z pustego nie nalejesz. Musisz mieć chociaż zalążek pomysłu, by rozciągnąć go na ponad dwieście lub trzysta stron. Trzeba zastanowić się nad rdzeniem powieści, czyli wokół czego historia będzie się „kręcić” – pokonanie wroga, walka z chorobą, ściganie mordercy, odnalezienie swoich przodków.

Jednak, jeśli cierpisz na brak pomysłów, jest kilka miejsc, by znaleźć inspirację do napisania powieści.

2. A w jakim gatunku piszesz?

Zazwyczaj pisarze wiedzą od razu, w jakim gatunku chcieliby pisać. Jeśli nie wiesz to pomyśl, jakie książki najczęściej czytasz? Kryminały, obyczaje, science fiction?

Najczęściej jest tak, że piszesz w takim gatunku, jaki lubisz czytać. Chociaż ja pochłaniam kryminały, ale rozpisuję się w fantastyce. Dziwna kombinacja, prawda?

3. Pomyśl o miejscu, w którym dzieje się historia

Jak już wybierzesz gatunek, to musisz też zastanowić się nad miejscem/miejscami, gdzie wszystko będzie się działo? Romans nad morzem? Opowieść grozy w górach? Pokonanie Księcia Ciemności w fantastycznym świecie? A może wojna pomiędzy dwoma równoległymi światami?

4. Grupa docelowa, czyli – dla kogo piszesz?

Nie powiesz, że piszesz dla wszystkich, prawda? Nie ma takiej książki, która przypadłaby do gustu wszystkim czytelnikom. Zresztą nie każdy lubi czytać taki, a nie inny gatunek. W dodatku wydawnictwa również wymagają od pisarzy, by określili dla kogo jest książka, bo wtedy łatwiej prowadzić kampanię promocyjną.

Na dzisiaj wystarczy wiedzy o pisaniu książki, zwłaszcza że te cztery punkty potrzebują dużo czasu na przemyślenie.

Zdjęcie: unsplash.com - Beatriz Pérez Moya
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

 

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)