Poradnik: Jak napisać książkę? Część 3

z Brak komentarzy

O bohaterze pisałam, o problemach, jakie dręczą główną postać również. Zwróciłam uwagę również na wyświechtane schematy historii, czy ras w światach fantasy. Jednak wciąż pozostały nieomówione elementy związane z pisaniem książki.

Co jeszcze zostało?

9. Wątek główny i poboczne – czyli trochę o fabule książki

O czym będzie twoja historia? Na czym się skupisz? Twój bohater będzie uciekał, a może się zakocha? Co w książce będzie grało pierwsze skrzypce? Jakie problemy poboczne będą nurtować pozostałych bohaterów? Jak na historię wpłyną kłopoty postaci drugoplanowych? Bo nie ma możliwości, by oprzeć historię tylko na jednym wątku. Warto docenić różnorodność.

10. Dobrze przemyśl historię

Zabij spontaniczność i przemyśl historię! Tak, wiem, spontaniczność przede wszystkim. Tylko, co wtedy, gdy piszesz kolejną wersję książki i nadal ci nie pasuje? Nie masz zamiaru zajmować się jednym pomysłem przez całe życie, prawda?

Mnie również zdarzyło się w ogóle nie planować powieści. Zawsze tłumaczyłam sobie –  po co? Właśnie, to mnie zgubiło. Z książką wciąż stoję w lesie, bo zbyt dobrze nie przemyślałam historii.

11. Dodaj trochę komedii

Tak, wiem, z komedią jest jak z bombą – na humorze można się naciąć. Jednak przypomnij sobie książki, gdzie zawarto odrobinę komedii. Czy nie wspominasz miło takich historii? W prawdziwym życiu również drwimy z różnych sytuacji, więc dlaczego bohaterzy mieliby tego nie robić?

12. Research przede wszystkim

Myślisz, że wszystko możesz zmyślić? Cóż, rozczaruję cię. Nie ma takiej opcji, zwłaszcza w książkach, które opierają się na rzeczywistym świecie. Nie wiesz, kto będzie czytał twoją książkę, prawda? A co, jeśli twój bohater jest chory na jakąś rzadką chorobę i wymyślasz rzeczy kompletnie z nią niezwiązaną, a twoją historię czyta osoba, która choruje na dane schorzenie? Nieprzyjemna sytuacja, prawda?

13. Pisz

Tu chyba nie muszę mówić o tym, że bez kilkudziesięciu godzin spędzonych na pisaniu jednej książki to podstawa, by historia zobaczyła światło dzienne? Można robić wszystko – planować, wymyślać bohaterów, mówić o pisaniu książki, ale jeśli nie siądziesz i nie zaczniesz pisać to wszystkie twoje plany legną momentalnie.

Jeśli chodzi o pisanie książki to wszystkie punkty zostały przerobione, ale co wówczas, kiedy do głowy przyjdzie, by wydać swoje dzieło? O tym w następnym i jednocześnie ostatnim artykule.

Zdjęcie: unsplash.com - Beatriz Pérez Moya
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

 

Monika Syminowicz

Uwielbia łączyć fantasy z thrillerem, ale równocześnie jest przeciwniczką wykorzystywania utartych postaci fantastycznych. Weteranka kursów pisania, które pozwoliły jej spojrzeć na teksty z innej perspektywy, dzięki czemu z każdym dniem udoskonala swój warsztat.
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)